Helénská rána pro Komárka a Šmejce

27. července 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
27. července 2015, 00:00

Řecký loterijní kolos OPAP odkládá kvůli novým pravidlům spuštění videoloterijních terminálů. To pocítí i vlastníci firmy – miliardáři Karel Komárek a Jiří Šmejc

Řecký Úřad pro regulaci hazardních her zpřísnil předpisy pro provoz videoloterijních terminálů (VLT). To přímo ohrožuje plány řecké hazardní společnosti OPAP, kterou přes investiční vehikl Emma Delta Hellenic Holdings (EDHH) spoluvlastní tuzemští miliardáři Karel Komárek a Jiří Šmejc společně se skupinou J&T a dalšími. Nová regulační opatření podle řeckého loterijního monopolu způsobila, že provoz terminálů není nyní životaschopný. Řecké úřady omezily sumu, již může hráč prohrát na jeden zátah u terminálu a během dne, dále výši maximální a minimální částky na jednu „otočku“, zvedly technické požadavky na evidenci každé hry a určily minimální vzdálenost mezi hernami.

Tažení proti terminálům

„Při těchto omezeních by denní částka ‚utracená‘ na jednom VLT klesla natolik, že by celá aktivita byla ztrátová už na bázi mezních nákladů,“ upozorňuje Pavel Zuna, mluvčí Šmejcovy skupiny Emma Capital. „A to vůbec nezmiňujeme návratnost 560 milionů eur zaplacených před několika lety za licenci na provozování VLT,“ dodává. OPAP se však s přísnou regulací nehodlá smířit a chce podniknout kroky, které by provoz terminálů umožnily. „V první řadě půjde o jednání s vládou o změně regulace. Celá nová regulace vznikla za velmi podivných okolností a je spíše dílem jednotlivců s vlastními ekonomickými zájmy než projevem nějaké vládní strategie,“ tvrdí Zuna.

Celkem OPAP provozuje 16 500 videoloterijních terminálů přímo a dalších 18 500 bude v tendru předáno k provozu takzvaným subkoncesionářům. Od zavedení VLT si přitom OPAP hodně sliboval. Podle prezentace firmy z roku 2011 by VLT měly představovat přes čtyřicet procent řeckého hazardního trhu.

Analytici v té době odhadovali, že akcie OPAP by se uvedením terminálů na trhu zvedly až o 2,9 eura.

Kromě OPAP mohou přísné regulace postihnout i dodavatele VLT. Mezi ně patří rovněž skupina Synot miliardáře a senátora Ivo Valenty. Synot má dodat řecké hazardní společnosti dva tisíce terminálů za desítky milionů eur (stovky milionů až miliardy korun). Smlouva na dodávku byla podepsána letos v květnu.

„Dodávky strojů ze strany Synotu prozatím pokračují podle původního plánu, již jsme dodali přibližně tři čtvrtiny z dohodnuté dodávky,“ uvádí mluvčí Synotu Magda Pekařová. Spuštění strojů bylo zatím odloženo.

Synot by však zároveň chtěl zásobovat terminály rovněž subkoncesionáře. Ti mají provozovat zmíněných 18,5 tisíce přístrojů. „To je dalších několik tisíc terminálů, které můžeme dodat,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro týdeník Euro Ivo Valenta. Současná přísná omezení provozu VLT by potenciální lukrativní kšeft mohla zhatit. Synot ale věří, že úřady svůj postoj k VLT změní. Podle Pekařové skupina očekává, že opatření, zavedená těsně před spuštěním, budou odstraněna, protože restrikce by měly negativní vliv na celou řeckou ekonomiku. Licenci na provoz VLT získala společnost OPAP v listopadu 2011. Zaplatila již za ni zmíněných 560 milionů eur, což v korunách představuje astronomickou částku 15,1 miliardy korun. V rámci licence má OPAP exkluzivní právo na provoz 35 tisíc videoloterijních terminálů po dobu deseti let.

Dopady krize

Kromě úředních restrikcí nepříznivě ovlivní výsledky OPAP rovněž řecká dluhová krize, která vyústila v několikatýdenní zavření řeckých bank a omezení výběrů hotovosti z bankomatů na šedesát eur denně. „Kde jsou zákazníci?“ zklamaně komentoval situaci během dluhové krize prodavač sázenek Janis Kantzikis. Podle něj ani jackpot ve výši 4,1 milionu eur hráče nepřilákal. „Kdysi měli lidé sto eur na sázení,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Kantzikis, „nyní mají obavy a ve svých kapsách nemají ani deset eur.“ Letošní rok tak nemusí být pro OPAP příznivý, přestože v prvním čtvrtletí se výsledky výrazně zlepšily. Tržby meziročně vzrostly o necelých šestnáct procent na 1,1 miliardy eur a čistý zisk se zvýšil z padesáti milionů v prvním kvartále loňského roku na 58 milionů eur. Do řecké firmy vstoupili Šmejc a Komárek společně s dalšími investory v konsorciu EDHH v říjnu 2010, kdy získali třetinový podíl OPAP za 652 milionů eur.

Kdo vlastní OPAP

Největší akcionáři Akciové podíly (v %)

Emma Delta Hellenic Holdings 33,00

The Baupost Group 5,19

Silchester International Investors 4,97

BlackRock Investment Management 2,60

Capital Research & Management Co. 2,25

Zdroj: Výroční zpráva OPAP za rok 2014, www.ft.com

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít