Hejtmanské tance

24. září 2012, 00:00 - (red)
24. září 2012, 00:00

palubní deník

Předvolební dáreček Sociální demokraté se před blížícími volbami hřejí na výsluní průzkumové přízně. A to přestože nemají jasně profilované a respektované lídry s vizí a za mřížemi vazebních šatlav dlí dva její vlivní reprezentanti - středočeský exhejtman David Rath a ústecký vicehejtman Pavel Kouda. Rath za sedm v tašce českých a Kouda za bůhví kolik v čem dotačních. (Nechme teď stranou, zda bude jejich vina za finanční kouzelnictví prokázána.) V politicko-policejních kruzích se ovšem objevila nová informace, která by mohla aktuálními preferencemi Lihového, pardon Lidového, domu zahýbat. A totiž ta, že Rath a Kouda nemusejí být jediné velké ryby z řad ČSSD, které do doby konání voleb mohou uvíznout v policejních sítích. Podle zjištění Palubního deníku totiž prý detektivové hladově krouží okolo dalších exponentů ústecké gubernie.

Jejich jména se ale zatím nesmějí nahlas vyslovovat. Tak Palubní deník jen zašeptá: hejtmanka Jana Vaňhová a její náměstek Arno Fišera. Pšššt.

Hon pokračuje O tom, že se na podzim rozpadne aktuální koalice na pražském magistrátu, se hovoří už od počátku letošních prázdnin. V zákulisí se hojně spekulovalo, že TOP 09 vypoví koalici s ODS a je už předběžně dohodnutá se sociálními demokraty, že je vezme do party a sama obsadí místo primátora.

Jistou politickou logiku by to mělo. Populární docent Svoboda sbírá zatím body spíše pro ODS, a ta přece v posledních volbách právě s topkou prohrála. Jenže v pražské politice o politiku zase až tak moc nejde. Jde především o peníze z dřívějších i aktuálních městských zakázek, a ty nejsou vůbec malé.

Penězovody přerušené poté, co Bohuslav Svoboda vyhnal z rady koaliční socialisty Petra Hulínského, kteří měli blízko k Tomáši Hrdličkovi, je třeba evidentně zase obnovit. A v TOP 09 je už dostatek rozumných, kteří to chápou. Podle řady zpráv mělo ke vzpouře proti Svobodovi dojít minulý čtvrtek, ale nakonec z ní sešlo. Pražští zastupitelé topky jsou totiž pod tlakem celostátního vedení, které se obává, že by takový převrat poškodil šance jejích pražských kandidátů do Senátu v nadcházejících volbách a ovlivnil by i volební výsledek v některých krajských kláních.

Nicméně podstata pražského konfliktu je uvnitř ODS a zdá se, že začíná přesahovat hranice Prahy. Podle některých zdrojů zevnitř ODS totiž mocný pražský ódéesák a podnikatel Tomáš Hrdlička finančně podporuje nové volební hnutí Uzdravme naši politiku - Středočeši.cz, což pražskou vzpouru proti primátoru Svobodovi pozoruhodně spojuje s protinečasovskou vzpourou středočeských poslanců ODS kolem Petra Tluchoře.

Nečas stojí zatím ve všech sporech v Praze za Svobodou. Rozpad magistrátní koalice by byl jeho významnou prohrou a zhoršoval by jeho pozici na volebním kongresu ODS. Konec Svobody na místě primátora by pak znamenal jistě i mocenské změny v pražské organizaci a ovlivnil by složení velmi početné pražské delegátky. A pokud by i kvůli Hrdličkovým Středočechům.cz neuspěla ODS v nejnadějnějších volbách v Rathově kraji, mohl by mít současný premiér na kongresu obhajobu předsednického křesla o dost těžší.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít