Hejtmanské tance

24. září 2012, 00:00 - (red)
24. září 2012, 00:00

palubní deník

Předvolební dáreček Sociální demokraté se před blížícími volbami hřejí na výsluní průzkumové přízně. A to přestože nemají jasně profilované a respektované lídry s vizí a za mřížemi vazebních šatlav dlí dva její vlivní reprezentanti - středočeský exhejtman David Rath a ústecký vicehejtman Pavel Kouda. Rath za sedm v tašce českých a Kouda za bůhví kolik v čem dotačních. (Nechme teď stranou, zda bude jejich vina za finanční kouzelnictví prokázána.) V politicko-policejních kruzích se ovšem objevila nová informace, která by mohla aktuálními preferencemi Lihového, pardon Lidového, domu zahýbat. A totiž ta, že Rath a Kouda nemusejí být jediné velké ryby z řad ČSSD, které do doby konání voleb mohou uvíznout v policejních sítích. Podle zjištění Palubního deníku totiž prý detektivové hladově krouží okolo dalších exponentů ústecké gubernie.

Jejich jména se ale zatím nesmějí nahlas vyslovovat. Tak Palubní deník jen zašeptá: hejtmanka Jana Vaňhová a její náměstek Arno Fišera. Pšššt.

Hon pokračuje O tom, že se na podzim rozpadne aktuální koalice na pražském magistrátu, se hovoří už od počátku letošních prázdnin. V zákulisí se hojně spekulovalo, že TOP 09 vypoví koalici s ODS a je už předběžně dohodnutá se sociálními demokraty, že je vezme do party a sama obsadí místo primátora.

Jistou politickou logiku by to mělo. Populární docent Svoboda sbírá zatím body spíše pro ODS, a ta přece v posledních volbách právě s topkou prohrála. Jenže v pražské politice o politiku zase až tak moc nejde. Jde především o peníze z dřívějších i aktuálních městských zakázek, a ty nejsou vůbec malé.

Penězovody přerušené poté, co Bohuslav Svoboda vyhnal z rady koaliční socialisty Petra Hulínského, kteří měli blízko k Tomáši Hrdličkovi, je třeba evidentně zase obnovit. A v TOP 09 je už dostatek rozumných, kteří to chápou. Podle řady zpráv mělo ke vzpouře proti Svobodovi dojít minulý čtvrtek, ale nakonec z ní sešlo. Pražští zastupitelé topky jsou totiž pod tlakem celostátního vedení, které se obává, že by takový převrat poškodil šance jejích pražských kandidátů do Senátu v nadcházejících volbách a ovlivnil by i volební výsledek v některých krajských kláních.

Nicméně podstata pražského konfliktu je uvnitř ODS a zdá se, že začíná přesahovat hranice Prahy. Podle některých zdrojů zevnitř ODS totiž mocný pražský ódéesák a podnikatel Tomáš Hrdlička finančně podporuje nové volební hnutí Uzdravme naši politiku - Středočeši.cz, což pražskou vzpouru proti primátoru Svobodovi pozoruhodně spojuje s protinečasovskou vzpourou středočeských poslanců ODS kolem Petra Tluchoře.

Nečas stojí zatím ve všech sporech v Praze za Svobodou. Rozpad magistrátní koalice by byl jeho významnou prohrou a zhoršoval by jeho pozici na volebním kongresu ODS. Konec Svobody na místě primátora by pak znamenal jistě i mocenské změny v pražské organizaci a ovlivnil by složení velmi početné pražské delegátky. A pokud by i kvůli Hrdličkovým Středočechům.cz neuspěla ODS v nejnadějnějších volbách v Rathově kraji, mohl by mít současný premiér na kongresu obhajobu předsednického křesla o dost těžší.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít