Hejtmanka tlačí na zrušení megatendru

27. srpna 2012, 00:00 - (oh)
27. srpna 2012, 00:00

KRAJSKÁ ZDRAVOTNÍ

Téměř čtyřmiliardový a od samého počátku problematický tendr na outsourcing ICT služeb v pěti nemocnicích Ústeckého kraje má dalšího vážného odpůrce – hejtmanku Janu Vaňhovou (ČSSD) (na snímku). Vyplývá to z informací týdeníku Euro, přičemž obavy z ohrožení finanční stability firmy Krajská zdravotní přímo potvrdila i Vaňhová. Ústecký krajský úřad přitom firmu, jež provozuje nemocnice v Děčíně, Chomutově, Mostě, Teplicích a Ústí nad Labem, stoprocentně ovládá. Týdeník Euro také získal kopii dopisů, které mezi úřadem a Krajskou zdravotní putovaly v posledních několika týdnech. Z korespondence jasně vyplývá, že hejtmanka je nespokojena s komunikací firmy směrem ke kraji právě v případě této obří veřejné zakázky. Především se však Vaňhová obává, že nemocniční společnost nebude mít dostatek prostředků pro plnění smluv ve výši 235 až 310 milionů ročně, jak zní předběžné nabídky počítačových firem.

Krajské zdravotní totiž hrozí, že bude muset ministerstvu financí vrátit 353milionovou dotaci na nákup zdravotní techniky, kterou však podle auditu pořídila v některých případech až o třetinu dráž nad tržní ceny. Od minulého týdne také nad firmou visí hrozba insolvenčního návrhu, jejž podala společnost Labská investiční kvůli údajnému nezaplacení faktur ve výši 9,1 milionu korun.

„ICT je důležitá, nikoli však jediná potřeba Krajské zdravotní, kterou bude nutné v budoucnu platit. Ve vámi přijatém střednědobém finančním plánu je uvedeno příliš mnoho rizikových faktorů, které i v případě, že nenastane žádná vážná skutečnost, mohou ovlivnit schopnost společnosti outsourcing financovat,“ uvádí Vaňhová v jednom z dopisů. Nezávislý lokální server Ústecký pranýř dokonce uvedl, že kvůli tendru probíhají uvnitř krajské koalice ČSSD a ODS velké spory, přičemž vyloučena není ani možnost uzavření či odložení tendru.

Výběrové řízení na komplexní správu ICT služeb v pěti severočeských nemocnicích – souhrnně označované jako outsourcing – vyhlásila Krajská zdravotní na začátku letošního

roku. Po několikanásobném prodloužení lhůt pro podání nabídek se do tendru nakonec přihlásily čtyři subjekty: S&T CZ, Telefónica Czech Republic, konsorcium Hewlett-Packard a Atos a sdružení firem Com Plus CZ a Informática El Corte Inglés. Rozptyl nabídek se pohybuje v rozmezí od 234,7 do 310 milionů korun bez DPH ročně, délka kontraktu je naplánována na deset let. Podle kritiků je tendr předražený. Například server iDnes.cz uvedl, že ICT služby v současnosti stojí Krajskou zdravotní 80 až 120 milionů ročně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít