Hejtmanka tlačí na zrušení megatendru

27. srpna 2012, 00:00 - (oh)
27. srpna 2012, 00:00

KRAJSKÁ ZDRAVOTNÍ

Téměř čtyřmiliardový a od samého počátku problematický tendr na outsourcing ICT služeb v pěti nemocnicích Ústeckého kraje má dalšího vážného odpůrce – hejtmanku Janu Vaňhovou (ČSSD) (na snímku). Vyplývá to z informací týdeníku Euro, přičemž obavy z ohrožení finanční stability firmy Krajská zdravotní přímo potvrdila i Vaňhová. Ústecký krajský úřad přitom firmu, jež provozuje nemocnice v Děčíně, Chomutově, Mostě, Teplicích a Ústí nad Labem, stoprocentně ovládá. Týdeník Euro také získal kopii dopisů, které mezi úřadem a Krajskou zdravotní putovaly v posledních několika týdnech. Z korespondence jasně vyplývá, že hejtmanka je nespokojena s komunikací firmy směrem ke kraji právě v případě této obří veřejné zakázky. Především se však Vaňhová obává, že nemocniční společnost nebude mít dostatek prostředků pro plnění smluv ve výši 235 až 310 milionů ročně, jak zní předběžné nabídky počítačových firem.

Krajské zdravotní totiž hrozí, že bude muset ministerstvu financí vrátit 353milionovou dotaci na nákup zdravotní techniky, kterou však podle auditu pořídila v některých případech až o třetinu dráž nad tržní ceny. Od minulého týdne také nad firmou visí hrozba insolvenčního návrhu, jejž podala společnost Labská investiční kvůli údajnému nezaplacení faktur ve výši 9,1 milionu korun.

„ICT je důležitá, nikoli však jediná potřeba Krajské zdravotní, kterou bude nutné v budoucnu platit. Ve vámi přijatém střednědobém finančním plánu je uvedeno příliš mnoho rizikových faktorů, které i v případě, že nenastane žádná vážná skutečnost, mohou ovlivnit schopnost společnosti outsourcing financovat,“ uvádí Vaňhová v jednom z dopisů. Nezávislý lokální server Ústecký pranýř dokonce uvedl, že kvůli tendru probíhají uvnitř krajské koalice ČSSD a ODS velké spory, přičemž vyloučena není ani možnost uzavření či odložení tendru.

Výběrové řízení na komplexní správu ICT služeb v pěti severočeských nemocnicích – souhrnně označované jako outsourcing – vyhlásila Krajská zdravotní na začátku letošního

roku. Po několikanásobném prodloužení lhůt pro podání nabídek se do tendru nakonec přihlásily čtyři subjekty: S&T CZ, Telefónica Czech Republic, konsorcium Hewlett-Packard a Atos a sdružení firem Com Plus CZ a Informática El Corte Inglés. Rozptyl nabídek se pohybuje v rozmezí od 234,7 do 310 milionů korun bez DPH ročně, délka kontraktu je naplánována na deset let. Podle kritiků je tendr předražený. Například server iDnes.cz uvedl, že ICT služby v současnosti stojí Krajskou zdravotní 80 až 120 milionů ročně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít