Hejtman Hašek má další funkci: je oporou moravského vína

10. prosince 2012, 00:00 - (krl)
10. prosince 2012, 00:00

Vinařský fond

První místopředseda ČSSD, jihomoravský hejtman, poslanec, člen dvou sněmovních výborů, staronový šéf Asociace krajů, stínový ministr zemědělství a nositel mnoha dalších funkcí. Tím vším je politik Michal Hašek. Nově bude také radním přes víno. Zastupitelstvo kraje navrhlo ministru zemědělství Petru Bendlovi (ODS), aby Haška jmenoval do nové rady Vinařského fondu. Druhý muž ČSSD se pak může stát předsedou rady fondu, který ročně rozděluje kolem 70 milionů korun. Šéfem rady byl vždycky politik, žádný ale nebyl tolik vytížený jako Hašek. I proto by někteří vinaři viděli v čele fondu raději svého zástupce.

„Možná se o funkci předsedy budu ucházet,“ nevylučuje nová tvář ve vedení fondu Tibor Nyitray, který je spolumajitelem vinařství Sonberk a od letošního května předsedou Svazu vinařů České republiky. Hašek na dotaz, jestli by přijal funkci šéfa Vinařského fondu, nereagoval. Dosud byl předsedou jeho dozorčí rady. Dá se očekávat, že v kontrolním orgánu ho vystřídá jeho náměstek na kraji, lidovec Stanislav Juránek, který dlouho působil ve vedení Vinařského fondu. Opustil ho na začátku letošního října, kdy vypršel mandát celé jedenáctičlenné radě. Do té doby stál v jejím čele jihomoravský zastupitel Milan Venclík (ODS). Novou radu se čtyřletým funkčním obdobím jmenoval Bendl 25. října, dosud se ale nesešla. Svého šéfa má vybrat na prvním sezení.

Před podzimními krajskými volbami podpořil Haška vinař Miloš Michlovský, majitel Vinselektu. „Vím, že Michal není vinařem, ale pro nás producenty je velmi důležité, že víno rád pije a ctí tradice,“ agitoval Michlovský pro Haška s tím, že moravské vinařství v něm bude mít patřičnou oporu. Haškovo hejtmanství každoročně dotuje Vinařský fond a je k němu stále štědřejší. Vloni mu věnovalo pět milionů korun, peníze si ale kraj zčásti stahuje zpátky. Letos odčerpal téměř tři miliony prostřednictvím krajské Centrály cestovního ruchu. Fungování Vinařského fondu a způsob, jak nakládá s penězi od státu a z povinných odvodů pěstitelů a výrobců vín, kritizuje Vinařská asociace. Do rady nominovala tři kandidáty, Bendl ale žádného z nich nejmenoval. V současné době probíhá výběr reklamní agentury na dvouletou 80milionovou zakázku na propagaci vín. Tendr vyhodnocují členové bývalé rady fondu, kteří se jmenovali do poroty. Na podmínky soutěže si u antimonopolního úřadu stěžoval jeden z potenciálních zájemců o lukrativní zakázku (Euro 40, 42/2012). Okolnosti při jejím zadání prověřuje Městské státní zastupitelství v Brně.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít