Hejtman Hašek má další funkci: je oporou moravského vína

10. prosince 2012, 00:00 - (krl)
10. prosince 2012, 00:00

Vinařský fond

První místopředseda ČSSD, jihomoravský hejtman, poslanec, člen dvou sněmovních výborů, staronový šéf Asociace krajů, stínový ministr zemědělství a nositel mnoha dalších funkcí. Tím vším je politik Michal Hašek. Nově bude také radním přes víno. Zastupitelstvo kraje navrhlo ministru zemědělství Petru Bendlovi (ODS), aby Haška jmenoval do nové rady Vinařského fondu. Druhý muž ČSSD se pak může stát předsedou rady fondu, který ročně rozděluje kolem 70 milionů korun. Šéfem rady byl vždycky politik, žádný ale nebyl tolik vytížený jako Hašek. I proto by někteří vinaři viděli v čele fondu raději svého zástupce.

„Možná se o funkci předsedy budu ucházet,“ nevylučuje nová tvář ve vedení fondu Tibor Nyitray, který je spolumajitelem vinařství Sonberk a od letošního května předsedou Svazu vinařů České republiky. Hašek na dotaz, jestli by přijal funkci šéfa Vinařského fondu, nereagoval. Dosud byl předsedou jeho dozorčí rady. Dá se očekávat, že v kontrolním orgánu ho vystřídá jeho náměstek na kraji, lidovec Stanislav Juránek, který dlouho působil ve vedení Vinařského fondu. Opustil ho na začátku letošního října, kdy vypršel mandát celé jedenáctičlenné radě. Do té doby stál v jejím čele jihomoravský zastupitel Milan Venclík (ODS). Novou radu se čtyřletým funkčním obdobím jmenoval Bendl 25. října, dosud se ale nesešla. Svého šéfa má vybrat na prvním sezení.

Před podzimními krajskými volbami podpořil Haška vinař Miloš Michlovský, majitel Vinselektu. „Vím, že Michal není vinařem, ale pro nás producenty je velmi důležité, že víno rád pije a ctí tradice,“ agitoval Michlovský pro Haška s tím, že moravské vinařství v něm bude mít patřičnou oporu. Haškovo hejtmanství každoročně dotuje Vinařský fond a je k němu stále štědřejší. Vloni mu věnovalo pět milionů korun, peníze si ale kraj zčásti stahuje zpátky. Letos odčerpal téměř tři miliony prostřednictvím krajské Centrály cestovního ruchu. Fungování Vinařského fondu a způsob, jak nakládá s penězi od státu a z povinných odvodů pěstitelů a výrobců vín, kritizuje Vinařská asociace. Do rady nominovala tři kandidáty, Bendl ale žádného z nich nejmenoval. V současné době probíhá výběr reklamní agentury na dvouletou 80milionovou zakázku na propagaci vín. Tendr vyhodnocují členové bývalé rady fondu, kteří se jmenovali do poroty. Na podmínky soutěže si u antimonopolního úřadu stěžoval jeden z potenciálních zájemců o lukrativní zakázku (Euro 40, 42/2012). Okolnosti při jejím zadání prověřuje Městské státní zastupitelství v Brně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít