Hazardní král ze Slovácka

22. prosince 2014, 00:00 - Vladan Gallistl
22. prosince 2014, 00:00

Začínal v 90. letech s barem v Uherském Hradišti. Dnes má Ivo Valenta hazardní skupinu Synot a jeho majetek odhaduje týdeník Euro až na 6,5 miliardy korun

K miliardám přišel monacký rezident Ivo Valenta sázkou na automaty a následně videoloterijní terminály (VLT), které zažily v Česku nevídaný boom. Ještě v roce 1995 se v automatech protočilo „jen“ 11 miliard, letos už skrz automaty a terminály protekl šestinásobek.

Zkušenost ze Západu První impulz a nápad podnikat v automatech získal Valenta na konci 80. let, kdy vycestoval za kamarádem do západního Německa, kde automaty uviděl. V roce 1991 pak založil společně s otcem Synot, později se do rodinné firmy zapojili bratr a sestra.

Na začátku se Synot věnoval obchodu s potravinami, kde pracovala celá rodina. Valenta si tehdy vyzkoušel i sezení za kasou. V Uherském Hradišti firmě patřil jeden z prvních soukromých barů.

Záhy se však Synot zaměřil na automaty, což se mu bohatě vyplatilo. V současnosti provozuje jen na tuzemském trhu napřímo nebo prostřednictvím obchodních partnerů zhruba 17 tisíc automatů, terminálů nebo rulet. Dalších přibližně deset tisíc přístrojů má v zahraničí.

Kromě provozu herních přístrojů a zejména VLT Synot podniká i v řadě dalších oblastí, jako jsou informační technologie, pronájem nemovitostí nebo prodej vozů BMW. Valenta se zároveň nebojí investovat do začínajících technologických firem, které patří k rizikovějším investicím. Peníze vložil třeba do firmy Madfinger Games, která vyvíjí hry pro mobily. Pražská společnost Flow Studio pak získala od Synotu pět milionů korun. Firma přináší aplikace a možnosti ovládání počítače či tabletu pomocí gest.

I přes rušení videoloterijních terminálů v obcích se skupině Synot letos daří. Obrat odhaduje skupina ve stejné výši jako loni, kdy dosáhl 12,1 miliardy korun. A předběžný provozní zisk má být dokonce ještě lepší, a to 777,6 milionu korun oproti loňským 759 milionům. Skupina Synot působí ve třinácti zemích světa, kde zaměstnává okolo tří tisíc lidí.

V posledních letech ovšem začíná na tuzemském hazardním trhu přituhovat. Ústavní soud totiž dal v roce 2011 za pravdu obcím, které vyhláškami zakazovaly provoz VLT na svém území, aby trochu zkrotily boom, jejž umožnilo benevolentní rozdávání licencí ministerstvem financí za Miroslava Kalouska.

Nyní se tak ruší tisíce automatů, což vede k poklesu příjmů firem z českého trhu. Synot se proto rozhodl rozšířit svou zahraniční působnost. Šel do Řecka a Španělska. Evropou ale plány na expanzi nekončí. „Jsme v Kamerunu a chystáme se do Tanzanie a do Konga (Brazzaville). V Asii pak začínáme startovat podnikání ve Vietnamu,“ říká Ivo Valenta.

Slovácký patriot Hazardní selfmademan však nevzdává ani boj proti rušení terminálů v České republice, které považuje za protiprávní, protože drží licence platné až do roku 2018. Skupina Synot proto prostřednictvím sdružení Spelos podala stížnost k Evropské komisi.

Skutečností je, že automaty a videoloterijní terminály jsou hlavním symbolem gamblerství. Navíc proti nim nemají hráči šanci, protože přístroje mají přesně dáno, kolik peněz si v průměru nechají ze sázky. Při dlouhodobém hraní tak hráč nemůže nikdy vyhrát. Nicméně hráči jako celek nevyhrávají ani v kasinech, při kurzových sázkách či loteriích.

Jednorucí bandité se nicméně z hazardu těší té nejhorší pověsti. Největší kaňkou na Valentově pověsti je však fotbalová korupční aféra. Za tu vyfasoval od soudu čtyřměsíční podmínku a peněžitý trest ve výši 350 tisíc korun.

I přesto dokázal Valenta získat hlasy voličů a uspěl v letošních senátních volbách. Miliardář totiž štědře podporuje sport, kulturu nebo folklor. Nejprve posílal na veřejně prospěšné účely stamiliony a po zrušení hazardních odvodů, které některé společnosti zneužívaly, přispívá desítkami milionů.

Pro milovníka folkloru a vždy pečlivě oblečeného Valentu je příznačná jedna věc; a to, kde se rozhoduje o plánech Synotu. „To hlavní, co se na Slovácku událo kolem nás, se upeklo ve sklepě. Většinou to řešíme u nějakého vína,“ říká Valenta. „Třeba vinobraní vzniklo u nás ve sklepě. Seděli jsme na víně a řekli jsme si, ježišmarjá, když to má Znojmo a jiní, tak proč to nemáme my. Už to je jedenáct let, což je skvělé,“ dodává. l •

Kromě provozu herních přístrojů a zejména VLT Synot podniká i v řadě dalších oblastí, jako jsou informační technologie, pronájem nemovitostí nebo prodej vozů BMW.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít