Havel sem, Havel tam

24. listopadu 2014, 00:00 - BLAHOSLAV HRU KA
24. listopadu 2014, 00:00

Američané dostali ikonu, kterou obdivují. Na rozdíl od české politiky vůči Východu

Heslem ekonomické diplomacie se ohání téměř každý politik, který si vyjede na zajímavý zájezd do zámoří placený z eráru. Málokdo ale najde takový exportní šlágr jako vládní výletníci do Ameriky.

Zatímco doma velí prohradní zahraniční politika velebit Rusko a Čínu a demonstrativně se zbavovat nánosů „havlismu“, za velkou louží je najednou vše jinak. Američané milují srozumitelné a prověřené symboly. A tak minulý týden dostali naservírováno hned několik Havlů a Dvořáků po sobě.

Nejde jen o kongresovou bustu „prezidenta­filozofa“, jak si první polistopadovou hlavu státu Američané zařadili. I premiér Bohuslav Sobotka byl samý Havel sem, Havel tam. Ve svém článku do listu Wall Street Journal zmínil včetně titulku jméno prvního českého prezidenta dvanáctkrát. To je šestkrát více, než kolik Havlů vystřihl za poslední rok v českém tisku. Dobře posloužil i Antonín Dvořák, jehož Novosvětská je jednou z nejhranějších symfonií vůbec. Američané ho mají rádi. Stejně tak i mecenáš a petrolejář Karel Komárek, který jeho odkaz propagoval společně s Českou filharmonií v Carnegie Hall.

Oba národní velikáni dobře posloužili.

Zvlášť Sobotka si může oddychnout. Setkal se s viceprezidentem Joem Bidenem, a jeho výlet za oceán tak dostal politický punc.

Ohánění se Havlovým odkazem je ale ošemetné. Zatímco lídr sametové revoluce mohl říkat i věci, které šly proti zahraniční politice USA, a Američané mu za to v Kongresu ještě zatleskali, Sobotka byl vykázán do patřičných mezí. Schytal to za Zemana i Zaorálkova šéfideologa nové východní politiky Petra Druláka a slíbil, že se polepšíme.

Lze se jen domnívat, co všechno si Sobotka z USA v rámci umravnění atlantické vazby odváží za domácí úkoly. Psát výhružné dopisy Putinovi ho asi Biden v rámci pokání nepřinutil. Stejně tak nebude muset říkat Tchajwancům, že s tou bratrskou náručí Pekingu jsme to tak nemysleli. Zato nějaké to přímluvné slovo na podporu dohody EU?USA o volném obchodě, která je v Evropě ostře kritizovaná, Sobotka asi brzy pronese.

Politika je zkrátka pořád stejná. Někdo se do Číny učí jezdit stabilizovat společnost. A někdo se zase v USA nechá poučit o tom, že Havlův odkaz přibalený na cestu do kufru sám o sobě americké reálpolitiky nedojme.

Zatímco lídr sametové revoluce mohl říkat i věci, které šly proti zahraniční politice USA, a Američané mu za to v Kongresu ještě zatleskali, Sobotka byl vykázán do patřičných mezí.

O autorovi| BLAHOSLAV HRU KA, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít