Havel sem, Havel tam

24. listopadu 2014, 00:00 - BLAHOSLAV HRU KA
24. listopadu 2014, 00:00

Američané dostali ikonu, kterou obdivují. Na rozdíl od české politiky vůči Východu

Heslem ekonomické diplomacie se ohání téměř každý politik, který si vyjede na zajímavý zájezd do zámoří placený z eráru. Málokdo ale najde takový exportní šlágr jako vládní výletníci do Ameriky.

Zatímco doma velí prohradní zahraniční politika velebit Rusko a Čínu a demonstrativně se zbavovat nánosů „havlismu“, za velkou louží je najednou vše jinak. Američané milují srozumitelné a prověřené symboly. A tak minulý týden dostali naservírováno hned několik Havlů a Dvořáků po sobě.

Nejde jen o kongresovou bustu „prezidenta­filozofa“, jak si první polistopadovou hlavu státu Američané zařadili. I premiér Bohuslav Sobotka byl samý Havel sem, Havel tam. Ve svém článku do listu Wall Street Journal zmínil včetně titulku jméno prvního českého prezidenta dvanáctkrát. To je šestkrát více, než kolik Havlů vystřihl za poslední rok v českém tisku. Dobře posloužil i Antonín Dvořák, jehož Novosvětská je jednou z nejhranějších symfonií vůbec. Američané ho mají rádi. Stejně tak i mecenáš a petrolejář Karel Komárek, který jeho odkaz propagoval společně s Českou filharmonií v Carnegie Hall.

Oba národní velikáni dobře posloužili.

Zvlášť Sobotka si může oddychnout. Setkal se s viceprezidentem Joem Bidenem, a jeho výlet za oceán tak dostal politický punc.

Ohánění se Havlovým odkazem je ale ošemetné. Zatímco lídr sametové revoluce mohl říkat i věci, které šly proti zahraniční politice USA, a Američané mu za to v Kongresu ještě zatleskali, Sobotka byl vykázán do patřičných mezí. Schytal to za Zemana i Zaorálkova šéfideologa nové východní politiky Petra Druláka a slíbil, že se polepšíme.

Lze se jen domnívat, co všechno si Sobotka z USA v rámci umravnění atlantické vazby odváží za domácí úkoly. Psát výhružné dopisy Putinovi ho asi Biden v rámci pokání nepřinutil. Stejně tak nebude muset říkat Tchajwancům, že s tou bratrskou náručí Pekingu jsme to tak nemysleli. Zato nějaké to přímluvné slovo na podporu dohody EU?USA o volném obchodě, která je v Evropě ostře kritizovaná, Sobotka asi brzy pronese.

Politika je zkrátka pořád stejná. Někdo se do Číny učí jezdit stabilizovat společnost. A někdo se zase v USA nechá poučit o tom, že Havlův odkaz přibalený na cestu do kufru sám o sobě americké reálpolitiky nedojme.

Zatímco lídr sametové revoluce mohl říkat i věci, které šly proti zahraniční politice USA, a Američané mu za to v Kongresu ještě zatleskali, Sobotka byl vykázán do patřičných mezí.

O autorovi| BLAHOSLAV HRU KA, hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít