Harakiri na financích

23. března 2015, 00:00 - Pavel Novotný
23. března 2015, 00:00

Náměstci Lukáš Wagenknecht a Simona Hornochová se dostali do konfliktu s Andrejem Babišem a pravděpodobně budou muset odejít

Oba se měli stát hvězdami, které Andreji Babišovi pomohou dostát předvolebním slibům – vybírat víc peněz na daních a omezovat nesmyslné provozní výdaje. Ještě před rokem vše kolem Lukáše Wagenknechta (na snímku) a Simony Hornochové, dvou klíčových Babišových náměstků, vypadalo nadějně. Do pozice prvního náměstka pro oblast finančního řízení a auditu si Babiš Wagenknechta vybral jako auditora s pověstí nesmlouvavého kritika miliardových nesrovnalostí při rozdělování eurodotací. Záhy po svém jmenování do funkce se Wagenknecht projevil na ministerstvu jako dlouho očekávaný „hledač pokladů“. V ministerských skladech „odhalil“ stovky nepotřebných tiskáren a desítky nevyužitých zbrusu nových notebooků. Své auditorské úlovky pak okázale oznámil na Twitteru.

I daňová poradkyně z EY Simona Hornochová přicházela se zářivou aureolou. Když ji Babiš jmenoval do funkce náměstkyně pro oblast daní a cel, prezentoval ji jako špičkovou odbornici ze soukromého sektoru, která právě díky své privátní zkušenosti dobře ví, jak zabránit daňovým únikům.

Idyla skončila Jenže po roce je vše jinak. Podle informací týdeníku Euro je jejich odchod z ministerstva v příštích týdnech či měsících víc než pravděpodobný.

O konfliktu obou náměstků s Babišem informoval už na začátku března deník Echo24.cz. Hlavním důvodem sporu je systém elektronických registračních pokladen, které si mají od ledna 2016 pořídit všichni podnikatelé tak, aby finanční úřady mohly elektronicky kontrolovat jejich tržby. Za uvedení systému do praxe zodpovídá právě náměstkyně Hornochová. Příprava systému se však komplikuje, a tak Babiš není s Hornochovou spokojen. Wagenknecht zase v únoru odmítl podepsat zakázku pro firmu BDO IT, které chtěli ministerští úředníci bez soutěže svěřit dvousettisícovou zakázku na dohled nad vytvořením systému pokladen.

Wagenknecht, který mimo jiné dohlíží na všechny eurodotace, se poté raději vzdal dozoru nad IT odborem ministerstva.

V březnu mělo podle informací týdeníku Euro dojít přímo na ministerstvu dokonce k fyzické potyčce mezi Wagenknechtem a Babišem. Wagenknecht informace o „facce od Babiše“ i o svém možném odchodu odmítá.

I když ví, že se o jeho budoucnosti v politických kuloárech živě diskutuje. „Neodstupuji, nebyl jsem odvolán a ani nevím o tom, že bych měl být. Už ze sjezdu sociální demokracie mi volali novináři. Prý tam byl můj odchod z financí dost frekventovaným tématem. Už jsem se dočetl, že bych měl být náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj, poradce na pražském magistrátu, šéf dopravního podniku,“ odpověděl Wagenknecht na dotaz týdeníku Euro. Odráží i další otázky k údajnému zhoršení vztahů s Babišem. „Budete se muset zeptat pana Babiše, jak je s mou prací spokojen. A facku? Tak tu jsem fakt nedostal,“ tvrdí náměstek. Ani Simona Hornochová dosud opuštění ministerstva nepotvrdila.

Postradatelní V úvahách o odchodu obou náměstků hraje významnou roli nový služební zákon, podle kterého už nebude možné od 1. července nepolitické náměstky tak snadno odvolat, proto se stanou státními zaměstnanci. Babiš si tak logicky může přát, aby na klíčových pozicích na ministerstvu zasedli lidé, kteří budou k jeho přáním vstřícnější než Wagenknecht s Hornochovou. Jisté postavení nemá však ani náměstek pro oblast veřejných rozpočtů Jan Gregor, kterého do funkce v roce 2010 jmenoval Miroslav Kalousek. Gregor působí na ministerstvu už od roku 1998. Avšak právě jeho blízkost ke Kalouskovi údajně Babiše zneklidňuje. Přesto Gregor minimálně do května ve své funkci zřejmě zůstane, protože bez něj by se velmi zkomplikovala důležitá příprava státního rozpočtu, kvůli níž už je nyní Babiš pod palbou sociálních demokratů.

Jan Gregor zaslal týdeníku Euro ke svému setrvání na ministerstvu stručnou odpověď, kterou prý konzultoval s Babišem: „S panem ministrem jsem téměř v každodenním kontaktu s rozpočtovou problematikou, zastupuji jej na vládě, ve výborech parlamentu či v tripartitě. Žádné zásadní výhrady jsem nezaznamenal. Jsem připraven na ministerstvu financí pokračovat, v každém případě je mé pokračování plně v rukou pana ministra, musíte se tedy zeptat jeho,“ vzkázal Gregor. Podle informací týdeníku Euro už Gregor v minulosti dostal nabídku od sociálních demokratů, aby se přesunul na Úřad vlády. Premiéru Sobotkovi by se odborník na rozpočet mohl hodit. l

„Budete se muset zeptat pana Babiše, jak je s mou prací spokojen. A facku? Tak tu jsem fakt nedostal,“ tvrdí Lukáš Wagenknecht.

O autorovi| Pavel Novotný • novotnyj@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít