Haló, tady Martin

05. května 2014, 00:00 -
05. května 2014, 00:00

Úplatkářská kauza ostravského lobbisty Dědice se díky policejním odposlechům podobá případu pražského podnikatele Romana Janouška

S trochou nadsázky by se dalo říct, že se ostravský podnikatel Martin Dědic k desítkám milionů z veřejných zakázek protelefonoval. S lokálními politiky a manažery městských firem, kteří mu umožnili profitovat z domluvených zakázek (a dnes vesměs tvrdí, že ho znají jen zběžně a pracovně), mu policie během roku napočítala stovky, v některých případech i tisíce telefonátů a SMS.

Vyplývá to z kompletního textu obvinění, který týdeník Euro získal z kruhů blízkých státnímu zastupitelství.

Ostravský pasáček Za klíčové Dědicovy pomocníky označují detektivové protikorupčního útvaru ostravské politiky ze sociální demokracie. Významný vliv získal i na chod a řízení Městské nemocnice Ostrava a tamního dopravního podniku. Týdeník Euro oslovil všechny ve spise vyjmenované Dědicovy kontakty, někteří se k případu vyjádřili vůbec poprvé.

„S Martinem Dědicem se znám obdobně jako s desítkami jiných lidí z výkonu své veřejné funkce. Informace potřebné pro účely trestního řízení jsem uvedla v rámci své svědecké výpovědi,“ uvedla například náměstkyně primátora Ostravy Simona Piperková.

Policie má ovšem trochu jiné informace.

Od května 2012 do dubna 2013 zaznamenala mezi Dědicem a Piperkovou 1431 telefonních spojení. Probírala s ním například odvolání jednatele kulturního domu Poklad. Záležitost řešili i prostřednictvím esemesek. Dědicovi posílala různé interní materiály, například k územní studii na Černé louce. Řešili spolu i přerozdělování financí na sport z výherních automatů, posílala mu hojně materiály, které měla probírat městská rada.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák připouští, že se s Dědicem zná déle než deset let. „S jeho bratrem jsem chodil do základní školy. Potkávali jsme se na tenisových kurtech při různých amatérských turnajích a pak jako fandové při sportovních akcích. Řešili jsme spolu pouze běžné věci ze života a aktuálního dění ve společnosti,“ tvrdí.

Zjevně si měli co říct. Od května 2012 do září 2013 policie mezi oběma muži zaznamenala 5077 hovorů nebo SMS. Řešili spolu obměnu radních, problém s náměstky ostravského primátora Jiřím Srbou a Alešem Boháčem. V Dědicově firmě Business Advisor navíc pracovala Novákova manželka Martina.

Starosta Ostravy-Poruby Ladislav Palyza konstatuje, že se s Dědicem stýkal pouze na bázi výkonu funkce veřejného činitele.

„Osobní kontakty jsem s ním neudržoval,“ tvrdí.

Jenže i on si s Dědicem velmi často telefonoval. Od června 2012 do června 2013 policisté evidují 492 spojení. Řešili často politiku, ale i veřejné zakázky, jako například rekonstrukci kulturního domu Poklad.

Dědic se dobře zná a tyká si i s europoslancem Vojtěchem Mynářem. Ten na otázky týdeníku Euro nezareagoval. „Jelikož je mimo kancelář z důvodu celostátního turné kandidátů za ČSSD,“ vysvětlila Vladimíra Lisová z jeho kanceláře.

„Znám se s ním prostřednictvím obchodních kontaktů a schůzek. Můj vztah k němu je čistě obchodní. Poprvé jsem se s ním setkal krátce po nástupu do dopravního podniku, před zhruba třemi lety,“ odvětil na otázky týdeníku Euro ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka. Od června 2012 do srpna 2012 si podle policie zavolali 427krát.

Dědic je podle Kadlučky v obchodních záležitostech velmi ambiciózní. „Míra jeho iniciativy vůči mé osobě se u mě nesetkávala vždy s pocitem nezbytnosti. Dobře se orientuje v oblasti poskytování dotací z evropských fondů a v té souvislosti byl pro mě zdrojem informací,“ podotýká. Řešili spolu například problematiku tramvají.

Dědic měl za rekonstrukci tramvají T3 na nízkopodlažní, vysokokapacitní obousměrné tramvaje inkasovat přes dvacet milionů korun. „Na základě dohod firma Pragoimex zaplatila (dědicově firmě – pozn. red.) Business Advisor částku 22 810 248 korun,“ zjistili protikorupční detektivové. Z telefonátů mimo jiné vyplynulo, že Dědic je vůči manažerům dopravního podniku v „nadřazeném postavení“.

Dědicovi měl podle policie poskytovat interní informace o společnosti a veřejných zakázkách také zaměstnanec přepravní firmy Tomáš Firla. V nemocnici měl Dědic často jednat s ředitelem Tomášem Nykelem a náměstkem pro ekonomiku a provoz Petrem Šmídem. Ti se k otázkám týdeníku Euro nevyjádřili. simulované poradenství?

Martin Dědic fungoval jako skrytý prostředník pro firmy, které měly zájem získat u uvedených městských společností zakázky. „Věděli, že je prostřednictvím svého vlivu schopen zajistit vytvoření zadávacích podmínek, kterým budou uvedené subjekty schopny vyhovět.

Umožnil jim s dostatečným předstihem se připravit na nevyhlášené zakázky a následně nezjištěným mechanismem v těchto zakázkách zvítězit,“ tvrdí detektiv Arnošt Pivovarčík. Z kontraktů se generovaly provize, které se skryty za simulované obchodní smlouvy přelévaly do Dědicovy firmy Happy Summer, která se později přejmenovala na Business Advisor.

S ohledem na to, že Dědicova firma Business Advisor neposkytovala relevantní služby, deklarované v předstíraných smlouvách, policie zmiňované sumy za údajné poradenství považuje za úplatek.

Policie kvůli tomuto košatému případu provedla už loni v září řadu domovních prohlídek a ještě předtím nasadila telefonní odposlechy. Detektivové zajistili materiály z celkem 32 firem. Vyjma tendrů v nemocnici a v dopravním podniku se zaměřili i na příspěvkovou organizaci Správu silnic Moravskoslezského kraje a akciovku Letiště Ostrava. Detektivové zatím prověřují celkem 11 zakázek.

„Zjištěné skutečnosti nasvědčovaly tomu, že Martin Dědic inkasuje od vítězů zakázek tři až pět procent z ceny. Významná část získaných prostředků je odesílána na společnost Propag-Storm, přičemž deklarovaným plněním podle jednotlivých faktur má být poskytování reklamních služeb,“ tvrdí policie. Společnost má akcie na majitele a v elektronickém obchodním rejstříku záznamy z valných hromad nejsou.

Podle informací týdeníku Euro by měla v dohledné době přijít vlna dalších obvinění za jiné zakázky.

Koho policie ještě stíhá

• jediného člena představenstva Dědicovy akciovky Business Advisor Břetislava Pavelku • předsedu představenstva akciové společnosti Pragoimex, obchodně-technického ředitele Pragoimexu Jiřího Hánu, šéfa představenstva Pragoimexu Jaroslava Křemena • předsedu představenstva akciové společnosti Vostav Morava Břetislava Čížka, člena představenstva Vostavu Petra Greše

• předsedu dozorčí rady společnosti Martek Medical Romana Gavandu a šéfa představenstva téže firmy Tomáše Dohnala • Kromě toho jsou obviněny i samy firmy, kterým při podezření z legalizace prostředků z trestné činnosti hrozí nejen zmrazení peněz na účtech, ale i zánik.

(hrb)

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz Václav Drchal • drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít