Guru okopávání pneumatik

29. září 2014, 00:00 - Miroslav Zámečník
29. září 2014, 00:00

Mark Mobius je úspěšný díky tomu, že ho zajímá reálný život, nejen statistiky

V tomto čísle týdeníku Euro přinášíme rozhovor s Markem Mobiusem, jemuž žurnalisté na celém světě přidávají ke jménu přívlastek „emerging markets guru“. Co to obnáší, dostat takový epiteton constans? V podstatě maličkost… Kromě toho, že musíte být opravdu chytrý a hodně pracovitý, musíte vstoupit do hry úplně na začátku nové éry investování do cenných papírů z rozvíjejících se zemí. Musíte tam docela dost let prožít a trávit v terénu 250 dní do roka. Mark Mobius o sobě říká, že nalétal přes 30 milionů mil (těch bodů na frequent flyer programech, a ta uhlíková stopa, napadne vás), ale hlavně – rád okopává pneumatiky. To znamená, že rád chodí do fabrik, vnímá, nejen co mu říkají vlivní, ale i jak vypadá život na ulicích, baví se s taxikáři a zajímá ho, co si myslí pokojské nebo prodavačky v obchodech.

Cit pro detail vám poskytne vhled, který ze statistik jen tak nevyčtete.

Dvě země, stejná noc Jste v zastrčené uličce někde na předměstí, už je tma a na veřejné osvětlení zapomeňte. Na osmi metrech čtverečních vidíte scénku. Před vchodem do jednopokojového bytu, který je zároveň obývákem, kuchyní, studovnou a ložnicí, hlava rodiny ve světle holé žárovky opravuje motocykl. Na propanbuobálka tanovém vařiči paní domu ve woku kuchtí nějakou zeleninu s kouskem masa, rýže v elektrickém rýžovaru je už hotová. Dědeček s babičkou v klidu sedí a dívají se na televizi.

Jedno dítě píše u lampičky domácí úkoly, druhé prostírá stůl. Bude se večeřet.

Jiné předměstí, jiné město, jiná země, stejná tma. Blížíte se k něčemu, co hlučí jako nálevna a vylézají odtamtud lidé na vratkých nohou. Zježené chlupy na vašem předloktí nesrovnatelně urgentněji než jakákoli satelitní navigace nakazují: otočte se.

Obě země mají stejný hrubý domácí produkt na obyvatele, stejný růstový výkon za posledních pět let a v obou najdete scénky prvního i druhého typu, záleží na poměru mezi nimi. Je úplně jasné, do čeho se kde dá investovat. První země potřebuje dobrou vládu a svobodný mezinárodní obchod, aby přilákala investory, ale bude to úplně jiný charakter a udržitelnost růstu než v zemi, kde převažuje dojem, že na tom s lidským kapitálem a jeho rozvíjením není nejlíp. Tam bude růst nejspíš záležet na komoditním cyklu a přírodním bohatství.

Kouzla detailů Takže Mark Mobius je guru právě díky tomu, že má rád nejen data a grafy, „velký obrázek“, ale i ten drobný detail, to okopávání pneumatik. Že to dovede ušetřit velké peníze, potvrzuje albánská historka. V devadesátých letech, kdy se všude na Východě privatizovalo jako o život a Češi měli určitý časový náskok, docela dost lidí, kteří se tehdy podíleli na privatizačních dealech anebo zakládali investiční společnosti, zkoušelo štěstí na Balkáně nebo v postsovětských republikách. Užili si divočiny.

Jeden z nich mi vyprávěl, jak se rozhodl „zdekovat“ z Albánie a ukončit činnost tamní pobočky své investiční firmy, když viděl, jak dvě třetiny Albánců „zainvestovaly“ do různých „letadel“, nabízejících zázračný výnos. Když dospělí muži, kteří by mohli skály lámat, raději u kafíčka v kavárnách vyčkávají, až se protrhne piňata a všichni budou po zásluze zasypáni dolary a markami, nastává pro regulérní investiční podnikání čas to zabalit. Stejně nemáte jak kolektivnímu blbnutí konkurovat – tím, že nabízíte realistické zhodnocení?

Dotyčný dobře udělal – do roka a do dne, když naivní investoři přišli v téhle nejchudší zemi Evropy o víc než miliardu dolarů, došlo v Tiraně k povstání, vláda byla svržena, armádní sklady vyrabovány. Zmizelo více než šest set tisíc zbraní včetně 19 migů a jeden a půl miliardy dávek munice. Elementární obnovu pořádku zajišťovali bývalí kolonizátoři z Itálie v čele jednotek OSN. Nevím, co dělali o pár let později v ČEZ, když rozhodovali o investici do tamní elektrické distribuční společnosti, ale nejspíš se vyhýbali těm bočním neosvětleným uličkám. Na smyslu pro detail ze života periferie se nedá prodělat.

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové…
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Technologie
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít