Grid4Life – základ pro chytrou přenosovou síť

15. dubna 2013, 00:00 -
15. dubna 2013, 00:00

Jiří Stich Společnost Ness Technologies spojuje ve svém smart grid konceptu měření a řízení distribuční soustavy. Koncept nazvaný Grid4Life představujeme v rozhovoru s Jiřím Stichem.

* Můžete stručně popsat hlavní prvky konceptu Grid4Life?

Koncept Grid4Life zahrnuje nástroje pro zpracovávání dat získávaných z elektrizační soustavy, jejich zpracování v režimech online či semionline pro potřeby řízení této soustavy nebo v režimu offline pro další potřeby, jako jsou agregace, predikce apod. Tyto moduly poskytují informace různým systémům energetické společnosti, jako jsou GIS, ERP, Billing, ale hlavně základnímu prvku konceptu Grid4Life, kterým je dispečerský řídicí systém (DŘS). Jeho vybrané algoritmy jsou distribuovány až na úroveň inteligentního datového koncentrátoru (Smart Grid Concentrator). Tento prvek má za úkol obstarat úlohy, jako jsou řízení lokální spotřeby a výroby, řízení časů dobíjení elektromobilů v dané lokalitě, získávání přesnějších estimací pro DŘS, a je konstruován tak, aby díky své modularitě byl rozšiřitelný a mohl reagovat na nové požadavky, které přinese další vývoj v energetice. Koncept Grid4Life ovšem nebyl vyvinut jako produkt, neboť je nám jasné, že nikde se nebude implementovat smart grid „na zelené louce“ ani není možné jen tak umístit podobné řešení na distribuční soustavu a myslet si, že to bude fungovat. Koncept existuje proto, abychom si uvědomili a měli na paměti všechny souvislosti postupné přeměny klasické distribuční sítě na síť vysoce inteligentní. Abychom každý jednotlivý díl skládačky postavili tak, aby umožňoval další rozšíření nebo připojení jiného dílu. Smart grid nevznikne jedním projektem. Bude to dlouhý proces složený z dílčích kroků, kdy každý krok musí přinést jasné benefity a být ekonomicky rentabilní. Jsem přesvědčen, že v současnosti takový koncept máme a jeho dílčí prvky jsme připraveni realizovat nejen v České republice, ale i v zahraničí.

* Jaké budou bezprostřední přínosy konceptu Grid4Life pro energetické společnosti?

Náš koncept má za úkol měřit a řídit distribuční soustavu. Definuje, jaká data lze v rámci soustavy získat, a třídí je podle jejich významu a jejich příjemců. Koncept navrhuje v rámci inteligentních sítí pravidla pro použití vhodných typů komunikace. Předpokládá se přitom přenos vybraných řídicích algoritmů až na úroveň distribučních trafostanic.

* Čím začíná implementace Grid4Life do praxe?

Jedním z prvních kroků by měla být datová analýza distribuční soustavy, a to jak z pohledu datových komunikací, tak i z pohledu práce s daty. Zkoušíme různé způsoby zpracování velkých dat, hledáme optimální bezpečnostní koncept. Rádi bychom se společně s odborníky na energetickou soustavu podíleli na tvorbě nového designu distribučních sítí, do kterého bychom chtěli přispět naší znalostí ICT infrastruktury.

* Kdo jsou hlavní partneři při tvorbě konceptu Grid4Life?

Ness Technologies je hlavně systémovým integrátorem a nemá ambici vše vytvářet sám. Naší rolí je nacházet a spojovat špičková řešení v daných oblastech. Hlavními partnery konceptu jsou společnosti Elektrosystem, norská společnost Powel AS, kanadská společnost Corinex Communications, Transtech CZ, Mycroft Mind, Masarykova univerzita v Brně, společnosti ZPA Smart Energy a Landis+Gyr.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní…
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít