Gigantické soudní sídlo

27. dubna 2015, 00:00 - Václav Drchal
27. dubna 2015, 00:00

Ministerstvo spravedlnosti přišlo s nápadem postavit v Praze druhý moderní justiční areál. Vyrůst by mohl na Zbraslavi

Je tomu právě 723 let, co král Václav II. založil při soutoku Vltavy a Mže zbraslavský klášter. Již brzy by mohla na staroslavné Zbraslavi vyrůst díky péči ministra spravedlnosti Roberta Pelikána jiná pamětihodná veřejná stavba – justiční palác.

Praha už sice jeden moderní justiční areál má – ten Na Míčánkách, ovšem středočeští a pražští soudci a státní zástupci stále nemají dost místa. Zvažovaná výstavba justičního paláce v blízkosti zbraslavské ulice Na Baních je horkou novinkou, se kterou přišla až Pelikánova administrativa. Nastěhovat by se do něj měl Krajský soud v Praze, Obvodní soud pro Prahu 5, Okresní soud Praha-západ a zřejmě i příslušná státní zastupitelství. Tedy skoro 160 soudců, 50 státních zástupců a stovky úředníků. Podle sebevědomého odhadu by areál mohl stát již za tři roky.

Pokud „zbraslavský palác“ skutečně vznikne, šlo by o jednu z největších polistopadových justičních staveb u nás. Jen pro srovnání – v pražském Justičním areálu Na Míčánkách sídlí přibližně 175 soudců a 50 státních zástupců a v předraženém a hojně kritizovaném Justičním areálu Brno zhruba 100 soudců a 50 státních zástupců. Doprovodným efektem stavby by zřejmě byl prodej či opuštění některých pražských „justičních“ budov.

Ministerstvo již sice s plánem seznámilo vedení dotyčných soudů, přesto vše může ještě dopadnout poněkud jinak – vyhlédnutý pozemek patří magistrátu a vláda o stavbě ještě nejednala.

„Místo na Zbraslavi je jednou z možných dislokací, ale je předčasné detailně se v této chvíli vyjadřovat,“ potvrdila týdeníku Euro existenci plánu na výstavbu nového justičního paláce mluvčí resortu Kateřina Hrochová. Také předsedkyně Krajského soudu v Praze Ivana Švehlová bere ministerské plány zatím s rezervou. „V úvahu přichází více řešení. Zmiňovaný projekt je jedním z nich a je prozatím ve fázi úvah, lze jej proto jen stěží hodnotit,“ vzkázala týdeníku Euro po své mluvčí Zuzaně Steinerové. Marnost nad marnost Plány na stavbu nového justičního areálu jsou plodem dvacetiletého ne zrovna idylického soužití Krajského soudu v Praze a Obvodního soudu pro Prahu 5 v justičním paláci na smíchovském náměstí Kinských. Justice areál obývá od poloviny 90. let a prakticky od té doby si soudci stěžují na nedostatek místa. Ministři spravedlnosti vymýšleli spolu se soudci různé plány, ale zrealizovat nestihli nic. Zvažovalo se například zřídit půdní vestavbu nebo ve dvoře areálu postavit další budovu, ovšem bez výsledku. Nakonec se krajský soud (ten areál spravuje, kdežto obvodní je jen hostem) rozhodl jednat sám za sebe a od tehdejší ministryně Marie Benešové dostal svolení vypovědět obvodnímu soudu nájem.

Ministerstvo i vedení obvodního soudu poté začaly horečně hledat vhodnou a hlavně dostatečně velkou budovu, ale marně. Nakonec ministerstvo rozhodlo, že je Obvodní soud pro Prahu 5 nutné rozdělit na dvě, a nyní dokonce na tři části. Soudci civilisté mají zůstat zatím na Smíchově, trestní soudci se mají přestěhovat do vybydleného domu v pražské Legerově ulici (dříve Obvodní soud pro Prahu 2) a exekuční úsek by měl skončit v ulici V. P. Čkalova.

Stěhování se plánuje již na léto, ovšem soudcovská rada Obvodního soudu pro Prahu

5 ho právě před 14 dny nedoporučila s tím, že rozdělení by mohlo vést (stejně jako třeba v případě dávného rozdělení Obvodního soudu pro Prahu 6) ke snížení výkonnosti soudu. Dům v Legerově ulici navíc označila za „mimořádně nevhodný pro působení soudu“.

Miliardová investice V této fázi se mohl Krajský soud v Praze považovat takřka za vítěze, jenže právě v tu chvíli přišlo ministerstvo s nápadem vybudovat zbrusu nový justiční palác na Zbraslavi, což plány poněkud mění. Vše dosud vyřčené o rozdělení Obvodního soudu pro Prahu 5 by zřejmě zůstalo v platnosti, šlo by však patrně jen o dočasné řešení. Jinak řečeno, podle současných plánů by to mohlo vypadat zhruba takto – obvodní soud se v létě roztrojí, za tři roky se ale opět „scelí“ a spolu s krajským soudem vyrazí směr Zbraslav. Co by se stalo s opuštěným areálem na náměstí Kinských (podle aktuálního odhadu potřebuje rekonstrukci za 891 milionu korun), je otázkou.

Jednou z variant je prodej.

Hlavní otázka zřejmě zní, kolik by zbraslavský palác stál. Ministerstvo zatím čísla nemá, proto nezbývá než odhadovat. O něco větší Justiční areál Na Míčánkách vyšel na 2,5 miliardy korun a menší (předražený) Justiční areál Brno na bezmála dvě miliardy.

Není to málo, přesto by mohla stavba nového justičního paláce mít ekonomický smysl. Jenže jen za určitých podmínek. Zaprvé by nesměl přijít další ministr s dalším velkým plánem, zadruhé by justice musela zbraslavský justiční areál postavit rychle a levně a zatřetí by ministerstvo muselo justiční palác na náměstí Kinských a další budovy místo nákladné rekonstrukce dobře prodat. Ovšem kdy naposled dokázal stát něco výhodně prodat nebo něco rychle a levně postavit?

Pokud „zbraslavský palác“ skutečně vznikne, šlo by o jednu z největších polistopadových justičních staveb u nás. „Justičních“ domů je v Praze mnohem víc. Pokud by se přesun na Zbraslav týkal i příslušných státních zastupitelství (obvodní pro Prahu 5, středočeské krajské, okresní Praha-západ), mohlo by se hrát i o budovy na náměstí 14. října, v Husově a Zborovské ulici.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít