Francouzská réva s italskou duší

30. července 2012, 00:00 -
30. července 2012, 00:00

Državy rodiny Tinazziů sahají od severu země až po Sicílii

Pokud je řeč o módě ve využívání globálních odrůd, potom hovoříme především o Cabernetu Sauvignon. Vlna jeho obliby zasáhla celý svět včetně Itálie, kde najdeme řadu vinařů, kteří na této odrůdě nebo jejích kupážích bojují o věhlas svých sklepů.

Rodina Tinazzi nedlouhý čas své vinařské existence – sklep byl založen v roce 1968 Eugeniem Tinazzim – získala řadu dalších vinařství v různých oblastech Itálie od severu k jihu.

Patří jí Tenuta Valleselle na svazích Bardolina a Ca’de’Rocchi, kde ve vinicích zrají nejlepší hrozny Benátska a ve sklepích se rodí báječná vína. Feudo di Santa Croce je jméno sklepa v podpatku italské boty, v Puglii, kde se starají o co nejvěrnější produkci vín z tradičních místních odrůd. Ve sklepě Le Due Giare chystají souběhy vín z obou oblastí, tedy Veneta a Puglie, a spojují tak tradice regionálních odrůd ze severu i jihu země. Růst významu Abruzza a tamních rév, o to se stará značka Terre d’Abruzzo. A aby byla v portfoliu firmy zastoupena i produkce Toskánska, to je úkolem Pallazzo Desti. Za značkou Vignali Roccamora byste se zase museli vydat na Sicílii, protože i tam sahají aktivity rodiny, tentokrát ve formě úzké spolupráce Giana Andrey Tinazziho a Gaetana Alfamiho.

VÍNO PRO VÍTĚZE Impérium Gian Andrey, Giorgia a Francescy, syna a vnoučat zakladatele firmy, je zkrátka rozsáhlé. My se dnes podíváme do sklepů Ca’de’Rocchi. Tam se totiž vydali cestou využití světově populárních odrůd. Důvodem ovšem není módnost, ale myšlenka ryze racionální. V Itálii se těmto sortám náramně daří, a pokud jsou vnímavě pěstovány, ve sklepě pak umně školeny, dávají velice dobré výsledky. Francouzský podkres je v nich poznat, ale zhusta bývají „šťavnatější“ a veselá, živá.

Zkrátka oděná do pláštíku italské radosti ze života, bez přehnaně hlubokomyslného projevu. „Corposo,“ říká takovému vínu Otakar Božejovský, Čech žijící v oblasti Garda přes třicet let, víno miluje a tamní produkci zná výsostně. A aby nebylo pochyb o tom, co tím myslí, dodává: „Hladké jako samet… Velice jemné a bohaté na různé chutě… Ne nadarmo se podává na recepci pro vítěze Wimbledonu!“

O jaké víno vlastně jde? Jmenuje se Dugal a je to podařený kousek z kombinace původně francouzských odrůd, které ve vinicích Casa Vitivinicola Tinazzi zdomácněly a skýtají mimořádný potenciál pro velká vína.

DVA KOHOUTI Dugal 2009 IGT, Ca’de’Rocchi vypadá, jako by jeden do sklenky nasypal hrst temných rubínů, skrze které si jiskra slunečního paprsku jen stěží prorazí cestu. Tak sytá je barva tohoto vína. Buket, pokud pomineme dominující alkohol, předloží nosu spleť vůní, v níž se střídají tmavé bobule, mírný dotek kyselin a typický van selského stavení, který často doprovází velká vína. Chuť se „prodává“ v několika rovinách. Zprvu je to mladistvý akord ovocitosti, doháněný vzápětí uměřenou kombinací kyseliny a třísla. Objevuje se tam i patrná „zakouřenost“, daná jednak zráním ve dřevě – nikoli barikovém – dílem i vysokou vyzrálostí, až téměř připečeností hroznů.

Už z názvu je patrné, že jde o soužití dvou odrůd (Dugal jako due galli, tedy dva kohouti), kteří se „na jednom smetišti“ kupodivu neperou, ale partnersky doplňují. Černý rybíz a marmeládové tóny cabernetu i patrné čokoládové „ťuknutí“ jsou jasně čitelné, ovšem jindy časté tříslo a jistá tvrdost jsou eliminovány mazlivostí merlotu. Dostává se vám tak doušku plného těla s dlouhým dozvukem, lahodného a harmonického. Ve své kategorii jde o vzácně povedené víno, které nabízí víc, než byste čekali.

DUGAL 2009 IGT, CA’DE’ROCCHI - CASA VITIVINICOLA TINAZZI

Použité odrůdy Cabernet Sauvignon 50 ?%, Merlot 50 ?% Školení osm až dvanáct dní na slupkách, nato kvašení při řízené teplotě v nerezu, nakonec až dvanáct měsíců v dřevěných sudech o objemu 500 a 1000 litrů Alkohol 14 ?% Vývojový potenciál desítky let Distributor v ČR www.bohemvino.cz

O autorovi| MILAN BALLéK spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít