Fotbalová panika a nejistota

08. června 2015, 00:00 - Daniel Deyl
08. června 2015, 00:00

Odchod Seppa Blattera z čela FIFA vyvolal v Evropě nadšení a ve zbytku světa paniku. Budoucnost fotbalu je nejasná

Právě když všichni kolem fotbalu přijali (s mnohým párem očí obráceným v sloup, ale bez protestů) jednoznačné znovuzvolení Švýcara Seppa Blattera do čela FIFA, oznámil staronový boss, že odstoupí, protože „cítí, že jej nepodporuje celý svět“. Svou roli v jeho rozhodnutí patrně hrál nátlak ze strany sponzorů, základního zdroje příjmů FIFA, i skutečnost, že se Blatter sám ocitl v hledáčku FBI.

Kromě toho médii proběhla zpráva o tom, že neformální skupina 36 evropských fotbalových svazů začala plánovat vlastní světový šampionát na rok 2018.

Podle dosavadních záměrů FIFA se má ten rok hrát v Rusku.

„Jediný způsob, jak FIFA přimět k reformám, je vyhlásit vlastní soutěž,“ řekl podle BBC na schůzce konspirátorů Allan Hansen, vysloužilý dánský kriminalista, jenž do loňska vedl dánský fotbalový svaz a dodnes je členem výkonného výboru UEFA. Právě z evropského fotbalového svazu zněly protesty proti Blatterovi – a způsobu, jímž si u něj Rusko a Katar zajistily pořadatelství šampionátů v letech 2018 a 2022 – nejhlasitěji. Další schůzka byla naplánovaná na minulý pátek; možnost bojkotu zůstávala otevřená.

Blatterovské otřesy Ať však už měl Blatter k náhlému odchodu motivaci jakoukoli, zvěst o jeho pádu odstartovala řadu událostí po celém světě. Jako první zareagovala katarská burza (viz graf). Ještě v úterý, v den Blatterovy rezignace, poklesla o tři procenta; z její hodnoty tak během několika hodin zmizelo 4,5 miliardy dolarů.

Další na tapetě byly banky. Vyšetřování FBI zmiňuje nejméně dvanáct v USA působících finančních ústavů, jimiž měli lidé z FIFA prohánět korupční platby (viz box). Pro banky je však v případě velké organizace, jakou je FIFA, velmi obtížné rozlišit regulérní platby od podezřelých. „Je možné, že veškeré účty spojené s FIFA se pro banky stanou horkými brambory,“ napsala BBC. To by pro FIFA mohlo znamenat nečekanou finanční komplikaci navíc.

Vzápětí pustily americké úřady do médií zprávu (již samy měly k dispozici téměř dva roky) o tom, že americký bafuňář Chuck Blazer přiznal přijímání úplatků od pořadatelů šampionátů v letech 1998 a 2010, tedy od Francouzů a Jihoafričanů. Paříž k nařčení mlčela; má v ohni fotbalové diplomacie želízko v podobě šéfa UEFA Michela Platiniho, jenž by se rád stal Blatterovým nástupcem.

Jihoafrická republika možnost mlčet naopak propásla. Tamní ministr kultury Fikile Mbalula v reakci na Blazerovo přiznání dle citace britského deníku The Independent prohlásil: „Věříme v multilateralismus, a nikoli v unilateralismus… Bojovali jsme proti kolonialismu, stále bojujeme proti imperialismu a budeme proti němu bojovat v jakékoli podobě.“ Bez ironie, Warner Jestli vám to připadá jako absurdní reakce, počkejte si na slova Jacka Warnera. Bývalý viceprezident FIFA a šéf středo- a severoamerické fotbalové asociace CONCACAF měl být finálním recipientem deseti milionů „špinavých“ dolarů od FIFA (právě za podporu pořadatelské kandidatury Jihoafrické republiky na rok 2010).

„Jestli je FIFA tak špatná, proč chtějí Spojené státy pořádat světový šampionát? Jak to, že se 27. května začalo hrát?“ kladl Warner řečnické otázky zbytku světa na videu, jež umístil na svoji facebookovou stránku. Vyšlo najevo, že vychází z článku satirického serveru The Onion, jenž uvedl, že „FIFA ve snaze usmířit si Američany rozhodla uspořádat světový šampionát hned teď v USA a mistrovský titul udělit americkému týmu už předem. (…) V zápase s Německem Američané vedli, když během prvních tří minut kopali dvanáct pokutových kopů.“.

Warner, k jehož silným stránkám ironie zjevně nepatří, to vzal za bernou minci. Jestli video správně odráží jeho přehled o fotbalové realitě, nebo trpěl akutním měknutím mozku, není známo.

Tak či tak FIFA čeká výběr nového prezidenta a nutnost urychleného rozhodnutí o tom, jestli otevřít otázku sporně přiděleného pořadatelství šampionátů v letech 2018 a 2022. Žádný z možných kandidátů svoje postoje v této věci – klíčové pro budoucnost globálního rozvoje fotbalu – dosud nezveřejnil. l

NEVALNÝ VÝBĚR

Kdo má šanci stát se novým prvním mužem světového fotbalu (kurzy vypsala britská sázková kancelář William Hill)

MICHEL PLATINI Francie prezident UEFA 1,2 Přesvědčoval Seppa Blattera, ať nekandiduje, ale nakonec pro něj hlasoval

PRINC ALÍ BIN HUSAJN Jordánsko šéf Západoasijské fotbalové federace, viceprezident FIFA 1,75 Jeho jediná kvalifikace je, že je bratrem jordánského krále

LUÍS FIGO Portugalsko 6 Někdejší nejlepší fotbalista světa, dnes ve službách Realu Madrid coby činovník

TED HOWARD USA generální sekretář CONCACAF 12 Někdejší rozhodčí a fotbalový diplomat

AENES ERZIK Turecko viceprezident UEFA 12 Člen výkonného výboru FIFA, pro Turecko dvakrát vyjednal pořadatelství finále evropských pohárových soutěží

ISSA HAYATOU Kamerun šéf Africké fotbalové konfederace 14 Kandidoval již v roce 2002; dnes ho vyšetřuje Mezinárodní olympijský výbor kvůli podezření z uplácení

GREG DYKE Británie šéf britského fotbalu 50 Někdejší šéf BBC stál otevřeně proti Blatterovi, ale nemá mnoho spojenců

Zdroje: Business Insider, William Hill Vyšetřování FBI v číslech 24 let je období v působení FIFA, jímž se vyšetřování zabývá. 150 milionů fotbalových dolarů mělo podle úřadů projít bankami na úplatcích (oficiálně se vyšetřování zabývá praním špinavých peněz). 12 bank Nejméně tolik finančních ústavů je v případu zaangažováno; mimo jiné Delta National (již od roku 2013 spolupracuje s FBI), Citibank (tvrdí, že spolupracuje s vyšetřováním), JP Morgan, Bank of America, Barclays a HSBC (odmítají svůj podíl na případu komentovat), Republic Bank (nekomunikuje s médii). Zdroje: Reuters, Bloomberg

O autorovi| Daniel Deyl • deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít