FORMEN

27. dubna 2015, 00:00 - TOMÁŠ OTTA
27. dubna 2015, 00:00

Jak pečovat o obuv Erik Martin Lawart ze salonu luxusní obuvi Lawart radí, jak udržet boty v ideálním chodu V základu se obuv rozděluje podle druhu kůže na lesklou, hladkou a na semišovou či z broušených typů, např. nubuku nebo nuvalu. Oba typy je třeba někdy umýt, stačí po vložení napínáků omýt vlažnou vodou měkkým kartáčem a lze použít kvalitní jádrové mýdlo.

PO OSCHNUTÍ Lesklé usně leštíme a vyživujeme tvrdými krémy v kombinaci s měkkými, tvrdé krémy jsou většinou v plechové krabičce, měkké v skleněných (např. Burgol, Saphir, Kiwi). Je třeba, aby obsahovaly karnaubský vosk. Jinak nefungují. Pozor na samolešticí chemikálie, ty nejsou vhodné.

Krém se nanáší hadříkem a finálně leští v kombinaci s vodou, nejlépe dámskou punčochou. Krémují se i hrany podrážek. To chce cvik nebo osobní kurz.

Semiše a nubuky se po oschnutí nastříkají nebo natřou k tomu určenými přípravky, k dostání běžně v lepší obuvi.

Dále je třeba věnovat pozornost podrážce a podpatku a zavčas je nechat vyměnit.

2x Radek Zachariáš, zakázkový švec, Zacharias.cz

Proč si nechat zhotovit boty na zakázku…

Dává vám to možnost ovlivnit jejich vzhled a další vlastnosti. Navíc se můžete o vašem výrobku dozvědět spoustu informací, a získat tak k němu osobnější vztah. Začnete si více vážit lidské práce a naučíte se lépe rozeznávat kvalitu. Proto ručně šitou obuv na míru doporučuji.

Které boty vám nesmějí chybět…

Podle mého názoru by v botníku každého muže měl být alespoň jeden pár kvalitních kožených polobotek konzervativního tvaru v černé barvě s koženou podešví. Já osobně pak ještě potřebuji několik dalších párů v různých barvách, dále alespoň jedny polobotky s pryžovou podešví do vlhkého počasí. Potom minimálně dva páry kotníkových bot, které nosím v zimě.

Kalhoty & boty

Umíte šikovně zkombinovat společenskou obuv s kalhotami? Podívejte na naši jednoduchou tabulku párování a žádné faux pas už nepřijde To je celé. Tedy skoro celé. Specifická je vínová (burgundská) barva bot neboli oxblood.

Ta se podle nás hodí snad k úplně každé barvě kalhot. Včetně kupříkladu olivově zelených, na které jsme zapomněli (můžete je ladit i s hnědými a černými botami).

STYLOZOFIE

Sandály, móda a muži kléru

Minulý týden jsem zaznamenal v britském tisku, že jistého ostrovního preláta vyhodili z vinárny v Ipswichi. Důvodem bylo, že dotyčný měl na sobě sandály. Bez ponožek. To by se u nás stát nemohlo, že? Zaprvé, proč by, proboha (doslova), náš duchovní chodil do vinárny? A když by už šel, jistě by nezapomněl na ponožky. V Británii by se mu za tuto nechvalnou „českou“ kombinaci vysmáli, ale jak patrno, aspoň by ho nevyhodili z baru.

Sezona sandálů je přímo před námi.

Je to sice obuv, která tradičně v kanceláři nemá své místo. S postupným obrušováním stylových pravidel, dokonce i těmi nejluxusnějšími brandy, však možná brzy zažijeme časy, kdy si budeme před létem vyměňovat se šéfem adresy svých pedikérek. Je to pár let, co se do pánského stylu opatrně vplížily tzv. gladiátorské sandály. Byly však jen pro nejotrlejší jedince. Pak nastala etapa plážových pantoflů od Adidasu, dasu, o trvalé afinitě k flip flopům neboli žabkám nemluvě. Vloni se přes trendové čtvrti světových velkoměst přelila vlna obliby ortopedických sandálů německé značky Birkenstock. Z ironické antimódy hipsterů se stal překvapivý fenomén. A letos? Sandály nechybějí v portfoliu snad žádné luxusní značky. Givenchy kopíruje birkenstocky, Burberry přidává veselé barvy či suché zipy a stranou nezůstává ani Prada. Mimochodem, tatáž firma už jeden „sandálový“ skandál mezi muži kléru zažila před pár lety. Tehdejší papež Bene ­ dikt XVI. se totiž zhusta ukazoval v jistých nazouvacích botách fialové barvy. Novináři vypátrali, že jsou od luxusní Prady, a nebohý papež byl obviněn z prostopášnosti. Autor tohoto sloupku vzpomíná, že Josepha Ratzingera tenkrát kdosi pasoval na posledního žijícího dandyho.

Když výše zmiňovaného britského preláta zpovídali v tisku, hodný muž výtečně zažertoval, že ponožky do sandálů by nikdy nevzal. Prý jsou nástrojem Satana.

Odkazoval na barevné vitráže v křesťanských svatyních, kde jsou nebešťané obvykle vyobrazeni s holými chodidly v pantoflích. Tak vidíte. Vysvětlujte to bezbožnému českému muži.

O autorovi| TOMÁŠ OTTA, trendolog časopisu ForMen

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít