Florentina žaluje

13. dubna 2015, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
13. dubna 2015, 00:00

Soud rozhodne, zda z nové pražské mapy zmizí první křižovatka Pokud uspěje první žaloba na pražské zásady územního rozvoje, jsme v pr… Tak komentovali úředníci pražského magistrátu počin Florentiny Chroustovské z Horních Počernic, která se snaží u soudu dosáhnout vymazaní plánované křižovatky na dálnici D11 z územněplánovací dokumentace. Zásady zjednodušeně řečeno určují, co může být zaneseno v územních plánech měst, a je tedy možné postavit. Ty pražské platí teprve pět měsíců.

Ne že by se metropole a Horní Počernice bez křižovatky neobešly, to vůbec ne, ale rozsudek bude znamenat první test, zda dokument před soudem obstojí a tříletá práce úředníků nespadne pod stůl. Pokud by se tak stalo, dá se očekávat lavina dalších žalob, u kterých budou soudy postupovat podle tohoto mustru. A Pražané by mohli zapomenout na Pražský okruh, prodlouženou dráhu letiště, nové železniční tratě…

Ty totiž už v předchozích letech ze zásad soudy vyzmizíkovaly, což fakticky znamenalo stopku staveb. A nejedná se zdaleka o pražský problém. Právě to, že se odpůrci staveb naučili napadat krajské zásady územního rozvoje, je hlavním důvodem, proč se dálniční tahy stavějí po kouskách. Například slavnou dálnici D3 na jih země nelze protáhnout Středočeským krajem a napojit na Prahu, takže fakticky ztrácí smysl. Právě zrušené silnice a koleje donutily pražský magistrát intenzivně pracovat na rozsáhlé aktualizaci dokumentu, který je do mapy vrátil. Pražští úředníci museli pečlivě prostudovat předloňský více než stostránkový rozsudek Nejvyššího správního soudu, který zrušil rovnou celé Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Tím fakticky na několik let paralyzoval jih země. Soud se ale zároveň poprvé pokusil dát úředníkům návod, jak veledůležitý dokument vyrobit.

Florentinu zastupuje advokát, jenž má na kontě většinu bývalých úspěšných zásahů do pražských zásad. Pokud vyhraje, v Suchdole nebo v Běchovicích budou létat zátky šampaňského. Starosta Suchdola Petr Hejl nebo aktivistka Šubrtová z Běchovic – zarytí bojovníci proti Pražskému okruhu a soudní matadoři – ji budou následovat na to tata. Jižní spojka pak asi zůstane navždy zacpaná a tunel Blanka za 42 miliard bude mít doživotně jednu chybku. Nikam nepovede.

Pokud Florentina vyhraje, v Suchdole nebo v Běchovicích budou létat zátky šampaňského.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít