Florentina žaluje

13. dubna 2015, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
13. dubna 2015, 00:00

Soud rozhodne, zda z nové pražské mapy zmizí první křižovatka Pokud uspěje první žaloba na pražské zásady územního rozvoje, jsme v pr… Tak komentovali úředníci pražského magistrátu počin Florentiny Chroustovské z Horních Počernic, která se snaží u soudu dosáhnout vymazaní plánované křižovatky na dálnici D11 z územněplánovací dokumentace. Zásady zjednodušeně řečeno určují, co může být zaneseno v územních plánech měst, a je tedy možné postavit. Ty pražské platí teprve pět měsíců.

Ne že by se metropole a Horní Počernice bez křižovatky neobešly, to vůbec ne, ale rozsudek bude znamenat první test, zda dokument před soudem obstojí a tříletá práce úředníků nespadne pod stůl. Pokud by se tak stalo, dá se očekávat lavina dalších žalob, u kterých budou soudy postupovat podle tohoto mustru. A Pražané by mohli zapomenout na Pražský okruh, prodlouženou dráhu letiště, nové železniční tratě…

Ty totiž už v předchozích letech ze zásad soudy vyzmizíkovaly, což fakticky znamenalo stopku staveb. A nejedná se zdaleka o pražský problém. Právě to, že se odpůrci staveb naučili napadat krajské zásady územního rozvoje, je hlavním důvodem, proč se dálniční tahy stavějí po kouskách. Například slavnou dálnici D3 na jih země nelze protáhnout Středočeským krajem a napojit na Prahu, takže fakticky ztrácí smysl. Právě zrušené silnice a koleje donutily pražský magistrát intenzivně pracovat na rozsáhlé aktualizaci dokumentu, který je do mapy vrátil. Pražští úředníci museli pečlivě prostudovat předloňský více než stostránkový rozsudek Nejvyššího správního soudu, který zrušil rovnou celé Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Tím fakticky na několik let paralyzoval jih země. Soud se ale zároveň poprvé pokusil dát úředníkům návod, jak veledůležitý dokument vyrobit.

Florentinu zastupuje advokát, jenž má na kontě většinu bývalých úspěšných zásahů do pražských zásad. Pokud vyhraje, v Suchdole nebo v Běchovicích budou létat zátky šampaňského. Starosta Suchdola Petr Hejl nebo aktivistka Šubrtová z Běchovic – zarytí bojovníci proti Pražskému okruhu a soudní matadoři – ji budou následovat na to tata. Jižní spojka pak asi zůstane navždy zacpaná a tunel Blanka za 42 miliard bude mít doživotně jednu chybku. Nikam nepovede.

Pokud Florentina vyhraje, v Suchdole nebo v Běchovicích budou létat zátky šampaňského.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít