Florentina žaluje

13. dubna 2015, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
13. dubna 2015, 00:00

Soud rozhodne, zda z nové pražské mapy zmizí první křižovatka Pokud uspěje první žaloba na pražské zásady územního rozvoje, jsme v pr… Tak komentovali úředníci pražského magistrátu počin Florentiny Chroustovské z Horních Počernic, která se snaží u soudu dosáhnout vymazaní plánované křižovatky na dálnici D11 z územněplánovací dokumentace. Zásady zjednodušeně řečeno určují, co může být zaneseno v územních plánech měst, a je tedy možné postavit. Ty pražské platí teprve pět měsíců.

Ne že by se metropole a Horní Počernice bez křižovatky neobešly, to vůbec ne, ale rozsudek bude znamenat první test, zda dokument před soudem obstojí a tříletá práce úředníků nespadne pod stůl. Pokud by se tak stalo, dá se očekávat lavina dalších žalob, u kterých budou soudy postupovat podle tohoto mustru. A Pražané by mohli zapomenout na Pražský okruh, prodlouženou dráhu letiště, nové železniční tratě…

Ty totiž už v předchozích letech ze zásad soudy vyzmizíkovaly, což fakticky znamenalo stopku staveb. A nejedná se zdaleka o pražský problém. Právě to, že se odpůrci staveb naučili napadat krajské zásady územního rozvoje, je hlavním důvodem, proč se dálniční tahy stavějí po kouskách. Například slavnou dálnici D3 na jih země nelze protáhnout Středočeským krajem a napojit na Prahu, takže fakticky ztrácí smysl. Právě zrušené silnice a koleje donutily pražský magistrát intenzivně pracovat na rozsáhlé aktualizaci dokumentu, který je do mapy vrátil. Pražští úředníci museli pečlivě prostudovat předloňský více než stostránkový rozsudek Nejvyššího správního soudu, který zrušil rovnou celé Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Tím fakticky na několik let paralyzoval jih země. Soud se ale zároveň poprvé pokusil dát úředníkům návod, jak veledůležitý dokument vyrobit.

Florentinu zastupuje advokát, jenž má na kontě většinu bývalých úspěšných zásahů do pražských zásad. Pokud vyhraje, v Suchdole nebo v Běchovicích budou létat zátky šampaňského. Starosta Suchdola Petr Hejl nebo aktivistka Šubrtová z Běchovic – zarytí bojovníci proti Pražskému okruhu a soudní matadoři – ji budou následovat na to tata. Jižní spojka pak asi zůstane navždy zacpaná a tunel Blanka za 42 miliard bude mít doživotně jednu chybku. Nikam nepovede.

Pokud Florentina vyhraje, v Suchdole nebo v Běchovicích budou létat zátky šampaňského.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít