Firmy přetahují i dělníky

03. října 2016, 00:00 - Václav Herz
03. října 2016, 00:00

Podle našich průzkumů bude potřeba v nejbližších letech obsadit zhruba 70 tisíc pracovních míst, říká Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury AdeccoČR

Zaměstnavatelé se hodně poohlížejí po kandidátech z Bulharska a Rumunska, protože v rámci EU musejí překonat menší množství formálních překážek, říká šéf Hrmy Adecco ČR.

* Jaké jsou v současnosti nejpalčivější problémy pracovního trhu v Česku?

Jednoznačně nejvíce dnes zaměstnavatele trápí nedostatek pracovní síly. Česká republika má díky novým investicím a rostoucí ekonomice aktuálně nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. To je obecně skvělá zpráva, nicméně Hrmy potřebují i nadále nabírat nové zaměstnance a volných pracovníků je dnes na trhu minimum.

Podle našich průzkumů bude potřeba v nejbližších letech obsadit zhruba 70 tisíc pracovních míst, takže každý vhodný kandidát je dnes klíčový. Uchazeči jsou si toho samozřejmě vědomi a mají daleko větší nároky. Kvalifikovaný kandidát si dnes v průměru vybírá ze čtyř nabídek ve svém oboru, takže je v pozici, kdy nemusí dělat velké kompromisy. Dá se říct, že se situace na pracovním trhu v tomto ohledu poslední dobou otočila o 180 stupňů - už si nevybírá zaměstnavatel vhodného zaměstnance, ale zaměstnanec vhodného zaměstnavatele.

* Znamená to tedy, že se firmy i u nižších pozic čím dál častěji přetahují o své pracovníky?

Přesně tak. Zatímco dříve bylo přímé oslovování zaměstnanců s nabídkou lákavější pracovní pozice výsadou vyššího managementu, dnes už je běžnou praxí i u kvalifikovanějších dělníků. S tím se samozřejmě pojí také větší riziko fluktuace. Zaměstnanci jsou dnes méně loajální, práce si tolik neváží a přistupují k ní méně odpovědně, což se podepisuje třeba na pracovní docházce. S podobným přístupem se často setkáváme i u pohovorů. Dříve bylo výjimkou, aby kandidát na pohovor nedorazil, aniž by se předem řádně omluvil, dnes je to poměrně běžný jev.

* Co jako personální agentura můžete firmám při hledání zaměstnanců nabídnout?

Naší hlavní devízou je právě náborové know-how. Příští rok oslavíme na českém trhu pětadvacetileté výročí, takže velmi dobře známe zdejší situaci a máme za sebou cenné zkušenosti. Zároveň také neustále sledujeme nové trendy, které se poslední dobou zásadně mění. To není důsledkem pouze nedostatku pracovníků, ale i generačních změn. Klasické inzerce typu „flexibilita, ochota učit se novým věcem, kreativita“ už dnes moc nezabírají.

Náborové strategie cílené na zástupce mladších generací musí být daleko údernější a kreativnější. Celý proces náboru zároveň musejí být rychlejší a přesně zasáhnout potenciální kandidáty. Pro Hrmy by bylo velmi náročné zaměstnávat takový počet personalistů, kteří by dokázali společně s ostatní agendou zajistit i komplexní náborové aktivity a sledovat novinky na trhu. Řešit nábor prostřednictvím externí agentury je tak pro ně výhodnější.

* Jaké další služby firmám poskytujete?

Služby personálních agentur již dávno nejsou určené pouze velkým společnostem, ale nabízejí řešení i pro malé a střední podniky. Ty se často chtějí plně soustředit na svůj byznys a personální agenda je pro ně nevítanou přítěží. Rostoucí oblibě se proto těší HR outsourcing, kdy personální agentura firmě de facto supluje interní personální oddělení a kromě náboru zajišťuje i veškeré pracovněprávní a administrativní záležitosti, mzdové účetnictví nebo školení personálu.

* Jak lze získat pracovníky ze zahraničí a ze kterých zemí je to nejsnazší?

Zaměstnavatelé se hodně poohlížejí po kandidátech z Bulharska a Rumunska, protože v rámci EU musejí překonat menší množství formálních překážek. Nicméně atraktivní jsou itřetí země jako Ukrajina nebo Indie. Tento trend se samozřejmě promítá i do činnosti personálních agentur, které zajišťují potřebná povolení, ubytování a eliminují problémy spojené s jazykovou bariérou. *

Naší hlavní devízou je právě náborové know-how.

O autorovi| Václav Herz, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít