Filantrop, nebo daňový kouzelník?

03. února 2014, 00:00 - (hrb)
03. února 2014, 00:00

LUDĚK SEKYRA Je příspěvek Luďka Sekyry lidovcům nezištnou podporou, nebo si vlivný pražský developer buduje novou pozici v politice? Protože debata o případné nevhodnosti daru tone v mlze nejasných podezření, pojďme se na bezúhonnost politického sponzora Sekyry podívat do historie.

V létě roku 2000 Sekyra usiloval o stavební společnost IPS. Potřebný úvěr získal od IPB. Banka se však již tehdy potácela před krachem, a zkrátila proto platnost půjčky z devíti let na pouhý měsíc. Problém s financováním vyřešil developer prodejem IPS švédskému kolosu Skanska, který o firmu usiloval také.

Při získání úvěru Sekyrovi asistoval nechvalně proslulý kmotr pražského podsvětí František Mrázek, kterého v zimě 2006 zastřelil neznámý vrah. Jedním ze Sekyrových věřitelů byl podnikatel a fotbalový bafuňář František Gottwald. Ten požadoval své peníze urychleně zpět. Jenže aktivity zmíněných podnikatelů sledovala protikorupční policie, která je odposlouchávala. Mrázek v telefonátech se Sekyrou řešil, jakým způsobem Gottwaldovi peníze vrátit. Z rozhovorů vyplývá, že při této transakci chtěli obejít zákon. Přepis odposlechů má týdeník Euro k dispozici.

Týdeník Euro se proto obrátil na KDU-ČSL, zda Sekyrovo počínání nevnímá jako problém. Nevnímá. Podle mluvčí Miriam Farské Sekyra podporuje stranu oficiálně a nejde o příspěvek z šedé zóny.

Přestože byl hlavním cílem detektivů František Mrázek, Sekyrovy aktivity podrobně sledovali také. Protože developer nebyl podle dostupných informací obviněn, týdeník Euro přepis odposlechů poslal nejvyššímu i oběma vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci a v Praze, aby případnou trestnost jednání posoudila. Pouze pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že informace prověří.

Přestože vedení KDU-ČSL nepovažuje dar od Sekyry za problematický, členové strany to vidí jinak. Sekyra totiž není mimořádně aktivní jen při posilování účtu stranické centrály.

„Když jsme začali dělat v Praze 7 referendum o radnici, volal mi pan Luděk Sekyra a nabízel nám pomoc. Na nabídku jsem odpověděl, že pomoc nepotřebujeme,“ vzpomíná Jan Čižinský, aktivní lidovec z Prahy 7, který v parlamentních volbách málem usedl v křesle Poslanecké sněmovny.

„Hned jsem o telefonátu informoval celý přípravný výbor referenda, aby to všichni věděli. Možná to pan Sekyra myslel křišťálově, ale prostě není možné, aby byla pražská komunální aktivita či pražský komunální politik podporovaný pražským developerem.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít