Filantrop, nebo daňový kouzelník?

03. února 2014, 00:00 - (hrb)
03. února 2014, 00:00

LUDĚK SEKYRA Je příspěvek Luďka Sekyry lidovcům nezištnou podporou, nebo si vlivný pražský developer buduje novou pozici v politice? Protože debata o případné nevhodnosti daru tone v mlze nejasných podezření, pojďme se na bezúhonnost politického sponzora Sekyry podívat do historie.

V létě roku 2000 Sekyra usiloval o stavební společnost IPS. Potřebný úvěr získal od IPB. Banka se však již tehdy potácela před krachem, a zkrátila proto platnost půjčky z devíti let na pouhý měsíc. Problém s financováním vyřešil developer prodejem IPS švédskému kolosu Skanska, který o firmu usiloval také.

Při získání úvěru Sekyrovi asistoval nechvalně proslulý kmotr pražského podsvětí František Mrázek, kterého v zimě 2006 zastřelil neznámý vrah. Jedním ze Sekyrových věřitelů byl podnikatel a fotbalový bafuňář František Gottwald. Ten požadoval své peníze urychleně zpět. Jenže aktivity zmíněných podnikatelů sledovala protikorupční policie, která je odposlouchávala. Mrázek v telefonátech se Sekyrou řešil, jakým způsobem Gottwaldovi peníze vrátit. Z rozhovorů vyplývá, že při této transakci chtěli obejít zákon. Přepis odposlechů má týdeník Euro k dispozici.

Týdeník Euro se proto obrátil na KDU-ČSL, zda Sekyrovo počínání nevnímá jako problém. Nevnímá. Podle mluvčí Miriam Farské Sekyra podporuje stranu oficiálně a nejde o příspěvek z šedé zóny.

Přestože byl hlavním cílem detektivů František Mrázek, Sekyrovy aktivity podrobně sledovali také. Protože developer nebyl podle dostupných informací obviněn, týdeník Euro přepis odposlechů poslal nejvyššímu i oběma vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci a v Praze, aby případnou trestnost jednání posoudila. Pouze pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že informace prověří.

Přestože vedení KDU-ČSL nepovažuje dar od Sekyry za problematický, členové strany to vidí jinak. Sekyra totiž není mimořádně aktivní jen při posilování účtu stranické centrály.

„Když jsme začali dělat v Praze 7 referendum o radnici, volal mi pan Luděk Sekyra a nabízel nám pomoc. Na nabídku jsem odpověděl, že pomoc nepotřebujeme,“ vzpomíná Jan Čižinský, aktivní lidovec z Prahy 7, který v parlamentních volbách málem usedl v křesle Poslanecké sněmovny.

„Hned jsem o telefonátu informoval celý přípravný výbor referenda, aby to všichni věděli. Možná to pan Sekyra myslel křišťálově, ale prostě není možné, aby byla pražská komunální aktivita či pražský komunální politik podporovaný pražským developerem.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít