Filantrop, nebo daňový kouzelník?

03. února 2014, 00:00 - (hrb)
03. února 2014, 00:00

LUDĚK SEKYRA Je příspěvek Luďka Sekyry lidovcům nezištnou podporou, nebo si vlivný pražský developer buduje novou pozici v politice? Protože debata o případné nevhodnosti daru tone v mlze nejasných podezření, pojďme se na bezúhonnost politického sponzora Sekyry podívat do historie.

V létě roku 2000 Sekyra usiloval o stavební společnost IPS. Potřebný úvěr získal od IPB. Banka se však již tehdy potácela před krachem, a zkrátila proto platnost půjčky z devíti let na pouhý měsíc. Problém s financováním vyřešil developer prodejem IPS švédskému kolosu Skanska, který o firmu usiloval také.

Při získání úvěru Sekyrovi asistoval nechvalně proslulý kmotr pražského podsvětí František Mrázek, kterého v zimě 2006 zastřelil neznámý vrah. Jedním ze Sekyrových věřitelů byl podnikatel a fotbalový bafuňář František Gottwald. Ten požadoval své peníze urychleně zpět. Jenže aktivity zmíněných podnikatelů sledovala protikorupční policie, která je odposlouchávala. Mrázek v telefonátech se Sekyrou řešil, jakým způsobem Gottwaldovi peníze vrátit. Z rozhovorů vyplývá, že při této transakci chtěli obejít zákon. Přepis odposlechů má týdeník Euro k dispozici.

Týdeník Euro se proto obrátil na KDU-ČSL, zda Sekyrovo počínání nevnímá jako problém. Nevnímá. Podle mluvčí Miriam Farské Sekyra podporuje stranu oficiálně a nejde o příspěvek z šedé zóny.

Přestože byl hlavním cílem detektivů František Mrázek, Sekyrovy aktivity podrobně sledovali také. Protože developer nebyl podle dostupných informací obviněn, týdeník Euro přepis odposlechů poslal nejvyššímu i oběma vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci a v Praze, aby případnou trestnost jednání posoudila. Pouze pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že informace prověří.

Přestože vedení KDU-ČSL nepovažuje dar od Sekyry za problematický, členové strany to vidí jinak. Sekyra totiž není mimořádně aktivní jen při posilování účtu stranické centrály.

„Když jsme začali dělat v Praze 7 referendum o radnici, volal mi pan Luděk Sekyra a nabízel nám pomoc. Na nabídku jsem odpověděl, že pomoc nepotřebujeme,“ vzpomíná Jan Čižinský, aktivní lidovec z Prahy 7, který v parlamentních volbách málem usedl v křesle Poslanecké sněmovny.

„Hned jsem o telefonátu informoval celý přípravný výbor referenda, aby to všichni věděli. Možná to pan Sekyra myslel křišťálově, ale prostě není možné, aby byla pražská komunální aktivita či pražský komunální politik podporovaný pražským developerem.“

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít