Farmacie ve změnách trendů

01. září 2014, 00:00 - Michal Půr
01. září 2014, 00:00

Medicína směřuje k léčbě šité na míru konkrétnímu jedinci, říká Václav Novotný, generální ředitel české pobočky MSD

Není pochyb o tom, že pokrok v medicíně mění podnikání ve farmacii, ujišťuje Václav Novotný, generální ředitel české pobočky MSD, globální farmaceutické společnosti, která je předním dodavatelem léčiv a vakcín i na českém trhu.

„Poslední desetiletí přineslo další kvalitativní skok v medicíně. Nástroje bioinformatiky, techniky umělé inteligence, zlepšení diagnostiky onemocnění a možnosti modelování léčby pacientů umožnily vznik personalizované medicíny. Ta je založena na individuálním nastavení léčby každému jednomu pacientovi.

U některých závažných onemocnění je už dnes běžné původně jednu diagnózu rozdělit do více podskupin na základě genetických znaků a biomarkerů a pacienty cíleně léčit různými léky. Logicky z toho vyplývá potřeba mít k dispozici více léků, nikoli jednu molekulu pro všechny,“ vysvětluje Novotný.

* Co to znamená pro české pacienty?

Především razantní medicínský pokrok a zvýšení dostupnosti léčby v řadě oblastí, jmenujme např. hematoonkologii nebo onemocnění HIV. Dříve smrtelná onemocnění, která moderní léčba změnila v léčitelné nemoci s velmi dobrou kvalitou života pacientů.

* Řadu onemocnění ale medicína vyléčit neumí.

Ano, velká část nových léků zatím nedosáhne toho nejvytouženějšího cíle, úplného uzdravení pacientů. V takovém případě je největší hodnotou inovativního léku pacientovi co nejvíce a na co nejdelší dobu zlepšit kvalitu života.

* Například?

Třeba cukrovka. I když moderní medicína dosud neumí pacienty vyléčit, dokáže o mnoho let oddálit vznik závažných zdravotních komplikací. Jednoznačným úspěchem je získání 15 i více let kvalitního života navíc pro pacienty s cukrovkou 2. typu, která bohužel propuká u stále mladších osob a výjimkou dnes už nejsou ani pětačtyřicátníci. Moderní léčbou jsme schopni i ušetřit významnou část zdravotních a sociálních výdajů, které by společnost čekaly v nedaleké budoucnosti.

* Co to znamená pro výrobce léčiv?

Být úspěšnou inovativní farmaceutickou společností je stále těžší, dražší a vyžaduje to specializaci na určité medicínské oblasti. Vývoj léčiv trvá déle a proces schvalování je náročnější. Průměrná miliarda dolarů na vývoj nového léku bývá často překročena.

* Je možné přínos moderních léčiv jednoduše vyjádřit v číslech?

Očekávaná délka života se mezi začátkem 20. a 21. století prodloužila o neuvěřitelných 25 let a od roku 1960 klesla celková mortalita o polovinu, k čemuž zásadně přispěly právě nové generace léčiv a vakcín. Za MSD mohu uvést, že se soustředíme na hledání dalších medicínských řešení onemocnění, která nejvíce trápí lidstvo jako celek nebo kde dosud nebylo dosaženo žádaného pokroku. Zkoumaná řešení jsou průlomová: jedná se např. o nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění formou imunoterapie. Stranou ale nejsou ani medicínská řešení problémů méně významných. Na český trh byla jako na jeden z prvních v Evropě uvedena vakcína proti pásovému oparu, bolestivému onemocnění, které postihuje až třetinu lidí, nejčastěji ve věku nad 50 let.

* Co dostupnost moderních trendů v medicíně a technologiích u nás?

Mnoho tuzemských zdravotnických pracovišť je zapojeno v klinických výzkumech. Pro pacienty to znamená nejen dostupnost nejmodernější léčby, ale po splnění přísných a kontrolovaných kritérií rovněž přístup k řadě aktuálně hodnocených terapií, které jsou poskytovány farmaceutickými společnostmi zdarma. Podle EY objem terapie v rámci klinických studií v Česku dosahuje miliardy korun ročně. Investujeme zde i do řešení v oblasti telemedicíny, kdy v aktuálním čase budou k dispozici údaje k dávkování, průběhu a efektu léčby. Ty lze využít jak pro zvýšení přínosu léčby pro pacienty a jejich bezpečnosti, tak i pro plátce ke sledování efektivity a nákladnosti terapie.

* Nedávno jste v Praze otevřeli vlastní inovativní centrum…

Ano, jsem rád, že jsme dosáhli podpory vedení společnosti MSD pro umístění celofiremního výzkumného IT centra do Prahy, kde se zabývají novými směry ve využití IT řešení pro rozvoj farmacie a praktické uplatnění v léčebných terapiích. Bezprostředním efektem je vznik několika set vysoce kvalifikovaných pozic pro IT výzkumníky, kteří budou v Praze participovat na inovacích pro celý svět.

O autorovi| Michal Půr • pur@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít