Facebook letí vzhůru

28. července 2014, 00:00 - (yak)
28. července 2014, 00:00

Výsledky Největší sociální síť světa Facebook opět překvapila svými výsledky. Zdá se, že zahnala obavy investorů a stoupá na žebříčku nejhodnotnějších firem.

Za druhé čtvrtletí firmě Marka Zuckerberga tržby meziročně narostly o 61 procent na 2,91 miliardy dolarů, a zisk vystřelil dokonce o 133 procent na 791 milionů dolarů. Pozitivní je hlavně růst příjmů z reklamy na 2,68 miliardy a rostoucí podíl mobilních reklam, který už je 62 procent. Téměř ve všem společnost překonala odhady analytiků a akcie zareagovaly růstem takřka k 75 dolarům za kus. To Facebooku dává tržní kapitalizaci překračující 192 miliard dolarů a šanci dosáhnout na čtvrté místo mezi největšími americkými technologickými firmami na burzách. Aktuálně ho s hodnotou 197 miliard dolarů obsazuje IBM.

Facebook zřejmě kanibalizuje na příjmech vyhledávacího gigantu Google. Zatímco podíl Googlu na mobilních reklamách klesl na 50 procent, Facebook si polepšil na 22 procent. Pozici technologické dvojky si ale Google s kapitalizací přes 400 miliard drží s přehledem. Neotřesitelně působí i první Apple s hodnotou takřka 606 miliard, i když u jeho výsledků zveřejněných pár dní před Facebookem se nějaká „ale“ našla. Ne že by se firmě nedařilo – také překonala odhady analytiků, když dosáhla tržeb 37,4 miliardy dolarů a zisku 7,7 miliardy. V obou ukazatelích si firma polepšila, stejně jako v prodejích ikonických telefonů iPhone, kterých jen za tři měsíce prodala 35,2 milionu. Nedařilo se ale prodejům tabletů iPad, které meziročně klesly skoro o deset procent. Firma však věří v jejich budoucnost i díky spolupráci s IBM, která má přinést aplikace šité na míru přenosným zařízením a větší průnik Applu do komerční sféry. Teď se čeká, jaké nové modely telefonů a tabletů ukáže a jestli k nim přibude zařízení typu chytrých hodinek – Apple by si pak se svou pozicí imagemakera mohl ukousnout velký kus z trhu „nositelných“ technologií, odhadovaného na deset miliard dolarů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít