Exodus doktorek

08. února 2016, 00:00 - Jan Hrbáček
08. února 2016, 00:00

Nástupcem šéfky pražského státního zástupitelství se může stát jeden z chráněnců Lenky Bradáčové – Adam Bašný, Zdeněk Matula nebo Pavel Málek

Nebude to trvat dlouho a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zavítá k ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi se jménem nového šéfa Městského státního zastupitelství v Praze. Nového vedoucího ministr musí jmenovat poté, co v uplynulém týdnu položily svoje funkce téměř všechny členky vedení metropolitní prokuratury. V justičních kruzích už padají jména možných nástupců Jany Hercegové, vesměs podřízených Bradáčové. Například stávajícího šéfa Unie státních zástupců Zdeňka Matuly (dozoruje případ údajné korupce v Nemocnici Na Homolce), náměstka Bradáčové Adama Bašného (v minulosti potrestaného za výroky související s kauzou Čunek) nebo ředitele analytického odboru Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavla Málka.

Odpovědnost nade vše

Jana Hercegová, kterou do funkce před devíti lety jmenoval ministr Jiří Pospíšil, na svoji funkci rezignovala před několika dny. Následovaly ji náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská, náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová a vedoucí oddělení obecné a ekonomické kriminality Jana Kadeřábková a Helena Čapková. „Funkci městské státní zástupkyně, která je náročná a exponovaná, vykonává již devátým rokem a podle jejího názoru je to doba, kdy by již mělo dojít k obměně v obsazení funkce krajského státního zástupce. Vždy byla zastáncem funkčních období vedoucích státních zástupců,“ tlumočila stanovisko Hercegové její mluvčí Štěpánka Zenklová. Její nadřízená Bradáčová pak rezignaci označila za projev odpovědnosti vůči soustavě státního zastupitelství. „Pozice městského státního zástupce v Praze není jednoduchá, je to poměrně vytížené státní zastupitelství, kam často dopadají velice závažné kauzy. Z toho důvodu bych chtěl paní doktorce poděkovat za její práci a popřát hodně zdaru do dalšího profesního života,“ komentoval odchod nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Opomněl však zmínit jednu drobnost: pár dní před rezignací údajně Hercegové zavolal a sdělil jí, že buď odejde sama, nebo bude odvolána. Tuto informaci týdeníku Euro potvrdilo hned několik lidí obeznámených se situací na státním zastupitelství.

Po d tlakem

Na vedení pražského státního zastupitelství vyvíjejí nadřízení tlak už delší dobu. Klíčové pro odchod Hercegové jsou dva případy: kauza Opencard a kauza dotačního podvodu na Babišově Čapím hnízdě. O Hercegové se v právnické obci ví, že vlivovým tlakům ze struktury státního zastupitelství čelila delší dobu, ale až dosud všechny pokusy o odstřel ustála.

Její dny ve funkci se začaly chýlit ke konci ve chvíli, kdy byla před časem (bez důkazů) veřejně obviňována z předávání informací lobbistovi Romanu Janouškovi. Přituhovat pak začalo ve chvíli, když její nadřízená Lenka Bradáčová přeložila kauzu Opencard, respektive dokončení právní pomoci ve Švýcarsku, kudy a kam odtekly peníze za předražený IT projekt, do Hradce Králové.

Definitivní tečkou bylo, že Hercegová nepřidělila vyšetřování možného podvodu s dotací na projekt Andreje Babiše Čapí hnízdo ve středočeských Olbramovicích Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, ale pražské hospodářské kriminálce. Andrej Babiš je proslulý tím, že v protikorupční policii má několik kontaktů, a proto byla vyšetřováním z taktických důvodů raději pověřena Praha.

Dusno

Právě toto rozhodnutí bylo podle informací zevnitř justičních kruhů posledním impulzem k odchodu Hercegové. „Poslední týdny bylo na státním zastupitelství velké dusno. Jana Hercegová zvažovala, že vystoupí s oznámením, kde by důvody svého odstoupení uvedla na pravou míru. Nakonec to vzdala. Navíc ji nepodpořila náměstkyně Štěpánka Láznová, která zůstala ve své funkci,“ sdělil týdeníku Euro informovaný zdroj, blízký pražským žalobcům.

Na otázky týdeníku Euro Jana Hercegová nereagovala. Například v kauze Opencard se jí nepodařilo dostat před soud architekty případu z éry pražského primátora Pavla Béma, ale nikdy jí nebylo prokázáno, že by porušila zákon. Žádné pochybení neobjevila ani prověrka Lenky Bradáčové. Hercegová má za sebou i několik dalších problematických případů z minulosti, nikdy na ni ale nebyla podána kárná žaloba.

Klíčové pro jasné vysvětlení jejího odchodu bude, jak dopadne vyšetřování podezření z podvodu při čerpání evropských dotací pro Babišovu farmu Čapí hnízdo. Případ je totiž, co se důkazů týče, řečeno hantýrkou detektivů, ložený. Po odchodu Hercegové se však může stát, že se octne mezi odloženými.

Poslední týdny bylo na státním zastupitelství velké dusno. Jana Hercegová zvažovala, že vystoupí s oznámením, kde by důvody svého odstoupení uvedla na pravou míru. Nakonec to vzdala.

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít