Evropě to osladíme

26. srpna 2013, 00:00 - Blahoslav Hruška
26. srpna 2013, 00:00

Němci, Rakušané i Češi vytáhli před volbami Evropskou unii jako umělé sladidlo

Letošní podzim je ve znamení voleb.

K urnám půjdeme nejen my, ale i naši sousedé. Za měsíc před voliči obhajuje svůj mandát německá kancléřka a šéfka Křesťanskodemokratické unie Angela Merkelová, o týden později – 29. září – volí Rakušané.

A koncem října dojde na předčasné volby v české kotlině, v nichž se rozhoduje o již jedenáctém premiérovi za posledních dvacet let. Kromě toho, že všechna hlasování proběhnou ve středoevropském prostoru, který je historicky a kulturně tak trochu náš, má předvolební kampaň v Česku i u našich sousedů ještě jednu zvláštnost – hraje se v ní nečekaně nejen evropská, ale přímo unijní karta.

V Německu se ministr financí Wolfgang Schäuble vytasil s tím, že Řecko beztak bude potřebovat další peníze a do překonání krize eura je daleko. Myslel tím samozřejmě na německé voliče, z jejichž peněženek putuje na jih největší balík. Své stranické šéfce Angele Merkelové, která se Řecku vyhýbá, seč může, tak pořádně zatopil. Její radu zatnout zuby a prospořit se do nové evropské prosperity Němci zatím berou, jinde ale nefunguje.

Pod unijní kotel přikládali také v sousedním Rakousku. Někdejší šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg si vyjel na dovolenou do Korutan a v týdeníku Profil si rýpl do rakouského vicekancléře a volebního lídra lidovců (ÖVP) Michaela Spindeleggera s tím, že mu o evropskou politiku nejde, protože v Bruselu buď není, nebo se nechává zastupovat.

Uštěpačný kníže zabodoval a jeho výrok citovala snad všechna rakouská média.

Rýpnutí to bylo cílené. Schwarzenbergův někdejší protějšek jako důvod, proč by ho Rakušané měli volit, totiž dává k dobrému, že Rakousko v Bruselu zviditelnil. Na volebních mítincích pak Spindelegger opakuje, že hlas Rakouska v EU rozhodně slyšet bude.

A do třetice, pod modrým unijním praporem s hvězdami chce vytáhnout do předčasných voleb rovněž ODS. „Evropská unie je přece téma, které ODS vždycky uměla,“ napsal na svém blogu europoslanec a člen grémia ODS Jan Zahradil s tím, že je to fígl, s nímž by skomírající ODS mohla prorazit zemanovskou jednotu.

Jeden se až nestačí divit, jak jinak k uzoufání nudné volební téma, kterým EU vždy byla, v nouzi poslouží. Nikoli plnohodnotně, ale zástupně. Brusel funguje v Česku i u našich sousedů v časech hlasování o nových poslancích jako umělé sladidlo postavené vedle prázdné cukřenky. Není to pravý cukr, jeho pachuť padá na jazyk, ale nakonec svou funkci splní. Merkelová, kdysi zastánkyně „ever closer union“, dnes mluví stejně odbojně jako David Cameron, na což voliči slyší. Schäuble, protřelý matador a stratég kalouskovských rozměrů, který mimochodem do Bundestagu kandiduje na své dvanácté volební období, tak voliče učí na pachuť sladidla a naznačuje, že kancléřka Němcům neříká nepříjemnou pravdu. Spindelegger zase využívá nulové kalorické hodnoty náhražkového tématu EU. Po pěti letech strávených ve velké koalici se sociálními demokraty se jen těžko hledají argumenty, jak přesvědčit voliče, že lidovci jsou jiní. A tak je dobré připomenout, že se v Bruselu neztratí a jsou tam jako doma. Kdo slyšet chce, ten bude rád, a kdo ne, těžko mu z toho nebude. Inu, asi jako z doušku dietní koly.

A ODS? Pro ni je Unie přímo ukázkovou náhražkou opravdových témat, kterých se občanským demokratům bezmocně očekávajícím volební debakl zoufale nedostává. Co naplat, že ODS v unijním parlamentu EU docela „uměla“ a společně s britskými konzervativci otevírala témata, která teď přinesou politické body někdejší zaryté eurofederalistce Merkelové. Nevyhnutelný sestup do domácí opozice povede v případě občanských demokratů k úpadku v Evropském parlamentu. Žádný náhlý a nečekaný sešup to však nebude. Už teď se ve skupině skeptiků evropské jednoty mnohem výrazněji profilují třeba Dánové a s tím, že by za názory ODS stál nějaký premiér nebo ministr, v Bruselu bezmála dva měsíce nikdo nepočítá.

Časy, kdy jsme to v době předsednictví Radě EU chtěli Evropě osladit, jsou dávno pryč. Místo kostky cukru tak kdysi sebevědomá ODS bude ještě ráda, když si voliči od ní vezmou drobnou pilulku umělého sladidla.

I s tou pachutí, která padá na jazyk.

O autorovi| Blahoslav Hruška • hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít