Evropa chce přiškrtit cloud

10. března 2014, 00:00 - (js)
10. března 2014, 00:00

Telekomunikace Sjednocení evropského telekomunikačního trhu a odstranění roamingu mezi zeměmi Evropské unie se prozatím odkládá. Průmyslový a energetický výbor ITRE, který dostal dlouhou dobu připravovaný revoluční telekomunikační balíček na starost, ho na posledním zasedání nestihl projednat a není vůbec jasné, zda to současné osazenstvo Evropského parlamentu vůbec zvládne. Naplánována jsou ještě další dvě sezení, do zrušení roamingu a dalších zásadních změn ale promlouvá mnoho různých vlivů a připomínek. Nadšení nejsou samozřejmě především operátoři.

Co se však v Bruselu a Štrasburku řeší velice aktivně, je předložený návrh o rozšíření výběru autorských poplatků. V současné době každý, kdo si koupí například prázdné DVD, flash disk nebo třeba tiskárnu, zaplatí také autorský poplatek, který pak příslušné svazy rozdělují hudebníkům, filmařům a tak dále. Tento koncept staví na myšlence, že si lidé paměťová média kupují proto, aby na nich přenášeli nelegálně stažené filmy, hudbu a podobně. Nový návrh chce tuto praxi rozšířit také na cloudová úložiště dat typu Dropbox, která v posledních měsících získala na veliké popularitě. EU tedy na jedné straně hlásá, jak je nutné cloud podporovat a rozvíjet, na druhé straně chce ale rozvoj tímto způsobem škrtit.

Proti návrhu aktivně vystupuje český europoslanec Edvard Kožušník (na snímku vlevo). „Mám pocit, že se zapomnělo, proč se před necelými deseti lety zaváděly poplatky z kopírek a paměťových médií. Tehdy nebyl digitální trh dostatečně rozvinut, občané si kopírovali digitální obsah a autoři na tom tratili. Dnes je situace zcela jiná. Digitální trh funguje, občané si pořizují převážně legální digitální obsah a existují funkční obchodní modely pro poskytování digitálního obsahu,“ říká.

Evropská komise se chce zaměřit také na mobilní aplikace, ve kterých je možné si pomocí mikrotransakcí kupovat bonusový obsah (takzvaný freemium model). Podle Viviane Redingové tento obchodní model klame uživatele. Eurokomisařka si proto zve ke stolu zástupce Applu, Googlu a dalších firem, aby se o problematice debatovalo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít