Evropa chce přiškrtit cloud

10. března 2014, 00:00 - (js)
10. března 2014, 00:00

Telekomunikace Sjednocení evropského telekomunikačního trhu a odstranění roamingu mezi zeměmi Evropské unie se prozatím odkládá. Průmyslový a energetický výbor ITRE, který dostal dlouhou dobu připravovaný revoluční telekomunikační balíček na starost, ho na posledním zasedání nestihl projednat a není vůbec jasné, zda to současné osazenstvo Evropského parlamentu vůbec zvládne. Naplánována jsou ještě další dvě sezení, do zrušení roamingu a dalších zásadních změn ale promlouvá mnoho různých vlivů a připomínek. Nadšení nejsou samozřejmě především operátoři.

Co se však v Bruselu a Štrasburku řeší velice aktivně, je předložený návrh o rozšíření výběru autorských poplatků. V současné době každý, kdo si koupí například prázdné DVD, flash disk nebo třeba tiskárnu, zaplatí také autorský poplatek, který pak příslušné svazy rozdělují hudebníkům, filmařům a tak dále. Tento koncept staví na myšlence, že si lidé paměťová média kupují proto, aby na nich přenášeli nelegálně stažené filmy, hudbu a podobně. Nový návrh chce tuto praxi rozšířit také na cloudová úložiště dat typu Dropbox, která v posledních měsících získala na veliké popularitě. EU tedy na jedné straně hlásá, jak je nutné cloud podporovat a rozvíjet, na druhé straně chce ale rozvoj tímto způsobem škrtit.

Proti návrhu aktivně vystupuje český europoslanec Edvard Kožušník (na snímku vlevo). „Mám pocit, že se zapomnělo, proč se před necelými deseti lety zaváděly poplatky z kopírek a paměťových médií. Tehdy nebyl digitální trh dostatečně rozvinut, občané si kopírovali digitální obsah a autoři na tom tratili. Dnes je situace zcela jiná. Digitální trh funguje, občané si pořizují převážně legální digitální obsah a existují funkční obchodní modely pro poskytování digitálního obsahu,“ říká.

Evropská komise se chce zaměřit také na mobilní aplikace, ve kterých je možné si pomocí mikrotransakcí kupovat bonusový obsah (takzvaný freemium model). Podle Viviane Redingové tento obchodní model klame uživatele. Eurokomisařka si proto zve ke stolu zástupce Applu, Googlu a dalších firem, aby se o problematice debatovalo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít