Evropa chce přiškrtit cloud

10. března 2014, 00:00 - (js)
10. března 2014, 00:00

Telekomunikace Sjednocení evropského telekomunikačního trhu a odstranění roamingu mezi zeměmi Evropské unie se prozatím odkládá. Průmyslový a energetický výbor ITRE, který dostal dlouhou dobu připravovaný revoluční telekomunikační balíček na starost, ho na posledním zasedání nestihl projednat a není vůbec jasné, zda to současné osazenstvo Evropského parlamentu vůbec zvládne. Naplánována jsou ještě další dvě sezení, do zrušení roamingu a dalších zásadních změn ale promlouvá mnoho různých vlivů a připomínek. Nadšení nejsou samozřejmě především operátoři.

Co se však v Bruselu a Štrasburku řeší velice aktivně, je předložený návrh o rozšíření výběru autorských poplatků. V současné době každý, kdo si koupí například prázdné DVD, flash disk nebo třeba tiskárnu, zaplatí také autorský poplatek, který pak příslušné svazy rozdělují hudebníkům, filmařům a tak dále. Tento koncept staví na myšlence, že si lidé paměťová média kupují proto, aby na nich přenášeli nelegálně stažené filmy, hudbu a podobně. Nový návrh chce tuto praxi rozšířit také na cloudová úložiště dat typu Dropbox, která v posledních měsících získala na veliké popularitě. EU tedy na jedné straně hlásá, jak je nutné cloud podporovat a rozvíjet, na druhé straně chce ale rozvoj tímto způsobem škrtit.

Proti návrhu aktivně vystupuje český europoslanec Edvard Kožušník (na snímku vlevo). „Mám pocit, že se zapomnělo, proč se před necelými deseti lety zaváděly poplatky z kopírek a paměťových médií. Tehdy nebyl digitální trh dostatečně rozvinut, občané si kopírovali digitální obsah a autoři na tom tratili. Dnes je situace zcela jiná. Digitální trh funguje, občané si pořizují převážně legální digitální obsah a existují funkční obchodní modely pro poskytování digitálního obsahu,“ říká.

Evropská komise se chce zaměřit také na mobilní aplikace, ve kterých je možné si pomocí mikrotransakcí kupovat bonusový obsah (takzvaný freemium model). Podle Viviane Redingové tento obchodní model klame uživatele. Eurokomisařka si proto zve ke stolu zástupce Applu, Googlu a dalších firem, aby se o problematice debatovalo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít