EuroLány

01. června 2015, 00:00 - Pavel Páral
01. června 2015, 00:00

Veřejná diskuse, kterou Zeman od lánské schůzky zřejmě očekával, bude velmi krátká a s jednoznačným výsledkem

Že je Miloš Zeman zaníceným eurofilem, je asi všem známou věcí. Je však nespornou skutečností, že je momentálně v politické pozici, v níž může o euru leda tak nadšeně vykládat do televize. Jeho vliv na skutečné zavádění společné evropské měny je fakticky nulový. A to přes fakt, že prezident jmenuje bankovní radu ČNB. Vstup do eurozóny totiž není otázkou ekonomickou, ale jednoznačně politickou a jediným hybatelem v té věci může být vláda, respektive zákonodárci, kteří musejí rozhodovat o právních normách spojených se vstupem do měnové unie. Centrální bankéři se následně politickými dispozicemi musejí jednoznačně řídit.

Jenže nebyl by to Miloš Zeman, kdyby se spokojil se svou ústavní kompetencí, a tak se z jeho iniciativy v neděli, po uzávěrce tohoto vydání týdeníku Euro, sešla v Lánech schůzka k zavádění společné měny takříkajíc na nejvyšší úrovni. A neobešlo se to bez předchozích kontroverzí, když na Zemanův euronadšenecký text v deníku Právo reagoval poněkud jedovatě guvernér ČNB Miroslav Singer, který vzápětí upozornil, že pan prezident ve své agitaci pro společnou měnu používá mírně řečeno nepravdivých argumentů.

Argumenty došly Na obranu pana prezidenta je nutno ale spravedlivě konstatovat, že mu vlastně nic jiného nezbývalo, protože skutečné a relevantní argumenty, které by dokazovaly prospěšnost společné měny pro Českou republiku, nejspíše žádné neexistují. Euro nesplnilo nic z toho, co mělo být jeho přínosem. Zesílený přítok zahraničních investic je iluzí, jak jasně doložil v již zmíněném blogu na webu ČNB guvernér Singer. Transakční náklady klesly, ale že by to nějak pomohlo vnitrounijnímu obchodu, doložit nelze. Místo sbližování výkonnosti evropských ekonomik dochází jednoznačně k opaku a divergenci mezi Severem a Jihem musí vidět i slepý.

A případ Řecka, které je podle odpovědí Miloše Zemana na otázky týdeníku Euro, jediným argumentem proti rychlému vstupu, je sice jen jedním z mnoha příkladů, proč to nefunguje, ale zároveň je argumentem opravdu komplexním.

Spor mezi řeckou vládou a EU o reformy je totiž sporem o to, zda bude v Řecku vládnout zvolená vláda, nebo bruselská administrativa. A s eurem je kompatibilní pouze druhá možnost. Euro je prostě produktem chybného modelu evropské integrace směřujícího k Spojeným státům evropským. Úplně stejným produktem, jako jsou nyní hlasitě dohadované a nejen u nás kritizované kvóty pro imigranty.

Dlouhá, nikoli nekonečná Životnost modelu prosazovaného eurofilní skupinou politiků a úředníků proti vůli zřetelné a v řadě zemí jasně většinové části voličů je a zřejmě bude ještě docela dlouhá, ale nikoli nekonečná.

A fakt, že v Česku zavedení eura odmítají více než dvě třetiny obyvatel, není důsledkem nedostatečné vládní propagandy, ale projevem postupného poznávání toho, jak euro v Evropě funguje, nebo spíše nefunguje. A ta většina je tak robustní, že i sociální demokraté, kteří se slovně k euru hlásí, budou téma jeho zavedení obcházet obloukem, ať se to na Hradě líbí, nebo nelíbí. Veřejná diskuse, kterou Zeman od nedělní lánské schůzky zřejmě očekával, tak bude asi velmi krátká a s jednoznačným výsledkem.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít