euro největší výprodej od jeho vzniku?

28. dubna 2014, 00:00 - LARS SEIER CHRISTENSEN
28. dubna 2014, 00:00

Proti euru hraje vše, i když pomineme neudržitelný poměr dluhu k HDP, křehký bankovní systém a absolutní geopolitickou neschopnost Evropy jednat rozhodně

Musím připustit, že mě odolnost eura v nedávných měsících velmi překvapila. Jsem si jist, že celá armáda analytiků dokáže zpětně podat logické vysvětlení.

Ale upřímně řečeno velmi málo z nich by před rokem předvídalo, že se kurz měnového páru EUR/USD bude pohybovat kolem hodnoty 1,40, jak jsme toho v poslední době svědky. Nicméně už je to tak. To ale nezmění můj názor, že tento největší trh se vrátí zase nakonec do reality – a ta bude tvrdá.

Ti, kteří četli mé předchozí úvahy, jistě znají můj názor, že euro je absolutně mylná myšlenka. Abych pravdu řekl, pokud je možné nějaké finanční aktivum nenávidět, tak já nesnáším euro. Během své existence za sebou už nechalo nespočet obětí, zbankrotovalo kvůli němu několik států, dalo vzniknout nové ztracené generaci mladých lidí v jižní Evropě a vede Evropu směrem k totalitárnímu superstátu.

Měna masového ničení Takže ano, opravdu euro nesnáším. Kéž by co nejdříve zaniklo! Nechalo by tak za sebou pouze smutnou a děsivou vzpomínku na nezodpovědný a nebezpečný pokus, který se už nikdy nebude opakovat. Určitě by si to také vyžádalo obrovskou ekonomickou a lidskou daň. Ale bylo by daleko lepší, kdybychom tuto nevyhnutelnou ztrátu přijali nyní, dříve než tato zkáza bude nenapravitelná. Kdybychom odstranili skutečnou příčinu této neblahé situace, přišlo by oživení mnohem dříve.

Připouštím, že vzhledem k tomu, kolik politického kapitálu bylo do eura vloženo, by bylo bláhové se domnívat, že se situace s eurem v dohledné době vyřeší. Přebujelá evropská byrokracie a obzvláště politická elita, která je z Evropské unie živa, udělá cokoli, aby pádu eura zabránila, alespoň do té doby, než to bude opravdu nevyhnutelné. To nastane buď na základě tlaku ze strany voličů (a to i přesto, že se na jejich názor v tomto postdemokratickém politickém uspořádání nikdo moc neptá), nebo na základě tlaku ze strany trhů, jež budou nakonec muset převzít svou roli, která byla během krize pokroucena k nepoznání: svou pravou roli racionálního rozdělování kapitálu a oceňování peněz a aktiv.

Pokud nám tato „měna masového ničení“ zůstane, neměli bychom se aspoň pokusit na tom něco vydělat? Myslím, že je správné se domnívat, že euro už dále než na 1,40 posilovat nebude. V hantýrce obchodování to znaČeká mená otevřít za současného stavu krátkou pozici a tu agresivně posilovat v případě, že dojde k opětovným testům nedávných maxim. Technicky vzato to není vůbec nepravděpodobné, ale myslím, že jakýkoli další růst z tohoto maxima bude velmi mírný a krátkodobý, pokud vůbec nastane. Také si všimněte, že volatilita je z historického hlediska na velmi nízké úrovni, takže pokud chcete strategii s nízkým rizikem, otevřít krátkou pozici pomocí opcí není špatný nápad.

na vRChoLU CYKLU Proč je pravděpodobné, že se blížíme k vrcholu cyklu nebo už na něm jsme? K této domněnce mě vede několik následujících důvodů: Ekonomika v celé Evropské unii je extrémně slabá a euro se v prvé řadě nikdy nemělo na dnešní úroveň ani dostat.

Eurozóna potřebuje a chce euro devalvovat. Evropská centrální banka asi není tak schopná a tak nakloněná měnu devalvovat jako ostatní centrální banky, ale tato úroveň už začíná být příliš bolestivá i pro ukolébanou ECB.

Defl ace už je skutečně za rohem a myslím, že pravděpodobnost je vyšší než kolem 20 procent, jak prohlašuje MMF a další.

Zdá se, že německá Bundesbank začíná svůj tradiční odpor ke kvantitativnímu uvolňování odkládat. To vůbec není dobré znamení, protože Německo doposud bylo jediným skutečným strážcem zdravých financí ve světě konkurenční devalvace. Vypadá to ale, že se tak opravdu děje. Alternativou jsou záporné úrokové sazby, ale v každém případě bude výsledkem devalvace eura.

Napětí v Evropě dále poroste, protože mladí nezaměstnaní a zaměstnanci veřejného sektoru se neobvykle spojí s malými a středními podniky a sjednotí se jejich zájmy proti koalici velkých podniků s velkými bankami a politickou elitou. Nezapomínejme, že jsou to právě malé a střední podniky, které vytvářejí pracovní příležitosti, nicméně s tím, že jejich přístup k penězům je velmi omezený.

Obyvatelé Evropy budou nadále protestovat proti nedemokratickému Bruselu, který se snaží zavést jedno nesmyslné a nepříjemné opatření za druhým. Evropané budou mít samozřejmě jedinečnou příležitost vyjádřit svůj nesouhlas v květnových volbách do Evropského parlamentu. A myslím, že si protestní hnutí Velké Británie, Francie, Itálie a jiná povedou ve volbách velmi dobře.

A v neposlední řádě – po technické stránce to s eurem nevypadá vůbec dobře, protože se mu v posledních měsících několikrát nepodařilo využít prolomení úrovně 1,38 k dalšímu růstu. A kromě toho je volatilita zkrátka moc nízká na to, aby na těchto úrovních vydržela navždy, což by mohlo v případě, že dojde k prolomení úrovně směrem dolů, výrazně rozpohybovat trhy a vzbudit zájem o obchod.

Takže když se to vezme jako celek, vše hraje proti euru, a to i když necháme stranou neudržitelný poměr dluhu k HDP, křehký bankovní systém, zahanbující absolutní geopolitickou neschopnost Evropy jednat rozhodně a externí ekonomické šoky ze zemí jako Čína a Rusko. Faktorů, které by mohly stáhnout euro dolů, je milion. Co mu může pomoct, se dá jen těžko představit. Ale také se občas mýlím, tak si to doma spočtěte sami… Bezpečné obchodování!

**

Pokud je možné nějaké finanční aktivum nenávidět, tak já nesnáším euro. Přebujelá evropská byrokracie a obzvláště politická elita, která je z Evropské unie živa, udělá cokoli, aby pádu eura zabránila.

O autorovi| LARS SEIER CHRISTENSEN • spoluzakladatel a výkonný ředitel Saxo Bank

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít