Energetiky spasí nové technologie

29. dubna 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
29. dubna 2013, 00:00

Jak budou ve výsledku chytré sítě pro energetiku fungovat, zatím nikdo netuší

Co si představíte pod pojmem „smart grids“? Jste schopní dát dohromady více než jen překlad „chytré sítě“? Pak buď patříte k firmám, které se touto problematikou zabývají, nebo máte nadprůměrný rozhled. Nemusíte si zoufat ani v opačném případě. Téma chytrých sítí se bude živě probírat ještě několik let, jak ukázala i konference týdeníku Euro s podtitulem Energetika: Nové technologie a bezpečnost ČR, pořádaná v pražské restauraci Mlýnec.

Ostatně i moderátor akce a jedna z hlavních tváří Událostí České televize Jakub Železný se těšil, že na třetí pokus konečně pochopí, co českou energetiku v budoucnosti pod už několik let populárním zaklínadlem „smart grids“ čeká. Jestli se to podařilo, to bude možné zjistit až z jeho nadcházejících „chytrých“ bonmotů. Oni se totiž i zainteresovaní odborníci shodnou hlavně na tom, že budoucnost je nejistá.

Nesmyslná fotovoltaika „Pokud bychom chtěli smart grids zavádět, chovali bychom se jako firma v insolvenci, která kupuje drahý ekonomický software,“ zahřímal bývalý premiér Mirek Topolánek, který je aktuálně předsedou Teplárenského sdružení ČR, ale na setkání vystupoval „na vlastní triko“.

Ocitoval také studii ministerstva průmyslu a obchodu, podle níž by plošné zavádění chytrých sítí do roku 2018 mělo na konečné uživatele negativní dopady. Kdybychom si podle Topolánka nezpůsobili nesmyslné problémy s prosazováním fotovoltaiky, nebylo by co řešit. S aktuálními problémy se prý ale zvládne vypořádat i stávající systém.

„Sice o tom chodíme plkat na konference, ale abychom jen neskočili na chytrý marketing.

Naší hlavní starostí by měla být robustní a stabilní distribuční síť. Věšet na ni chytrost, když nevíme, co s ní bude dál, je zbytečné,“ dodal Topolánek.

Podle reakcí z publika, kterým dominoval ředitel pro strategii společnosti EP Energy a bývalý člen vedení ČEZ Jiří Feist, je problémem, že se byznys v energetice řídil spíše vypsanými evropskými dotacemi. Měl by se vrátit k zákonům fyziky, ekonomickým rozhodnutím a starat se o to, jak kvalitně a za jakou cenu bude vyrábět a distribuovat energie. Pak by nemuselo docházet k výkyvům způsobeným obnovitelnými zdroji, které sítě ohrožují a zákazníkům elektřinu prodražují.

„Chytré sítě je třeba si představit jako stavebnice.

Není to nic, co se bude stavět na klíč na zelené louce. Vznikají právě proto, že do energetiky přicházejí nové technologie,“ oponoval ve prospěch inovací Jiří Stich, ředitel kompetenčního centra Smart ve společnosti Ness, která byla generálním partnerem akce. Dodal zároveň, že jednotlivé díly skládačky do sebe musejí zapadat tak, aby měly ekonomický smysl.

Jedna ze součástek konceptu se tedy bude muset například vyrovnat i s tím, že vznikají malé lokální zdroje, které komplikují provoz distribuční sítě. To, že se například jednotlivé budovy díky energetické soběstačnosti budou moci ze sítě odpojit, sníží počet odběrných míst, a zbylým spotřebitelům se tak distribuce elektřiny prodraží.

Je nejvyšší čas „Energetické sítě se prostě komplikují. V podstatě se bez nějakých opatření stávají chytřejšími samy o sobě,“ shrnul situaci Jaroslav Veselý, ředitel divize Systémy pro energetiku pro ČR a země klastru ze společnosti ABB, který se jinak zaměřil na otázky bezpečnosti budoucích chytrých sítí.

Řečníci se shodli alespoň na tom, že se energetika komplikuje a že je třeba o problémech a možnostech řešení uvažovat a diskutovat. Než se začne něco organizovat, musejí se vzít v úvahu reálné potřeby i možnosti aktuálních systémů. Podle Jiřího Sticha je ale nejvyšší čas, aby o budoucích změnách začali uvažovat i konzervativní čeští energetici, nechtějíli dopadnout jako „operátoři pevných linek“. Přece jen velké změny v energetice trvají alespoň patnáct let.

Když ale začnou úvahy o podobě energetiky budoucnosti získávat jasnější kontury, nemělo by se postupovat překotně. Neškodilo by poučit se ze špatných kroků, které vedly k aktuálním problémům. Třeba i ze zběsilé podpory obnovitelných zdrojů a následných snah vyrovnat negativní efekty, které vedly k dalším zmatkům.

„Prvotní myšlenka zní fajn, ale vedla k nastavení nesmyslným využitím. Legislativní podmínky nejen pro výstavbu energetických zdrojů jsou nastaveny špatně. Změny měly turbulenční kadenci a investoři se stávají oběťmi nejasně nastaveného systému. Ten se zase vystavuje riziku odlivu investic a hrozbě žalob a arbitráží. A to nejen v energetice,“ varoval Jan Urban, senior advokát z kanceláře Havel, Holásek & Partners, která byla dalším partnerem Euro konference.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít