Energetika přežije. Ale musí se změnit

06. října 2014, 00:00 - VADIM FOJTÍK
06. října 2014, 00:00

Skončil experiment s liberalizací energetického trhu. Byl drahý a nepovedl se

Česká energetika není v úplně dobré kondici, příští desetiletí ale přežije. Shodli se na tom řečníci Euro konference, kterou ve čtvrtek 25. září uspořádal týdeník Euro v hotelu Prague Marriott. Podle nich současnou nepříznivou situaci zavinila především přehnaná regulace ze strany Evropské unie a nesmyslná masivní podpora nerentabilních obnovitelných zdrojů. Partnery konference nazvané Přežije česká energetika příští desetiletí? byly společnosti Deloitte ČR, ČEZ, Severní energetická a Atos IT Solu tions and Services.

Luboš Pavlas, generální ředitel Elektrárny Chvaletice ze skupiny Severní energetická, upozornil, že je nutné udělat inventuru současných podmínek v energetice a podpory obnovitelných zdrojů. „A spočítat, zda nám to vůbec stálo a stojí za to,“ dodal.

PROPOJTE S IT Jiří Stich ze společnosti Atos IT Solutions and Services je přesvědčen, že i kvůli aktuální situaci v energetice v budoucnu dojde k ještě mnohem většímu propojení tohoto oboru s informačními technologiemi. Nyní je Česko významným exportérem elektřiny.

To by se ale podle Sticha mělo změnit, stát by měl dostavět Temelín a podporovat projekty na spotřebu elektřiny, třeba rozvoj elektromobility. Navíc lze předpokládat, že se velký počet domácností rozhodne zajistit si vlastní energetické zdroje. „I kvůli tomu bude nutné propojení energetiky a IT, v opačném případě hrozí rozpad distribuční sítě,“ konstatoval.

Na takovou situaci se musejí energetické firmy připravit tak, aby pro ně bylo výhodné stát se součástí nového celku. „Toho lze dosáhnout i maximálním vytěžením dat získaných jak z distribuční soustavy, tak i od spotřebitelů,“ uvedl Stich. Zatím si však energetické firmy s takovými daty moc poradit neumějí, mnohdy ani nejsou schopny správně je vyhodnotit.

TĚŽKÝ ODHAD Ředitel útvaru rozvoj podnikání ČEZ Petr Štulc konstatoval, že se na celém světě investovaly obrovské prostředky do liberalizace energetického trhu. V Evropě však liberální energetický trh reálně nefunguje, mimo jiné v důsledku řady regulačních opatření prosazených Evropskou komisí.

„Rozvoj v energetice je navíc tak překotný, že věci, které před pěti lety nefungovaly bez podpory (některé obnovitelné zdroje), mohou být v budoucnu funkční, nikdo ale neví kdy.

Je zřejmé, že energetika bude fungovat jinak, nikdo ale přesně neví jak,“ popsal aktuální těžkou situaci energetických společností Štulc.

I z toho důvodu se podle něj ČEZ přesouvá víc k zákazníkům. Tedy zjednodušeně řečeno, dřív velké energetické firmy provozovaly robustní zdroje, elektrárny, teď je v kurzu decentralizace, budování menších zdrojů. Štulc se tak vrátil i k otázce problematiky budování obnovitelných zdrojů. „Osobně jsem toho názoru investovat v malém do technologií, které nejsou zatím rentabilní, vyzkoušet je, a až se z nich stanou rentabilní zdroje, lidé do nich začnou investovat sami,“ dodal s tím, že za takové situace bude těžké zajistit energetickou stabilitu České republiky.

„Co se týká otázky, zda přežije česká energetika příští desetiletí, jsem optimistou.

Pesimista naopak ohledně toho, jaké rozhodnutí přichystá Evropská komise,“ konstatoval člen představenstva společnosti ČEPS Miroslav Vrba. Energetika se mění a spolu s ní i požadavky na tuzemskou rozvodnou síť elektřiny. ČEPS jako majitel tuzemských rozvodných sítí se do jejich modernizace chystá investovat miliardy korun.

„Otázkou je, zda je vhodná doba investovat do rozvodných sítí, zákazník už je dost zatížen,“ konstatoval Vrba a upozornil, že energetiku čeká velmi těžké období.

I proto, že se kvůli nízkým cenám silové elektřiny nevyplatí stavět nové velké zdroje. Č

O autorovi| VADIM FOJTÍK fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít