Energetické využití odpadů

16. června 2014, 00:00 - MICHAL KRÁL
16. června 2014, 00:00

V České republice je mezi obyvateli rozšířen velmi zodpovědný přístup k nakládání s odpady – třídění.

Ale z celkového pohledu je to stále zanedbatelné množství. S nesetříděným zbytkem však lze také naložit ekologicky či ho využít energeticky

Zbývající recyklovatelné odpady většinou odcházejí bez užitku se směsným komunálním odpadem k uložení na skládce nebo spálení ve spalovně. Je to však zbytečné. Například pokud recyklovatelné položky či složky odpadu mají ještě využitelnou energetickou hodnotu (většinou mají), je možné je zužitkovat pomocí mechanicko-biologické úpravy odpadu (MBÚ).

Bioplyn Podle Jakuba Vrbaty ze společnosti TÜV SÜD Czech se tato metoda úpravy odpadu skládá z několika etap, v nichž dochází mimo jiné ke strojové separaci na biogenní organickou složku, která pak řízeně generuje bioplyn obsahující metan. Bioplyn je následně spalován v kogenerační jednotce vyrábějící elektrickou energii a teplo. Zbude pak surovina zvaná digestát, odpovídající vlastnostmi a i vzezřením hnojivu. V případě, že provozovatel digestát stabilizuje, lze jej potom prodávat jako tekuté či pevné hnojivo.

„Přiblížíme-li tuto problematiku v řeči čísel, pak z jedné tuny přijatého komunálního odpadu získáme 165 m3 plynu s 60 procenty obsahu metanu, který po procesu separace, fermentace a spálení bioplynu vygeneruje 350 až 360 kWh. Vlastní spotřeba třídicí a bioplynové technologie se pohybuje mezi 15 a 30 procenty, dle instalované technologie.

Obvykle instalovaný výkon se pohybuje od 500 kW výše, záleží na tom, jak velké množství odpadu bude zpracováváno. Jedna rodina o dvou dospělých a jednom dítěti v České republice v roce 2013 vyprodukovala za jeden rok 1065 kg směsného odpadu, tudíž z odpadu jedné rodiny vygeneruje odpadářská bioplynová stanice asi 388 kWh. Průměrná rodina, respektive její domácnost, má spotřebu elektřiny za jeden rok asi 3500 kWh,“ vypočítává Jakub Vrbata.

Ostatní I ostatní zbylou část komunálního odpadu lze dále třídit, a to dle typu materiálu a velikosti. K tomuto procesu se využívají různé sítě včetně odstředivých, magnety, drtiče a optické třídiče například na bázi infračervených paprsků. Z toho se podle Jakuba Vrbaty separují další suroviny, které lze recyklovat, jako je sklo či železné i neželezné kovy. Zbylá směs plastických hmot, textilií, papíru či kartonáže se může využít jako alternativní palivo v cementárnách či teplárnách, pokud mají odpovídající zařízení, které škodlivé spaliny spolehlivě zachytí. A nakonec nerecyklovatelné položky, jako kámen a písek, lze uplatnit při rekultivaci ploch k tomu určených.

„Jako specialista obnovitelných zdrojů se v současné době podílím na výběru technologie využívající energii odpadů a úspěšně pomáháme zákazníkům nastavit optimální kritéria tak, aby investiční náklady nebyly příliš vysoké či aby v následné době provozní náklady neměly negativní vliv na celé cash flow. V minulém roce byly realizovány pouze tři projekty, ale očekáváme, že letos bude větší zájem investorů o využití energie z odpadů,“ říká Jakub Vrbata. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít