Energetické využití odpadů

16. června 2014, 00:00 - MICHAL KRÁL
16. června 2014, 00:00

V České republice je mezi obyvateli rozšířen velmi zodpovědný přístup k nakládání s odpady – třídění.

Ale z celkového pohledu je to stále zanedbatelné množství. S nesetříděným zbytkem však lze také naložit ekologicky či ho využít energeticky

Zbývající recyklovatelné odpady většinou odcházejí bez užitku se směsným komunálním odpadem k uložení na skládce nebo spálení ve spalovně. Je to však zbytečné. Například pokud recyklovatelné položky či složky odpadu mají ještě využitelnou energetickou hodnotu (většinou mají), je možné je zužitkovat pomocí mechanicko-biologické úpravy odpadu (MBÚ).

Bioplyn Podle Jakuba Vrbaty ze společnosti TÜV SÜD Czech se tato metoda úpravy odpadu skládá z několika etap, v nichž dochází mimo jiné ke strojové separaci na biogenní organickou složku, která pak řízeně generuje bioplyn obsahující metan. Bioplyn je následně spalován v kogenerační jednotce vyrábějící elektrickou energii a teplo. Zbude pak surovina zvaná digestát, odpovídající vlastnostmi a i vzezřením hnojivu. V případě, že provozovatel digestát stabilizuje, lze jej potom prodávat jako tekuté či pevné hnojivo.

„Přiblížíme-li tuto problematiku v řeči čísel, pak z jedné tuny přijatého komunálního odpadu získáme 165 m3 plynu s 60 procenty obsahu metanu, který po procesu separace, fermentace a spálení bioplynu vygeneruje 350 až 360 kWh. Vlastní spotřeba třídicí a bioplynové technologie se pohybuje mezi 15 a 30 procenty, dle instalované technologie.

Obvykle instalovaný výkon se pohybuje od 500 kW výše, záleží na tom, jak velké množství odpadu bude zpracováváno. Jedna rodina o dvou dospělých a jednom dítěti v České republice v roce 2013 vyprodukovala za jeden rok 1065 kg směsného odpadu, tudíž z odpadu jedné rodiny vygeneruje odpadářská bioplynová stanice asi 388 kWh. Průměrná rodina, respektive její domácnost, má spotřebu elektřiny za jeden rok asi 3500 kWh,“ vypočítává Jakub Vrbata.

Ostatní I ostatní zbylou část komunálního odpadu lze dále třídit, a to dle typu materiálu a velikosti. K tomuto procesu se využívají různé sítě včetně odstředivých, magnety, drtiče a optické třídiče například na bázi infračervených paprsků. Z toho se podle Jakuba Vrbaty separují další suroviny, které lze recyklovat, jako je sklo či železné i neželezné kovy. Zbylá směs plastických hmot, textilií, papíru či kartonáže se může využít jako alternativní palivo v cementárnách či teplárnách, pokud mají odpovídající zařízení, které škodlivé spaliny spolehlivě zachytí. A nakonec nerecyklovatelné položky, jako kámen a písek, lze uplatnit při rekultivaci ploch k tomu určených.

„Jako specialista obnovitelných zdrojů se v současné době podílím na výběru technologie využívající energii odpadů a úspěšně pomáháme zákazníkům nastavit optimální kritéria tak, aby investiční náklady nebyly příliš vysoké či aby v následné době provozní náklady neměly negativní vliv na celé cash flow. V minulém roce byly realizovány pouze tři projekty, ale očekáváme, že letos bude větší zájem investorů o využití energie z odpadů,“ říká Jakub Vrbata. l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít