EMIR má zelenou

02. prosince 2013, 00:00 - VLADIMÍR ROČEK
02. prosince 2013, 00:00

Je evropská regulace zátěž, nebo nová příležitost pro bankovní sektor?

Nepředstavujte si, že chci rozebírat příběhy legendárního Čtyřlístku nebo přitáhnout pozornost k novému filmu Emira Kusturici. To opravdu ne. Řeč bude o nové evropské regulaci European Market Infrastructure Regulation, zkráceně EMIR, která je přímo účinná na území České republiky nařízením Evropského parlamentu a Rady EU o OTC derivátech, obchodních protistranách a registrech obchodních údajů.

Tato regulace je pádnou odpovědí skupiny G20 na finanční krizi 2008–2009. Regulační orgány tímto krokem snižují rizika protistran při vypořádání derivátových obchodů a operační rizika na trhu OTC derivátů, která vyhodnotily jako hlavní faktor způsobující finanční krizi. Některá ustanovení jsou účinná takříkajíc v tichosti jako hlášení evidence transakcí, které zůstaly mezi protistranami déle než pět dní bez konfirmace, nebo hlášení sporů mezi protistranami trvajících déle než 15 dní, popřípadě přesahujících stanovenou kritickou mez. Řada jiných prvků EMIR, například povinný clearing mezi finančními protistranami, je stále přede dveřmi.

To nejzajímavější ale přichází. ESMA, nezávislý Evropský orgán pro cenné papíry a trhy, který má za cíl chránit stabilitu evropského finančního systému, stanovil 8. listopadu definitivní začátek oznamovací povinnosti do registrů obchodních údajů. Ti, kdo hřešili na to, že začátek povinnosti oznamovat všechny obchody s OTC deriváty byl již několikrát odsunut pro nepřipravenost zapojených institucí a že tomu tak bude i tentokrát, možná zapláčou. Času moc nezbývá, startovní výstřel zazní 12. 2. 2014 a týká se nejen finančních protistran. Snad jen fyzické osoby stojí na okraji zájmu regulátorů. Do té doby si musejí všichni nastavit své informační systémy tak, aby byli schopni report vytvořit, zajistit leckdy chybějící informace a vybrat si, kterému depozitáři a jakým způsobem obchody oznamovat.

To je z principu věc, na kterou v případě nových legislativních pravidel banky již umějí reagovat. To samé ovšem neplatí pro jejich klienty. Ti sofistikovanější sice již vědí, co EMIR obsahuje, a aktivně se snaží dopátrat informací. Pro ostatní je to především velká neznámá, do které by mohly vnést světlo především banky. Jak? Například pomoci klientům se zorientovat a některé povinnosti za ně vykonávat. Nemusí zůstat jen u reportování obchodů za klienty, vždyť jen obstarání globálního IČ (LEI – Legal Entity Identifier) s sebou nese řadu těžkostí. Co ještě může nabídnout bankovní sektor pro klienty?

O autorovi| VLADIMÍR ROČEK, projektový manažer útvaru Zpracování operací a nákup, ČSOB

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít