Ekonomický pragmatismus po kazašsku

09. prosince 2013, 00:00 - Dáša Hyklová
09. prosince 2013, 00:00

Kazachstán chce rozvíjet vlastní výrobu, a proto láká do země zahraniční investory

Astana je jako nový Dubaj. V Kazachstánu se 17 miliony obyvateli, který je největším vnitrozemským státem na světě s rozlohou čtyřiatřicetkrát větší než Česká republika, panuje pořádek. Platí tam nejen dojednané smlouvy, ale i gentlemanské dohody. „Když Kazach slíbí, že zaplatí, tak slovo dodrží,“ říká Jiří Kratochvíl, předseda představenstva společnosti Argo Group, který se věnuje byznysu se středoasijskou republikou přes dvacet let. Kratochvíl byl jedním z panelistů setkání Euro pro export, které se uskutečnilo minulé úterý v pražském hotelu Grand Majestic Plaza. Tématem akce, jejímž generálním partnerem se stala banka HSBC, bylo právě obchodování s Kazachstánem. Prioritní země Fascinující není pouze příběh zrodu Astany, od roku 2007 nového hlavního města Kazachstánu, které vyrostlo ze skla, mramoru a oceli uprostřed stepi během pár let. Svým dynamickým rozvojem na sebe upozorňuje celá země. V letech 2000 až 2007 rostl hrubý domácí produkt Kazachstánu meziročně o osm až deset procent, a i když stát o rok později dostihla globální krize, propad netrval dlouho. Již v roce 2010 šplhala kazašská ekonomika opět vzhůru, a to o sedm procent.

Za prvních šest měsíců letošního roku se pak HDP Kazachstánu zvýšil o 5,1 procenta, v samotném druhém čtvrtletí o 5,5 procenta. Finanční stabilita Kazachstánu je zajištěna významnou akumulací rezerv, které se v letošním roce zvýšily na úctyhodných 92 miliard dolarů. „Je to země, která by neměla zmizet z našeho hledáčku. V běžných cenách je Kazachstán o 27 miliard dolarů větší než Česká republika a o 50 miliard než Ukrajina. Jedná se o seriózního partnera, který je navíc stabilní, a doufejme, že stabilní zůstane,“ uvedl na setkání Miroslav Zámečník, hlavní ekonomický analytik týdeníku Euro.

Z obchodně-ekonomického hlediska je Kazachstán pro Českou republiku významným partnerem. V oblasti exportních zájmů byl dokonce zařazen mezi dvanáct „prioritních zemí“, jak dodal Zdeněk Vališ, ředitel sekce zahraničního obchodu ministerstva průmyslu a obchodu a pověřeného ředitele agentury CzechTrade. Obchodní obrat mezi Českem a Kazachstánem dosáhl v roce 2012 úrovně 903,8 milionu dolarů, což je nejvíce ze Střední Asie. Země je po Rusku a Ázerbájdžánu třetím největším dodavatelem ropy do ČR. Naopak český export do země vzrostl loni na 346,7 milionu.

Zaměřeni na obnovitelnost Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, který vládne v zemi více než dvacet let, vyhlásil v prosinci loňského roku novou strategii rozvoje země do roku 2050. Kazachstán má v plánu se do té doby zařadit mezi třicet nejrozvinutějších zemí světa. Prezident nazval novou hospodářskou politiku „univerzálním ekonomickým pragmatismem“. Cílem je definovat nové potenciální trhy a další zdroje ekonomického růstu, podpora příznivého investičního klimatu, rozvoj efektivního soukromého sektoru a nakonec i partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Kazašská ekonomika hodně exportuje, ovšem především nerostné suroviny. Spoustu produktů určených k denní spotřebě musí naopak dovážet. V zájmu změny tohoto trendu podporuje tamní vláda inovace a industrializaci země. Na nejrůznější pobídky láká zahraniční investory a vítá, pokud zakládají v Kazachstánu nové výrobní závody.

V zemi nyní působí přibližně osm tisíc společností se zahraničním kapitálem, jak tvrdí Yerzhan Jukenov, velvyslanecký rada kazašské ambasády v ČR. Výhodou pro řadu z nich může být i celní unie vzniklá před třemi lety mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. Potvrzením, že jeho země nabízí příznivé prostředí pro podnikatele a investory, je hodnocení Světové banky Doing Business 2014. Kazachstán se v něm umístil na 50. místě ze 189 zemí, Česká republika skončila na 75. příčce.

Kazachstán má velkou výhodu v nerostném bohatství. Nechybějí mu ale ani vize a velké plány do budoucna. Za čtyři roky se má například v Astaně konat mezinárodní výstava Expo 2017. „Náš prezident by chtěl, aby se expo zaměřilo na obnovitelné zdroje energie, jakými jsou hydroenergie, geotermální a solární energie,“ uvedl Arseniy Yeliseyev, vedoucí oddělení plateb a řízení hotovosti HSBC Bank – Kazakhstan. Banka HSBC působí na tamním trhu od roku 1998, momentálně má v zemi šest poboček ve čtyřech městech.

Kazašská vláda nehodlá nic podcenit a jen na organizaci výstavy vyhradila tři miliardy dolarů. „Pokud se však věnujete některé ze zelených technologií, tak jste v Astaně vítáni už teď. Právě nyní je totiž ten správný čas vstoupit na kazašský trh,“ dodává Yeliseyev. l •

O autorovi| Dáša Hyklová, hyklova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít