Egon s Íčkem

20. dubna 2015, 00:00 - (red)
20. dubna 2015, 00:00

Otec zakladatel českého e­governmentu Ivan Langer je zpět. Někdejší ministr vnitra představil minulý týden na odborné konferenci v Hradci Králové svoji novou knihu Jak se (z)rodil eGON. Při projevu, kterým své veledílo uvedl, se dle svědků orosilo nejedno čelo. Obzvlášť v okamžiku, kdy exministr s humorem sobě vlastním konstatoval, že miliardy korun, které na vnitru on a jeho následovníci do e­governmentu nasypali, se nemohou nikdy vrátit.

Prý je to ale jedno. „Hlavně že jsme průkopníci,“ konstatoval Langer. Palubní deník přeje exministrovi hodně zdaru v jeho nových podnikatelských aktivitách a mnohem vyšší návratnost vložených prostředků, než jaké dosahovaly investice, které posílal jako ministr vnitra do elektronizace české státní správy.

LÉTAJÍCÍ LUKÁŠ Staré klotové rukávy na ministerstvu ? nancí v Letenské ulici se otřásají smíchy, neboť historie se opakuje. Před pár lety tam jistý Lukáš Wagenknecht, auditor společnosti Deloitte najatý ministerstvem na kontrolu operačních programů EU, v rozporu se zadáním, které měl, a proti vůli šéfů informoval Brusel o chybách v operačním programu Severozápad.

Nějaké nesrovnalosti se tam nakonec vyšetřily, ale především stát přišel o nemalé peníze, a to patrně zbytečně. Wagenknecht letěl od Deloittů a přistál v dopravním podniku, odkud nakonec vyletěl také, protože se vrtal v evropských dotacích na pražské metro. A doletěl vysoko, až na post prvního náměstka ministra ? nancí, tedy na úřad, kde začala jeho aviatická dráha. A nyní je více než jasné, že v ní bude pokračovat.

Minulý pátek totiž ministryně Karla Šlechtová ostře zkritizovala audit monitorovacího systému pro celý program evropských dotací, označila ho za neprofesionální a ohrožující čerpání 650 miliard korun. Wagenknechtovi lidé na ministerstvu ? ­ nancí odpovědní za tento audit již letěli.

A sám první náměstek, který opět bonzoval za zády vlastního šéfa v Bruselu, zřejmě poletí vzápětí po návratu ministra Babiše z cest. O místu dalšího mezipřistání bude Palubní deník své čtenáře informovat.

TAKOVÉ AGENTY MÍT… Palubní deník byl svými bdělými zpravodajci z pravého břehu Vltavy upozorněn na nepřiměřenou informační výhodu, již požívají jisté centrální úřady státní správy skrze vnímavé pracovníky obslužného personálu. Konkrétně jsme se dozvěděli o existenci jistého muže, který doplňuje sanitární materiál nejmenovaného ministerstva již mnoho let a s tříměsíčním předstihem zcela spolehlivě predikuje personální otřesy na úřadě. Protože je obeznámen s nejniternějšími pochody zaměstnanců, dovede podle spotřeby toaletního papíru, kterou obětavě den co den kontroluje, podat pravidelné hlášení vyšším šaržím a ty mu po předchozích skvělých zkušenostech bděle naslouchají.

Podle důvěrných, ale o to pečlivěji sledovaných informací vysoce zvýšená, téměř dvojnásobná spotřeba roliček na úřadě, patrná v nedávném období, již pominula a navrátila se k objemům nasvědčujícím personální stabilitě. Využívaje tento jedinečný, neocenitelný vhled do nitra věcí, Palubní deník levobřežnímu ministerstvu bezplatně vzkazuje, že už se z něj nikdo na druhé straně Vltavy nepo… SOCIALISTÉ LITUJÍ ADRIANU Zlé jazyky z pražského magistrátu se Palubnímu deníku svěřily s ďábelským plánem.

Ačkoli primátorka Adriana Krnáčová i s vydatnou pomocí svých věrných přátel z ČSSD v čele s Karlem Březinou minulý týden odolala pokusu o svržení kvůli pronájmu Škodova paláce, její dny ve funkci jsou stejně sečteny.

Pražští sociální demokraté proto nelení a už připravují pro šéfa ANO Andreje Babiše zajímavou nabídku. Chtějí mu přátelsky ulehčit náročný výběr dalšího z nekonečné řady nominantů ANO a obsadit ji raději sami. Výměnou za to by velkoryse přenechali hnutí ANO více křesel v radě hlavního města. Nejžhavějším kandidátem ČSSD na primátora je čtyřiatřicetiletý náměstek primátorky pro dopravu a evropské fondy a někdejší šéf Mladých sociálních demokratů Petr Dolínek.

Jedinou jeho nevýhodou je věk. Ale i ten triumvirát Březina – Hulinský – Kleslová zákulisně řídící pražskou radnici snadno obhájí. Dolínek už má totiž v politice šestnáctileté zkušenosti na rozdíl právě od Krnáčové, která v politice neúčinkuje ani rok.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít