Egon s Íčkem

20. dubna 2015, 00:00 - (red)
20. dubna 2015, 00:00

Otec zakladatel českého e­governmentu Ivan Langer je zpět. Někdejší ministr vnitra představil minulý týden na odborné konferenci v Hradci Králové svoji novou knihu Jak se (z)rodil eGON. Při projevu, kterým své veledílo uvedl, se dle svědků orosilo nejedno čelo. Obzvlášť v okamžiku, kdy exministr s humorem sobě vlastním konstatoval, že miliardy korun, které na vnitru on a jeho následovníci do e­governmentu nasypali, se nemohou nikdy vrátit.

Prý je to ale jedno. „Hlavně že jsme průkopníci,“ konstatoval Langer. Palubní deník přeje exministrovi hodně zdaru v jeho nových podnikatelských aktivitách a mnohem vyšší návratnost vložených prostředků, než jaké dosahovaly investice, které posílal jako ministr vnitra do elektronizace české státní správy.

LÉTAJÍCÍ LUKÁŠ Staré klotové rukávy na ministerstvu ? nancí v Letenské ulici se otřásají smíchy, neboť historie se opakuje. Před pár lety tam jistý Lukáš Wagenknecht, auditor společnosti Deloitte najatý ministerstvem na kontrolu operačních programů EU, v rozporu se zadáním, které měl, a proti vůli šéfů informoval Brusel o chybách v operačním programu Severozápad.

Nějaké nesrovnalosti se tam nakonec vyšetřily, ale především stát přišel o nemalé peníze, a to patrně zbytečně. Wagenknecht letěl od Deloittů a přistál v dopravním podniku, odkud nakonec vyletěl také, protože se vrtal v evropských dotacích na pražské metro. A doletěl vysoko, až na post prvního náměstka ministra ? nancí, tedy na úřad, kde začala jeho aviatická dráha. A nyní je více než jasné, že v ní bude pokračovat.

Minulý pátek totiž ministryně Karla Šlechtová ostře zkritizovala audit monitorovacího systému pro celý program evropských dotací, označila ho za neprofesionální a ohrožující čerpání 650 miliard korun. Wagenknechtovi lidé na ministerstvu ? ­ nancí odpovědní za tento audit již letěli.

A sám první náměstek, který opět bonzoval za zády vlastního šéfa v Bruselu, zřejmě poletí vzápětí po návratu ministra Babiše z cest. O místu dalšího mezipřistání bude Palubní deník své čtenáře informovat.

TAKOVÉ AGENTY MÍT… Palubní deník byl svými bdělými zpravodajci z pravého břehu Vltavy upozorněn na nepřiměřenou informační výhodu, již požívají jisté centrální úřady státní správy skrze vnímavé pracovníky obslužného personálu. Konkrétně jsme se dozvěděli o existenci jistého muže, který doplňuje sanitární materiál nejmenovaného ministerstva již mnoho let a s tříměsíčním předstihem zcela spolehlivě predikuje personální otřesy na úřadě. Protože je obeznámen s nejniternějšími pochody zaměstnanců, dovede podle spotřeby toaletního papíru, kterou obětavě den co den kontroluje, podat pravidelné hlášení vyšším šaržím a ty mu po předchozích skvělých zkušenostech bděle naslouchají.

Podle důvěrných, ale o to pečlivěji sledovaných informací vysoce zvýšená, téměř dvojnásobná spotřeba roliček na úřadě, patrná v nedávném období, již pominula a navrátila se k objemům nasvědčujícím personální stabilitě. Využívaje tento jedinečný, neocenitelný vhled do nitra věcí, Palubní deník levobřežnímu ministerstvu bezplatně vzkazuje, že už se z něj nikdo na druhé straně Vltavy nepo… SOCIALISTÉ LITUJÍ ADRIANU Zlé jazyky z pražského magistrátu se Palubnímu deníku svěřily s ďábelským plánem.

Ačkoli primátorka Adriana Krnáčová i s vydatnou pomocí svých věrných přátel z ČSSD v čele s Karlem Březinou minulý týden odolala pokusu o svržení kvůli pronájmu Škodova paláce, její dny ve funkci jsou stejně sečteny.

Pražští sociální demokraté proto nelení a už připravují pro šéfa ANO Andreje Babiše zajímavou nabídku. Chtějí mu přátelsky ulehčit náročný výběr dalšího z nekonečné řady nominantů ANO a obsadit ji raději sami. Výměnou za to by velkoryse přenechali hnutí ANO více křesel v radě hlavního města. Nejžhavějším kandidátem ČSSD na primátora je čtyřiatřicetiletý náměstek primátorky pro dopravu a evropské fondy a někdejší šéf Mladých sociálních demokratů Petr Dolínek.

Jedinou jeho nevýhodou je věk. Ale i ten triumvirát Březina – Hulinský – Kleslová zákulisně řídící pražskou radnici snadno obhájí. Dolínek už má totiž v politice šestnáctileté zkušenosti na rozdíl právě od Krnáčové, která v politice neúčinkuje ani rok.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít