ECB jde pod nulu

09. června 2014, 00:00 - (pez)
09. června 2014, 00:00

Měnová politika V posledním měsíci zažily dluhopisy evropských zemí nevídaný růst. Může za to právě přelévání investic do Evropy v naději, že se Evropská centrální banka nakonec odhodlá ke kvantitativnímu uvolňování, které požene ceny nahoru a investoři budou mít hody jako před lety na druhé straně Atlantiku.

Ve Spojených státech už mají investoři žně za sebou, Fed kvantitativní uvolňování pomalu ukončuje. Naproti tomu ECB minulý týden představila celou sadu podpůrných opatření, kterým se už přezdívá balíček poslední záchrany a mají odvrátit hrozbu deflace a nastartovat ekonomiku. ECB snížila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,15 procenta.

Aby motivovala banky peníze investovat jinde a nenechávat je uložené v centrální bance, snížila ECB takzvanou noční depozitní sazbu na minus 0,1 procenta, bude tedy bankám účtovat za to, že si u ní přes noc „zaparkují“ peníze. Italský prezident ECB Mario Draghi se tak do historie zapíše jako první velký centrální bankéř, který ponořil úrokové sazby do záporných hodnot. V tom lze spatřovat velký obrat politiky centrální banky, která se nyní snaží ekonomiku nastartovat zápornými sazbami. Doufá, že negativní úrok přiměje komerční banky k větší ochotě poskytovat úvěry.

Zároveň končí tzv. sterilizace odkupovaných dluhopisů. Podle mnohých to znamená, že ECB vlastně už spustila kvantitativní uvolňování. Sterilizace znamená, že bezcenné vládní dluhopisy, které ECB kupovala, vyrovnávala stahováním stejného objemu peněz z oběhu. Nyní už peníze stahovat nebude a v oběhu jich tak bude přibývat.

A na scénu se také dočasně vrací program na dodávku dlouhodobé likvidity známý pod zkratkou LTRO. Tohoto programu před dvěma lety šikovně využila například česko-slovenská J&T Banka, když nakoupila slovenské vládní dluhopisy za přibližně 6,7 miliardy korun, které pak u ECB zastavila, a půjčila si od ECB za symbolické jedno procento. O půl roku později levnou půjčku splatila, a dluhopisy navíc s přibližně půlmiliardovým ziskem prodala.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít