Dva týdny, moře piva

21. září 2015, 00:00 -
21. září 2015, 00:00

Po šestnáct dnů od soboty 19. září do neděle 4. října bude Mnichov ochotným příjemcem nejméně šestimilionové vlny alkoholických migrantů. V bavorské metropoli najdou útočiště před strašlivou žízní, kterou zakoušejí ve svých domovech po celé Evropě – nevyjde je to ovšem lacino

Pěna klesá, cena stoupá… Cena piva prodávaného na Oktoberfestu roste po většinu z posledních pětadvaceti let podstatně rychleji než ceny lahvového piva, jak je uvádí německý index spotřebitelských cen. Údaje z roku 1991 představují u obou sledovaných cen hodnotu 100.

… zdražuje i celá slavnost… Za poslední zhruba tři dekády stouply na Oktoberfestu nejen ceny piva, nýbrž i všeho ostatního – od jídla přes suvenýry až po ubytování. Zatímco běžná inflace dala od roku 1985 stoupnout spotřebitelským cenám o 60 procent, Oktoberfest podražil hned na trojnásobek. Údaje z roku 1985 představují u obou sledovaných indexů hodnotu 100.

… a přece se točí V rozporu s charakteristikou piva jako elastického zboží (poptávka po něm by měla se stoupající cenou klesat) jsou návštěvníci Oktoberfestu stále žíznivější.

Oktoberfest v číslech

2 údery palicí – rekordně nízký počet – potřeboval mnichovský starosta Christian Ude (ve funkci 1993–2014) ke slavnostnímu naražení prvního sudu; mnichovští starostové mají tuto příjemnou tradiční povinnost od roku 1950.

6 chráněných pivovarů má od města Mnichova licenci na prodej piva (všechny vaří zvláštní značky jen pro tuto příležitost).

10 eur je psychologická hranice ceny za litr piva, jež loni padla.

15 lůžek měl připraveno Červený kříž pro ty návštěvníky, pro které bude slavnost nad jejich síly (ročně si vyžádá ošetření sedm tisíc až deset tisíc lidí).

27 tupláků je rekordně vysoký počet, který dokázal loni najednou pobrat číšník Oliver Strümpfl.

100 eur pokuty můžete dostat, pokud si budete ulevovat na veřejnosti; netřeba však mít strach: kdosi spočítal, že celková délka žlábků na pánských záchodcích čítá 878 metrů.

168 smartphonových aplikací souvisejících s Oktoberfestem bylo k dispozici loni, letos odhadují organizátoři dvojnásobek.

9000 mužů a žen v kožených krátkých kalhotách (Lederhosen) a tradiční zástěře (Dirndl) se loni zúčastnilo zahajovací přehlídky.

9992 lidí byla oficiální kapacita největšího party stanu, který byl loni milovníkům bavorského piva a zábavy k dispozici.

12 000 lidem dá Oktoberfest dvoutýdenní brigádu.

1,1 miliardy eur by měla slavnost vynést bavorské ekonomice (320 milionů utratí očekávaných šest až 6,5 milionu hostů jen na slavnosti samotné; hotely a penziony si naúčtují dalších 300 milionů).

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít