Dva roky od prohibice

22. září 2014, 00:00 - Jan Hrbáček •
22. září 2014, 00:00

Podíl pančovaných lihovin na trhu klesl po metanolové aféře na desetinu, lidé kupují lepší značky

Situace na českém trhu s lihovinami se po dvou letech od prohibice vyhlášené po vlně otrav pančovaným alkoholem relativně stabilizovala. Přestože se podařilo téměř eliminovat jedovatý metanol, nelegální alkohol stále představuje asi desetinu trhu.

„Černý trh byl částečně zlikvidován vlivem nové legislativy, opatřeními vůči distributorům a prodejcům i zodpovědností spotřebitelů. Z trhu zcela nevymizel, jeho podíl odhadujeme na deset procent, před aférou se pohyboval kolem 25,“ uvedl na setkání Euro Regional ve Vizovicích předseda Potravinářské a Agrární komory Miroslav Toman.

Po prohibici vzrostl dovoz zahraničních lihovin, oproti předchozím rokům je nárůst dokonce dvojciferný. Současně došlo k vyčištění trhu, podíl takzvaných konzumních lihovin výrazně poklesl, konzumenti se začali více soustřeďovat na zavedené značky.

Partner KPMG pro potravinářství a nápojářství Karel Růžička uvedl, že Češi jsou dnes při konzumaci alkoholu výrazně obezřetnější. Z průzkumu, který jeho společnost provedla, například vyplynulo, že se po metanolové aféře začalo zajímat o konkrétní značku alkoholu, který pije, 54 procent Čechů.

Vysoká spotřební daň Podle Pavla Dvořáčka, generálního ředitele likérky Rudolf Jelínek, hlavní příčinou poptávky po pančovaném alkoholu byla a je vysoká spotřební daň. „Čím vyšší je, tím je větší motivace zákazníků a rádoby podnikatelů ji obejít,“ prohlásil Dvořáček, jehož firma setkání ve Vizovicích uspořádala. Hlavním patronem akce byla společnost KPMG Česká republika, partnerem Česká spořitelna.

V letech 2007 až 2009 činilo inkaso ze spotřební daně z lihu průměrně 7,1 miliardy korun ročně. Když počátkem roku 2010 stoupla daň z litru stoprocentního alkoholu na 285 korun, inkaso kleslo na 5,8 miliardy. V „metanolovém“ roce 2012 se pak na dani vybralo šest miliard, vloni 6,6 miliardy korun. „Bez metanolové kauzy tak stát přišel o 400 milionů korun. A sáhněme si do svědomí, jestli jsme se zvýšenou spotřební daní začali méně pít. Myslím, že nikdo,“ vypočetl Dvořáček.

Drahé koncese Pročištění trhu výrazně pomohly novely příslušných zákonů, jejichž přijetí si metanolová aféra s téměř 50 oběťmi na životech vyžádala. „Před změnou zákona mohly prodávat alkohol dva miliony lidí. Dnes je vydaných 78 tisíc koncesí na prodej alkoholu, kdyby to chtěl stát kontrolovat,“ podotkl Dvořáček.

Velcí lihovarníci logicky přivítali snížení objemu spotřebitelského pálení, chválí ale především nová bezpečnostní opatření – zavedení drahých koncesí na výrobu i prodej alkoholu či kamerové systémy v lihovarech.

Výrobci i distributoři musejí nově skládat kauce, odstupňované podle objemu obchodů či produkce, jež je regulována prostřednictvím kolků. Do 25 tisíc kusů odebraných kolků činí kauce půl milionu, větší distributoři či producenti musejí složit pět milionů korun.

Malí producenti ovšem považují tato opatření za diskriminační. „Všichni oficiální výrobci jsou potrestaní kaucí, která je v případě malých lihovarů (i nás) buď likvidační, anebo neskutečně problematická. Ne, opravdu nemáme na hotovosti pět mega, které bychom navěky poskytli státu jako výpalné za to, že můžeme podnikat,“ hovoří za všechny třeba firemní web malé rodinné pálenice Žufánek a synové z Boršic u Blatnice.

Dvořáček nicméně tvrdí, že obavy malých palíren jsou nepodložené. Kolků na označení láhví bylo totiž výrobci vyzvednuto stejně jako v předchozích letech. „Ta opatření jsou mnoha lidmi bombardována. Nejsou dokonalá, ale rozhodně je to posun k lepšímu,“ tvrdí. Šance pro malé palírny Velcí lihovarníci proto za aktuální problém považují záměr vlády stávající regulaci změkčit. Jde o zavedení takzvaného třetího pásma, které by se týkalo malých producentů. K pětimilionové a půlmilionové kauci tak má podle navrhovaných pravidel přibýt ještě třetí – ve výši sto tisíc korun pro výrobce s produkcí do dvou tisíc litrů čistého lihu ročně.

Právě tato část novely zákona, kterou na sklonku léta schválil kabinet a nyní čeká na projednání sněmovnou, otevírá podle Unie výrobců a dovozců lihovin prostor pro podvodníky.

Výrobci a distributoři nelegálního lihu by se podle kritiků mohli opět skrýt za malé pálenice či obchodní firmy.

Malí výrobci ovšem výhrady velkovýrobců považují za neférový lobbing. l

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít