Duhanův konec

12. října 2015, 00:00 - Dušan Kütner
12. října 2015, 00:00

Post generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu je v posledních letech stejně nebezpečný jako v České televizi na přelomu tisíciletí

Veřejnoprávní stanice spustí začátkem listopadu celodenní vysílání publicistickoanalytické stanice ČRo Plus na výrazně větším území než dosud. Radu čeká schvalování rozpočtu na příští rok, u něhož podle dostupných informací poprvé dosáhnou výdaje na digitální aktivity rozhlasu stejné výše jako na analogové. A již ve středu se do sněmovny vypraví členové rady, aby obhájili výroční zprávu o hospodaření rozhlasu, která přitom v pětičlenné dozorčí komisi prošla rozdílem jediného hlasu – a je jisté, že poslance bude zajímat proč. A v této hektické době stoupl tlak na generálního ředitele do takové míry, že raději rezignoval předtím, než by jej podle všeho rada stejně odvolala.

Důvodem hlasování o setrvání Duhana ve funkci měla být v podstatě marginálie. Do rozhlasu totiž docházel pět let coby rešeršista jeho syn Andrej. Jenže zaměstnávání příbuzných a osob blízkých zákon zakazuje, což ostatně potvrdily i dva právní posudky, které si rada nechala zpracovat. Ustanovení zákona je v tomto případě pojistkou proti případnému střetu zájmů. Že by však nějak rodina Duhanových zbohatla na měsíčním zhruba dvanáctitisícovém platu rešeršisty, když otec jako generální ředitel bral dvacetkrát tolik, to snad za úmysl ani považovat nelze. V minulosti přitom zaměstnávání osob blízkých bývalých šéfů rozhlasu nijak nevadilo.

Prokletý zámek

Podle zdrojů z rady tak Duhanovi zlomila vaz spíše kauza zpackaného prodeje zámku v Přerově nad Labem, který doprovází podezření z korupce. Sám Duhan podal v březnu kvůli prodeji trestní oznámení na svého náměstka Michala Koliandra, zcela nepochopitelně jej ale odvolal až po dvou měsících.

Na policejní vyšetřovnu kvůli tomu začali docházet členové rady. Z jejich výslechů vyplynulo, že policie obvinila tři lidi včetně Koliandra, Jana Hnilici, který podal vítěznou nabídku, a exministra kultury a bývalého šéfa České televize a stanice Óčko Jiřího Balvína.

Duhana podrobovali kritice zejména radní Tomáš Kňourek a Ivan Tesař. „Považuji za naprosté šílenství, že dva měsíce působí na postu náměstka pro ekonomiku, přes který jde financování rozhlasu, člověk, na kterého je podáno trestní oznámení,“ prohlásil na srpnové schůzi Tesař. „Bude zajímavé zjistit, kolik dnes již bývalý náměstek stihl za březen a duben podepsat smluv a vypsat výběrových řízení poté, co byl ze strany generálního ředitele nařčen z korupce. A to nemluvím o případném zahlazování stop,“ uvedl Kňourek.

Simulanten bande

Že se nejedná pouze o zdravotní potíže, potvrdil Duhan i v dopise rozeslaném médiím: „Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, kterým jsem byl vystavený od některých členů rady a dozorčí komise. Nesmířil jsem se rovněž s tím, že je v médiích poškozováno dobré jméno mé i mého syna.“ Sám předseda rady Michal Stehlík by ale minulou středu pro odvolání Duhana ještě nehlasoval. Důvodem bylo nejen to, že právníci rady si vyžádali ještě další doplnění k analýzám, ale i to, že Duhan se ocitl v pracovní neschopnosti a na mimořádné zasedání rady nedorazil. Stehlík, který ve volbě před čtyřmi lety Duhanovi dal svůj hlas, hodnotí jeho éru spíše pozitivně. „První tři roky plnil svůj kandidátský projekt a naplňoval funkci veřejnoprávního rozhlasu. Ale 24 hodin po jeho rezignaci je příliš brzo se na jeho působení podívat analyticky,“ řekl minulý čtvrtek týdeníku Euro Stehlík.

Jenže přešlapů měl Duhan na kontě již dost, například v personální politice. Jeden den plácal po ramenou náměstka, že jsou tým, druhý den jej odvolal. Uznávaného analytika rozhlasu Filipa Rožánka propustil náhle po osmi letech služeb nejprve pro ztrátu důvěry, poté to zase vysvětloval nadbytečností.

Jeho pozici nepomohly ani kiksy ve vysílání, které rada vyhodnotila jako porušení kodexu ČRo, a pokles podílu na poslechovosti pod stanovenou míru, což vše jej na odměnách stálo několik set tisíc korun. A o podporu přišel prý i u ČSSD a premiéra Sobotky. Kdyby Duhan neskončil nyní, řádného konce mandátu by se zřejmě stejně nedočkal.

Považuji za naprosté šílenství, že dva měsíce působí na postu náměstka pro ekonomiku člověk, na kterého je podáno trestní oznámení.

O autorovi| Dušan Kütner, kutner@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít