Duhanův konec

12. října 2015, 00:00 - Dušan Kütner
12. října 2015, 00:00

Post generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu je v posledních letech stejně nebezpečný jako v České televizi na přelomu tisíciletí

Veřejnoprávní stanice spustí začátkem listopadu celodenní vysílání publicistickoanalytické stanice ČRo Plus na výrazně větším území než dosud. Radu čeká schvalování rozpočtu na příští rok, u něhož podle dostupných informací poprvé dosáhnou výdaje na digitální aktivity rozhlasu stejné výše jako na analogové. A již ve středu se do sněmovny vypraví členové rady, aby obhájili výroční zprávu o hospodaření rozhlasu, která přitom v pětičlenné dozorčí komisi prošla rozdílem jediného hlasu – a je jisté, že poslance bude zajímat proč. A v této hektické době stoupl tlak na generálního ředitele do takové míry, že raději rezignoval předtím, než by jej podle všeho rada stejně odvolala.

Důvodem hlasování o setrvání Duhana ve funkci měla být v podstatě marginálie. Do rozhlasu totiž docházel pět let coby rešeršista jeho syn Andrej. Jenže zaměstnávání příbuzných a osob blízkých zákon zakazuje, což ostatně potvrdily i dva právní posudky, které si rada nechala zpracovat. Ustanovení zákona je v tomto případě pojistkou proti případnému střetu zájmů. Že by však nějak rodina Duhanových zbohatla na měsíčním zhruba dvanáctitisícovém platu rešeršisty, když otec jako generální ředitel bral dvacetkrát tolik, to snad za úmysl ani považovat nelze. V minulosti přitom zaměstnávání osob blízkých bývalých šéfů rozhlasu nijak nevadilo.

Prokletý zámek

Podle zdrojů z rady tak Duhanovi zlomila vaz spíše kauza zpackaného prodeje zámku v Přerově nad Labem, který doprovází podezření z korupce. Sám Duhan podal v březnu kvůli prodeji trestní oznámení na svého náměstka Michala Koliandra, zcela nepochopitelně jej ale odvolal až po dvou měsících.

Na policejní vyšetřovnu kvůli tomu začali docházet členové rady. Z jejich výslechů vyplynulo, že policie obvinila tři lidi včetně Koliandra, Jana Hnilici, který podal vítěznou nabídku, a exministra kultury a bývalého šéfa České televize a stanice Óčko Jiřího Balvína.

Duhana podrobovali kritice zejména radní Tomáš Kňourek a Ivan Tesař. „Považuji za naprosté šílenství, že dva měsíce působí na postu náměstka pro ekonomiku, přes který jde financování rozhlasu, člověk, na kterého je podáno trestní oznámení,“ prohlásil na srpnové schůzi Tesař. „Bude zajímavé zjistit, kolik dnes již bývalý náměstek stihl za březen a duben podepsat smluv a vypsat výběrových řízení poté, co byl ze strany generálního ředitele nařčen z korupce. A to nemluvím o případném zahlazování stop,“ uvedl Kňourek.

Simulanten bande

Že se nejedná pouze o zdravotní potíže, potvrdil Duhan i v dopise rozeslaném médiím: „Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, kterým jsem byl vystavený od některých členů rady a dozorčí komise. Nesmířil jsem se rovněž s tím, že je v médiích poškozováno dobré jméno mé i mého syna.“ Sám předseda rady Michal Stehlík by ale minulou středu pro odvolání Duhana ještě nehlasoval. Důvodem bylo nejen to, že právníci rady si vyžádali ještě další doplnění k analýzám, ale i to, že Duhan se ocitl v pracovní neschopnosti a na mimořádné zasedání rady nedorazil. Stehlík, který ve volbě před čtyřmi lety Duhanovi dal svůj hlas, hodnotí jeho éru spíše pozitivně. „První tři roky plnil svůj kandidátský projekt a naplňoval funkci veřejnoprávního rozhlasu. Ale 24 hodin po jeho rezignaci je příliš brzo se na jeho působení podívat analyticky,“ řekl minulý čtvrtek týdeníku Euro Stehlík.

Jenže přešlapů měl Duhan na kontě již dost, například v personální politice. Jeden den plácal po ramenou náměstka, že jsou tým, druhý den jej odvolal. Uznávaného analytika rozhlasu Filipa Rožánka propustil náhle po osmi letech služeb nejprve pro ztrátu důvěry, poté to zase vysvětloval nadbytečností.

Jeho pozici nepomohly ani kiksy ve vysílání, které rada vyhodnotila jako porušení kodexu ČRo, a pokles podílu na poslechovosti pod stanovenou míru, což vše jej na odměnách stálo několik set tisíc korun. A o podporu přišel prý i u ČSSD a premiéra Sobotky. Kdyby Duhan neskončil nyní, řádného konce mandátu by se zřejmě stejně nedočkal.

Považuji za naprosté šílenství, že dva měsíce působí na postu náměstka pro ekonomiku člověk, na kterého je podáno trestní oznámení.

O autorovi| Dušan Kütner, kutner@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít