Druzí na světě

24. září 2012, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
24. září 2012, 00:00

Češi patří ve spotřebě alkoholu mezi světovou špičku, ovšem hlavně díky pivu

Zneužívání alkoholu je fenomén, který předcházel v Česku metylalkoholovou katastrofu: pije se zde „první liga“ i podle oficiálních statistik publikovaných Světovou zdravotnickou organizací. Být zrovna v tomhle indikátoru na druhém místě na světě není nic lichotivého, byť se na celkové spotřebě v přepočtu na čistý líh významně podílí vysoká spotřeba piva.

Navzdory tradovanému povědomí vypijí více piva než Češi obyvatelé tichomořského ostrovního státu Palau, i když rozdíl je pouhých 17 centilitrů (v přepočtu na čistý líh).

Vůbec ty statistiky WHO obsahují překvapivé informace: kdo z ctěných čtenářů by řekl, že v kdysi muslimském, ale sovětskou kulturou poznamenaném Ázerbájdžánu vypijí víc piva na hlavu než v Německu nebo Belgii? A kdo by řekl, že Lucemburčané vypijí (opět v přepočtu na čistý alkohol) dvakrát tolik vína než Španělé, a ještě nějakou tu láhev navrch přidají?

Pokud se na smutné události posledních dnů podíváme prizmatem zdanění lihu, zde není možné hledat viníka. Jak dosvědčuje tabulka, spotřební daň v přepočtu na euro není v Česku nijak zvlášť vysoká, a vystopovat nějakou vazbu mezi výší zdanění a spotřebou je poměrně obtížné: druhou příčku celosvětového žebříčku ve spotřebě destilátů na světě zaujímají Estonci (9,19 litru čistého alkoholu na osobu a rok), ačkoli čistý líh zatěžují vysokou spotřební daní 1490 eur na hektolitr, tedy podstatně více než Češi. Vzhledem k tomu, že Estonci zažili obdobnou tragédii v podobě otravy metanolem v září 2001, kdy zemřelo ve městě Pärnu 68 lidí, čtyřicet tři dalších mělo doživotní následky v podobě slepoty nebo poškození mozku, je ta láska k vodce vskutku obtížně pochopitelná. Ale ona to není racionální disciplína…

JSME SPOLU: LIHOVÁ FEDERACE ČESKO-SLOVENSKO x CELKOVÁ SPOTŘEBA ALKOHOLICKÝCH NÁPOJŮ. (v přepočtu na čistý alkohol za rok na osobu starší 15 let, včetně oficiálně nereportované spotřeby, odhad) x SPOTŘEBA DESTILÁTŮ. (v přepočtu na litry čistého alkoholu za rok na osobu starší 15 let) x SPOTŘEBNÍ DANĚ NA LÍH. (v eur/hl, stav k 1. 7. 2012, standardní sazba bez zvýhodnění malých producentů) pramen: www.europa.eu; WHO

ČESKO DPH 20 % (stav k 1. 7. 2011) 16,45 3,59 1145,59 Češi jsou podle posledních statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) druhými největšími pijáky alkoholu na světě po Moldově, hlavně díky pivu.

POLSKO DPH 23 % (stav k 1. 7. 2011) 13,25 1,56 1132,03 S tou oficiální spotřebou lihovin se museli ve WHO „utnout“. Že by Poláci vypili za rok stejně kořalky jako Nizozemci? To se nechce věřit.

MAĎARSKO DPH 27 % (stav k 1. 7. 2011) 16,27 3,02 984,38 Maďaři se umístili ve světovém žebříčku cel kové spotřeby na „hezkém“ třetím místě, po Česku, ale před Ruskem a Ukrajinou.

SLOVENSKO DPH 20 % (stav k 1. 7. 2011) 13,33 5,40 1080,00 Slováci jsou na 11. místě největších pijáků lihovin na světě, první místo patří Jihokorejcům, druhé Estoncům. Češi jsou na 25. místě.

RAKOUSKO DPH 20 % (stav k 1. 7. 2011) 13,24 1,60 1000,00 Také v Rakousku se pije hodně, jsou na konci první světové dvacítky, přece jen však v kulturnější skladbě s vyšším podílem vína.

NĚMECKO DPH 19 % (stav k 1. 7. 2011) 12,81 2,30 1303,00 Němci jsou v celkové spotřebě alkoholu 21. na světě.

O autorovi| MIROSLAV ZÁMEČNÍK zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít