Drazí studující

11. srpna 2014, 00:00 - PAVEL PÁRAL
11. srpna 2014, 00:00

Otevřme znovu diskusi o školném a dalších zdrojích financování vysokých škol, stejně jako o nevyhnutelné redukci přijímaných studentů

Dát svému dítěti dobré vzdělání, které mu otevře cestu k pěkné kariéře a dobře honorovanému zaměstnání, je věc chvályhodná a záslužná. Proto jsme se v hlavním tématu tohoto vydání týdeníku Euro pokusili zmapovat náročnost takového studia i návratnost vložených prostředků, tedy zda se to rodině opravdu vyplatí. A výsledky zdaleka nejsou tak jednoznačné, jak by asi leckdo čekal. Dobrá škola je prostě drahá záležitost schopná spolknout celoživotní úspory i hodně dobře placeného člověka. Zvláště, pokud to dítě není jenom jedno.

Že se kvalitní a drahá zahraniční škola nevyplatí tomu, kdo chce žít v Česku, je vzhledem k tuzemské úrovni mezd docela logické.

A ještě dlouho se to nezmění. Stejně jako se nezmění to, že ti nejtalentovanější a nejschopnější mladí lidé budou i nadále na tyto školy odcházet s penězi od rodičů, případně se stipendiem a půjčkami. A pak pochopitelně zůstanou pracovat venku. Tento odliv mozků zatím není až tak citelný a veřejně propíraný, ale není všem dnům konec…

Náš článek by si měli přečíst především všichni bývalí ministři školství, a ten současný dvakrát. To, že v některých oborech pořád světu stačíme a absolventi nemají s uplatněním a dobrou odměnou problém doma ani v zahraničí, nic nemění na tom, že extenzivní rozvoj českého školství a neustále navyšování počtu vysokoškoláků vzdělanosti tohoto národa a kvalitě pracovní síly rozhodně nepřinášejí nic pozitivního. Už dávno nastal čas začít to řešit.

Ukazuje se také, jak velká část rodičů je ochotna značného odříkání, aby dala svým dětem vzdělání, pokud vidí, že je kvalitní a opravdu se to vyplatí. Proto by měla znovu začít diskuse o školném a dalších zdrojích financování vysokých škol, stejně jako o nevyhnutelné redukci přijímaných studentů.

Současné počty prostě výrazně snižují úroveň vzdělání, jehož se absolventům dostává.

A není náhodou, že nejsnáze se uplatňují absolventi z obtížných studijních oborů technického směru a lékařství, kde je to síto opravdu výrazně hustší než na dnes dominujících humanitních oborech.

Měli by to řešit zejména v současnosti vládnoucí socialisté, protože jak je z našeho článku zcela zřejmé, ti bohatí si vzdělání pro své děti prostě koupí kdekoli na světě.

Nakonec všichni, komu záleží na budoucnosti této země, by měli hledat další, nestátní zdroje financí pro školství. Ale i cesty, jak co nejefektivněji tyto zdroje utrácet za excelentní, a nikoli průměrně mizerné vzdělávání. Je to možná pro širší veřejnost málo populární v době, kdy každý chce mít doma pana magistra, i když je pak jeho osudem prodávat po domech vysavače nebo pojistky, protože na víc prostě nemá dost šedých buněk mozkových.

Ovšem kdyby kvůli tomu museli hlouběji sáhnout do své vlastní peněženky, možná by se pak chovali ekonomičtěji.

Všichni, komu záleží na budoucnosti této země, by měli hledat další, nestátní zdroje financí pro školství.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít