Drábkovu spornou IT zakázku má v rukou Pitrův soudce

17. března 2014, 00:00 - (hrb)
17. března 2014, 00:00

spravedlnost Případ Vladimíra Šišky (na snímku), bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, doputoval definitivně k soudu. Šišku a šéfa ministerského IT Milan Hojera detektivové protikorupční policie a žalobkyně Bohuslava Friedlová viní z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby.

Líčení odstartuje 8. dubna senát vedený soudcem Petrem Novákem, který v minulosti soudil podnikatele Tomáše Pitra.

Šiška a Hojer měli podle obžaloby nabídnout šéfovi společnosti OKsystem Martinu Procházkovi přidělení zakázky za zhruba sto milionů korun, a to výměnou za stažení stížnosti na postup ministerstva. Tu firma podala v květnu 2012 k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Napadla v ní dva dodatky k rámcové smlouvě uzavřené mezi ministerstvem vnitra a společností Fujitsu Technology Solutions. Na základě této dohody se výrazně ztenčil letitý stamilionový kontrakt na dodávky IT služeb firmy OKsystem, který převzaly jiné společnosti. OKsystem se ale poté, co jeho majitel rozjel případ Šiška, na ministerstvo vrátil a původní zakázka mu byla znovu přidělena v jednacím řízení bez uveřejnění.

„Očekávaná cena za údržbu a správu systému výplaty nepojistných sociálních dávek včetně školení by se měla pohybovat kolem 180 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty,“ uvedl v lednu mluvčí ministerstva Petr Sulek.

Podle některých informací z resortu by si ale firma měla přijít až na zhruba 300 milionů korun. „Chtěli víc, ale usmlouvalo se to s možností chytit se jinde,“ sdělil týdeníku Euro před týdnem zdroj z MPSV, který si přál zůstat v anonymitě. Na ministerstvu se proslýchá, že další plnění by OKsystem měl získat na České správě sociálního zabezpečení. Novou ministryni Michaelu Marksovou-Tominovou nyní čeká vypsání transparentního výběrového řízení, ve kterém musí klást důraz na cenu. Jinak se do hledáčku detektivů dostane nejspíš také.

Mohlo by vás zajímat

  • Štěpán Svačina: Paušální úhrady jsou zhoubou českého…

  • Dana Drábová: Chci být jako Thatcherová

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

Hry pro příležitostné hráče