Doufám, že ty největší investiční úspěchy teprve přijdou

03. listopadu 2014, 00:00 - Michaela Výtisková
03. listopadu 2014, 00:00

Chceme, aby naši investoři byli co nejvíce v obraze a aby se mohli vzdělávat

K jeho vzorům a oblíbencům patří Warren Buffett, Benjamin Graham či David Einhorn. Investování označuje za poslední volné umění. „Krása akciového trhu spočívá v tom, že občas nabídne společnosti za hloupě nízké ceny. Pro takové okamžiky a příležitosti my investoři žijeme,“ říká Daniel Gladiš, ředitel a zakladatel investičního fondu Vltava Fund SICAV a pořadatel První české investiční konference.

* Jak jste se dostal k investování?

Díky kuponové privatizaci. Čtyři roky po revoluci byl najednou český trh zaplaven několika stovkami různých akcií. To byl úplně nový svět, kterému nešlo odolat. Ještě jako studenti jsme založili Atlantik finanční trhy a od té doby žiji ve světě akcií.

* Co vás nejvíce přitahuje na akciových trzích a investování obecně?

Investování mi připadá jako poslední volné umění. Je to fascinující prostředí, kde má člověk naprostou volnost realizovat své myšlenky. A navíc aniž by přitom přicházel příliš do styku s okolním světem. Tato akademická povaha investování se mi líbí. Na světě je spousta skvělých společností řízených lidmi, kteří jsou v tom výborní. Krása akciového trhu spočívá v tom, že občas nabídne společnosti za hloupě nízké ceny. Pro takové okamžiky a příležitosti my investoři žijeme.

* Máte nějaký vzor mezi investory, popřípadě knihu nebo web, který můžete doporučit?

Samozřejmě Warren Buffett. To ani nejde jinak. I když duchovním otcem všech nás hodnotových investorů byl Benjamin Graham. Z generace mých vrstevníků se mi hodně líbí například David Einhorn. Jako první doporučuji přečíst od Grahama The Intelligent Investor a potom Buffettovy dopisy akcionářům od roku 1955 do letoška. Pak můžete číst vše, co vám přijde pod ruku, ale ke Grahamovi a k Buffettovým dopisům je dobré se každé dva roky vrátit. Vždycky tam najdete něco nového a mnoho věcí člověku dojde, až se spojí se zkušenostmi nabytými léty praxe.

* Co je vaším dosavadním největším investičním úspěchem?

Pokud to budeme měřit jen čísly, tak akcie ruské společnosti Jukos v roce 1997. Za několik měsíců patnáctinásobek v dolarovém vyjádření. Velkou roli ale hrálo tenkrát štěstí, takže to nijak zvlášť vysoko nestavím. Jinak doufám, že ty největší úspěchy teprve přijdou. Jsem teprve na počátku cesty.

* Proč jste se rozhodl zorganizovat První českou investiční konferenci?

Na každém kroku narážím na potenciální investory, kteří disponují poměrně velkými penězi, ale nevědí si rady. Hned na počátku stojí před problémem, na koho se obrátit, kdo u nás patří mezi investiční profesionály. Prvním cílem konference je ukázat širší investiční veřejnosti, kdo zde všechno v akciích působí. Druhým je ukázat, jak jednotliví investoři vybírají konkrétní investice. Třetím pak umožnit oběma stranám, aby se potkaly tváří v tvář. V podstatě se snažíme kultivovat a rozvíjet trh, vzdělávat a informovat potenciální investory.

* Na akci vystoupí vaše konkurence. Nebojíte se, že přijdete o klienty?

Schválně jsem pozval všechny naše konkurenty. Někteří byli zpočátku trochu překvapení, proč na akci, kterou pořádáme na vlastní náklady, zveme své konkurenty, a přemítali, co tím zamýšlím. Jednoduše jsme ale chtěli, aby akce měla maximální kvalitu. O naše investory se nebojím. Naopak. Všechny jsme je osobně pozvali. Chceme, aby i oni byli co nejvíce v obraze a aby se mohli vzdělávat. Dnes vím, že i ostatní přednášející to vidí podobně, a jsem moc rád za jejich účast a podporu. l

Daniel Gladiš (46)

Vystudoval VUT Brno. V letech 1993 až 1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999 až 2004 řídil firmu ABN AMRO Asset Management (Czech) a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICA V, jehož je dodnes ředitelem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knihy Naučte se investovat.

První česká investiční konference se koná 7. a 8. listopadu 2014 v pražském hotelu Diplomat. Podrobnosti a registrace na webu: ceskainvesticnikonference.cz

O autorovi| Michaela Výtisková * převzato z deníku e15

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít