Dotovaní dovolenkáři

02. dubna 2013, 00:00 - Pavla Kreuzigerová
02. dubna 2013, 00:00

Díky evropskému programu na podporu turismu objevily tuzemské cestovky novou klientelu – seniory

Mar Menor je jakousi evropskou obdobou izraelského Mrtvého moře. Malé moře, jak zní překlad ze španělštiny, je jednou z největších přímořských lagun, která se nachází na jihovýchodě Španělska, v provincii Murcia. Teplota vody je tam přibližně o pět stupňů vyšší než v „sousedním“ Středozemním moři, od něhož lagunu dělí pruh pevniny. Tamní klima ve spojení s léčivým bahnem působí příznivě na dýchací cesty a pomáhá léčit kožní onemocnění, revma, svalové obtíže nebo třeba bolavé klouby.

Místo jako stvořené pro seniory. Ti čeští tam stejně jako na mnoho dalších míst ve Španělsku vyrážejí s příspěvkem 150 eur, který jim poskytne přímo španělská vláda v rámci evropského programu Europe Senior Tourism (EST). Každý, kdo dosáhl věku 55 let, si navíc může s sebou vzít doprovod, který má nárok na slevu ve stejné výši.

Projekt lákající do Španělska turisty již přes dva roky, má za cíl zaplnit tamní střediska mimo hlavní sezonu a zabránit tak propouštění v hotelnictví. Financuje ho španělská vláda spolu s autonomními oblastmi Andalusie, Baleárských ostrovů a Valencie a není určen všem evropským zemím, nýbrž pouhým šesti z nich – Rumunsku, Bulharsku, Polsku, Litvě, Slovensku a Česku. Díky programu české cestovní kanceláře pochopily, že senioři mohou představovat zajímavou klientelu.

Exkluzivní přístup „Zájem o zájezdy je značný. Zvláště Mar Menor je hitem letošní sezony, protože jsme uzavřeli smlouvu s leteckou společností na lety přímo na letiště u Mar Menor,“ říká Martin Topol, majitel a ředitel cestovní kanceláře Quality Tours. Jeho firma spolupráci se španělskou stranou navázala už v roce 2010. „Byli jsme osloveni státní organizací pro inovace v turismu, společností Segittur, a cestovní kanceláří Zoetrope, která v tu dobu měla dvouletou smlouvu na zajištění programu. Programy pro seniory do Španělska se zde prodávaly již od roku 2009, ale tuzemské cestovní kanceláře neprojevily větší zájem o jejich organizování,“ vysvětluje Topol.

Quality Tours uzavřela se Zoetrope exkluzivní smlouvu na program Europe Senior Tourism a zavázala se, že do konce května roku 2011 prodá minimálně tři tisíce zájezdů. Tou dobou jich nakonec měla prodáno 3800. Za první dva roky, kdy program fungoval, přivedl do Španělska 98 653 turistů a přibližně sedm tisíc z nich byli čeští senioři. Španělsko na projekt za tu dobu přispělo dvanácti miliony eur.

Od června roku 2011 zajišťuje program španělská společnost Euroseniors. Také s ní uzavřela cestovní kancelář Quality Tours dohodu, přičemž by kontrakt měl platit do konce letošního roku. Topol očekává, že v něm Španělé budou chtít pokračovat. V současnosti má exkluzivní smlouvu kromě Quality Tours uzavřenu rovněž pražská cestovka Delfín travel. Zájezdy do Španělska v rámci EST pořádá v Česku celkem patnáct cestovních kanceláří. Nejčastěji to probíhá tak, že přeprodávají zájezdy hlavních partnerů programu, kterými jsou zmíněné společnosti Quality Tours a Delfín travel.

Byznys na podpoře Dotovaných zájezdů se však coby nové příležitosti chytily i další cestovky. Kupříkladu ostravská Kovotour Plus vozí své klienty na podobný typ dovolené do Černé Hory, Chorvatska, Bulharska, Řecka, Turecka a momentálně rozšiřuje projekt i o další země včetně České republiky. Například zájem o zájezd do Černé Hory byl tak velký, že cestovka kvůli němu vyjednala speciální charterové lety.

„Tyto zájezdy jsou dotovány různými způsoby, tedy nejen v programu Europe Senior Tourism, ale rovněž v rámci naší spolupráce s turistickými organizacemi daných zemí či samosprávou,“ vysvětluje Jiří Hájek, majitel společnosti Kovotour Plus.

S jinými než španělskými cestovními kancelářemi, které nabízejí seniorské pobyty, spolupracuje i Quality Tours. „Snažíme se společně o vyjednání podpory a dotací v dalších zemích a atraktivních destinacích, které trpí sezonností. Nejpokrokovější je v tomto směru rumunský tour operátor Christian Tour, který patří k největším na tamním trhu,“ prohlašuje ředitel firmy Martin Topol.

Podle něj je taková spolupráce prospěšná pro obě strany. Rumunská společnost získá více klientů a česká firma snáze dosáhne na podporu, kterou pak může promítnout do prodejní ceny zájezdů. Díky již uzavřeným dohodám klienti jeho kanceláře nyní létají zhruba o 30 procent levněji například na Kypr či Sicílii.

Zda bude program Europe Senior Tourism pokračovat i po letošním roce, zatím není jasné. Každopádně i kdyby španělská strana podporu zrušila, dotované zájezdy budou na českém trhu nadále k mání. „Jelikož spolupracujeme s partnery v zemích, z nichž řada není součástí Evropské unie, bude naše společnost v daném programu pokračovat. A to za stejných podmínek jako doposud,“ vysvětluje Hájek, kterému se prý podařilo uzavřít nové dohody před několika týdny na mezinárodním cestovním veletrhu v Berlíně. „Nové smlouvy nám umožňují další rozvoj v této oblasti za mimořádných podmínek pro seniory,“ dodává majitel Kovotour Plus.

Zvýhodněné zájezdy pro seniory pořádá i cestovní kancelář Fischer. „Na seniory cílí náš vlastní program Fun & Active 55+. Nabízíme jej na Ibize, Rhodosu a na Krétě,“ říká mluvčí kanceláře Jan Osúch. Cenově zvýhodněné dovolené a pobyty pro seniory pořádá kancelář už čtyři roky. Levné cestování s využitím programu EST nebo jiných dotačních programů cestovka nabízí jen jako partner cestovní kanceláře Quality Tours.

„V Chorvatsku a v Itálii máme silnou pozici a máme tam nasmlouvánu řadu kapacit v hlavní sezoně. Stále častěji tuto nabídku rozšiřujeme i mimo nejatraktivnější letní měsíce a zaměřujeme se jí na seniory,“ uvádí Martin Řimnáč, ředitel cestovní kanceláře Nev-Dama, která se v létě specializuje na levnější dovolené autem či autobusem.

Jinak to nepůjde Usnadnění cestování seniorům a dalším specifickým skupinám je i cílem českého dotačního programu Národní program podpory cestovního ruchu. Byl spuštěn v roce 2010 a nezaměřuje se na vztah cestovní kancelář – klient senior, ale na téměř všechny dotované akce v rámci programu, podporující cestování jako takové se zacílením na sociální cestovní ruch. „V letošním roce byly předloženy podnikatelskými subjekty žádosti o dotace v oblasti dovybavení infrastruktury služeb cestovního ruchu – jako jsou rekonstrukce, budování odpočívadel, center služeb pro turisty, hygienické zázemí pro pěší, cyklisty a handicapované podél turistických tras všech typů – dále pak na projekty do oblasti zaměřené na zpřístupnění atrakcí cestovního ruchu s cílem zkvalitnit a usnadnit pohyb všem účastníkům, tedy i těm se zdravotním omezením,“ říká Jana Jabůrková, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj. Za peníze z ministerstva se tak budují například nájezdové plošiny či výtahy nebo se zavádějí, zlepšují či nově vytvářejí navigační a informační systémy pro senzoricky postižené turisty.

Význam dotačních programů pro rozhýbání zájmu o „seniorský byznys“ je klíčový. Zatímco ještě před rokem 2009 cestovky nenabízely žádné specializované zájezdy pro seniory, dnes je lze najít v každém katalogu.

Cestovní kanceláře se snaží nejen hledat přijatelnější ceny, ale seniorům přizpůsobují rovněž harmonogram pobytu. Požadavky na dovolenou jsou u starší generace odlišné. „Jedná se hlavně o bezproblémový pohyb v hotelu, pohodlný přístup k moři a v rámci střediska.

Nutností je dostupná zdravotní péče, nabídka wellness a pohybových aktivit. V každém hotelu je samozřejmostí nonstop asistence česky mluvícího delegáta,“ říká Osúch a dodává, že zájem o tyto pobyty neustále roste.

Usnadnění cestování seniorům a dalším specifickým skupinám je i cílem českého dotačního programu Národní program podpory cestovního ruchu.

150 eur poskytuje španělská vláda turistům starším 55 let na zájezd k Mar Menor a do dalších míst

O autorovi| Pavla Kreuzigerová kreuzigerova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít