Dostávat informace včas

08. dubna 2013, 00:00 -
08. dubna 2013, 00:00

Budoucnost business intelligence je v rychlém zpracování dat, říká Jaroslav Pulpán, senior konsultant společnosti SAS Institute ČR

Velké nadnárodní, ale dnes i střední či malé firmy sbírají mnoho dat, která následně využívají pro tvorbu finančních a marketingových plánů nebo z nich čerpají nové poznatky pro řízení svého provozu či optimalizaci obsluhy zákazníka.

S rostoucím objemem dat se však často informace nedostává včas a ve vhodné formě ke všem příjemcům. Flexibilní, ale přitom jednoduché zpracování do jednoho přehledného rozhraní, které je snem každého manažera, je proto jasným trendem v oblasti business intelligence. Aktuální firemní reporty a analýzy se prostě k uživatelům musejí dostávat stejně snadno jako elektronické verze denního tisku. Nástroj Visual Analytics od společnosti SAS Institute proto prezentuje informace v dynamickém, několika prsty ovladatelném rozhraní na tabletech.

* Nakolik je SAS Visual Analytics intuitivní pro uživatele?

Tabletem inspirovaná filozofie říká, že rozhraní pro uživatele má být navrženo tak, aby už nemohlo být jednodušší. Přemisťováním ikon na ploše lze definovat tabulky, analýzy a grafy společně s jejich vazbou na data. Samozřejmostí je automatický výběr vhodných typů grafů či tabulek dle analyzovaných dat. Vzhledy reportů jsou přednastaveny v šablonách, které je možné měnit např. dle korporátní identity podniku. K dispozici jsou i pokročilé typy analýz jako korelace a regrese a nechybějí ani geografické analýzy zobrazující informace na mapě. Funkce predikce časových řad automaticky vybírá nejvhodnější metodu pro daná data a vytváří předpovědi budoucího trendu. To vše je pak hned zobrazováno s aktuálními daty.

* Jak se připravují data pro SAS Visual Analytics?

Smyslem SAS Visual Analytics je zpřístupnit informace koncovým uživatelům s minimálními náklady na IT. SAS Visual Analytics obsahuje administrátorský modul, kterým řídí načítání data přímo do paměti, včetně jejich pravidelné aktualizace. Na rozdíl od dnes tradičních postupů nejsou data nijak agregována. Uživatelé tak nejsou omezeni jen na předdefinované pohledy. Administrace dále obsahuje přidělování práv uživatelům a monitoring mobilních zařízení.

* S jakými mobilními zařízeními je SAS Visual Analytics kompatibilní?

SAS Visual Analytics pracuje s iPady i tablety s operačním systémem Android. Pro oba typy přístrojů byla vyvinuta mobilní aplikace SAS Mobile BI. Její úvodní stránka zobrazuje ikony nově přidaných analýz či indikuje změny v reportech. Uživatel může zvolit na plochu své oblíbené reporty, komentáře a další prvky, v nichž je možné vyhledávat podobně jako v internetovém vyhledávači. Aplikace dovoluje prohlížení interaktivních výstupů, včetně propadu do detailních dat. Všechny prvky reportů a analýz lze online komentovat. Komentář je sdílen s ostatními uživateli a lze k němu připojit i další soubory či odkazy podobně jako na sociálních sítích. Díky mobilním zařízením tak manažeři a analytici mohou získat přesný obraz mnohem rychleji než kdy dříve a díky mobilní spolupráci mají možnost rychle reagovat.

* Jaká je rychlost zpracování dat v SAS Visual Analytics?

Protože lidé pracující s tablety nejsou zvyklí čekat, jejich firemní data jsou uložena a zpracovávána přímo v paměti serverů SAS Visual Analytics. To dovoluje uživatelům provádět analýzy nad miliony, či dokonce miliardami položek. Díky in-memory technologii doba zpracování ani v takovémto případě nepřekročí vteřiny.

* Pojem big data je v současné době hodně skloňovaný. Existuje hranice mezi normálními daty a velkými daty?

Hranice určitě neexistuje. Big data je relativní pojem, který má mnoho dimenzí. Gigabajt je pro někoho velký objem dat, pro jiného je jím terabajt, ale dnes dokonce i pentabajt. SAS Visual Analytics ale cílí na uživatele, kteří tyto termíny vůbec nemusejí znát. Důležité je totiž podívat se i na jiné aspekty, např. jak často se analyzovaná data mění a jaký je časový horizont, kdy jsou pro mě užitečná. Gigabajt, který zanalyzovaný vidíte včas na svém tabletu, má mnohem větší cenu než pentabajt v datovém skladu, který prý bude hotov za několik let. S pojmem big data se hlavně mění smysl ukládání dat. Před deseti lety si společnosti mohly dovolit ukládat objednávky a podle toho, velice efektivně, přizpůsobovat marketingové nabídky. Big data rozšiřuje škálu typů dat, jejichž využití může být profitabilní. Díky poklesu nákladů na sběr dat, zkrácení doby zpracování a metodám prezentace lze uvažovat o dříve nerealizovatelných úlohách. Například operativní analýzy nad technickými údaji o provozu telekomunikační sítě nešlo ekonomicky ospravedlnit. Dnes je možné s takovým objemem dat efektivně pracovat.

* Ve které oblasti vidíte potenciál pro zpracování velkých dat?

Nepříliš diskutovaná jsou big data v oblasti energetiky. Energetická soustava obsahuje desetitisíce měřicích čidel. Blíží se doba, kdy se čidla, ve formě elektroměrů, rozšíří do domácností. Vzniká zdroj dat využitelný pro různé úlohy optimalizace dodávek energií. Tato bezpochyby big data lze např. používat pro přesné předpovědi spotřeby či cenotvorbu. Ale dnes existuje mnoho dalších oblastí, kde pokrok v technologiích, jako je SAS Visual Analytics, uplně změnil poměry v trojúhelníku cena za zpracování – rychlost a forma dodání – dosahované přínosy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít