dorost

16. března 2015, 00:00 - Jan Novotný
16. března 2015, 00:00

Chceme nejprve něco dokázat mimo politiku, po funkcích netoužíme, tvrdí junioři z právě vznikajícího Mladého ANO

Tomáš Haspeklo má všechny předpoklady být důležitou spojkou Andreje Babiše k mladým voličům. Osmadvacetiletý vystudovaný politolog svým neformálním vzhledem i vystupováním jako by se přesně hodil do schématu, který hnutí nadiktovali jeho marketingoví poradci. Andrej Babiš mu před rokem a půl svěřil ambiciózní úkol: založit novou mládežnickou organizaci, v níž by si ANO vychovávalo své budoucí politiky. Syn Jiřího Haspekla, manažera Agrofertu pro klíčové zákazníky a jednoho z nejbližších Babišových spolupracovníků, na nabídku kývl. Dnes připouští, že blízkost otce k Agrofertu i samotnému předsedovi mohla být při jeho výběru klíčová, i když myšlenku Mladého ANO Babiš zmínil „jen tak“ v komunikaci přes SMS. „Pochybuji ale, že by to svěřil někomu, koho nezná,“ tvrdí Haspeklo.

V té době už v hnutí nějakou dobu pracoval jako politický analytik a zároveň se po parlamentních volbách stal poslaneckým asistentem ministra životního prostředí Richarda Brabce. Rozjezd dorostu ANO byl ale hodně pomalý. Zbrzdily ho neshody mezi lidmi, kteří se měli na založení spolku podílet.

Mládežnický výtah „Při prvním pokusu to založit se objevili kolegové, kteří to brali jako prostředek ke kariéře. Sálala z nich určitá politická ambice,“ vzpomíná Haspeklo. Většina z nich ale vznikající Mladé ANO časem opustila. Lidé, kteří touží po budování politické kariéry, by podle Haspekla měli zamířit rovnou do „velkého ANO“. Počáteční nesnáze mládežníků tak nápadně připomínají osud celého hnutí. Záhy po sněmu na jaře 2013 se pět tehdejších členů předsednictva ANO nepohodlo s Andrejem Babišem a na své funkce rezignovali. Babiš je tehdy také nařkl z úmyslu zajistit si rychlou politickou kariéru a celé hnutí ovládnout.

Nyní už je Mladé ANO, stejně jako celé hnutí stabilizované. Poprvé na sebe Babišovi mládežníci upozornili při nedávném sněmu „velkého“ ANO, s jehož organizací pomáhali. Odměnou byla možnost „být u toho“ – nakouknout do politického zákulisí a osobně se seznámit s politiky hnutí. Z několika lidí se postupně vznikající mládežnický spolek rozrostl až na současných zhruba 150 politických talentů. Oficiálně vznikne na přelomu března a dubna. Členové by se posléze měli rozdělit do odborných komisí podle svých specializací. V ideálním případě se Mladé ANO stane jakýmsi poradním orgánem hnutí. Mladí studenti by například mohli pro poslance analyzovat návrhy zákonů. I přesto se počítá s tím, že dorost bude nadále „levnou praBabišův covní silou“ při různých akcích, kampaních či konferencích.

Vedle Tomáše Haspekla zůstal od začátku v nejužším přípravném vedení jen Martin Lukas. Ambiciózní student mezinárodních teritoriálních studií si už v hnutí dokonce našel práci. Denně analyzuje, co se o hnutí ANO napíše v médiích. Loni se podílel na kampaních do komunálních, senátních i evropských voleb. Působil dokonce ve skupině, která z otevřených zdrojů prověřovala stovky kandidátů do obecních zastupitelstev tak, aby případní problematičtí starostové nemohli ohrozit pověst hnutí. V rámci Mladého ANO se Lukas věnuje poměrně klíčové činnosti.

„Mám na starost ideologickou stránku věci,“ prohlašuje sebejistě Lukas. „Na podzim jsem byl na kongresu mladých evropských liberálů v Berlíně, kam jsem vyjel po dohodě s panem Teličkou. Do této celoevropské organizace LYMEC jsme podali přihlášku, abychom se neizolovali jen v české kotlině,“ pokračuje hlavní ideolog Mladého ANO. Právě spolupráce s europoslancem za hnutí ANO Pavlem Teličkou ho prý nejvíce motivovala k tomu, aby se práci pro hnutí věnoval.

Stejně jako má hnutí ANO v čele důležité pražské buňky ráznou ženu Radmilu Kleslovou, která se ji snaží už rok personálně „pročistit“, i vznikající mladou odnož v Praze vede personalistka. Šestadvacetiletá Kateřina Reiblová kromě práce personální ředitelky v rodinné firmě koordinuje pražské aktivity Mladého ANO.

„Profesně se věnuji náboru lidí. V tom bych mohla případně hnutí ANO v budoucnu pomoci, pokud o to bude zájem,“ říká blondýnka.

Jak se vlastně takhle mladý člověk dostane k dobrovolné práci pro politickou stranu?

„Některé věci se mi v České republice úplně nelíbily. Nesouhlasím s určitým klientelismem a s těmito věcmi. V tu dobu se začalo formovat ANO, jehož myšlenky a vize mě oslovily, tak jsem se stala sympatizantem hnutí,“ odpovídá Reiblová celkem formálně. Zároveň ale přiznává, že politika ji předtím nijak zvlášť nezajímala. Mohlo ji třeba ovlivnit charisma Andreje Babiše? „Poprvé jsem ho viděla na vysoké škole, kde několikrát přednášel. Oslovil mě. Je to výborný řečník, jsou za ním vidět výsledky a má schopnost strhnout lidi. Měla jsem z něj velmi dobrý pocit,“ vzpomíná na první setkání s předsedou.

Angažovaní nepolitici Ačkoli má být Mladé ANO líhní nových politiků hnutí, ani jeden z trojice Babišových dorostenců se do aktivní politiky zapojit nechce. „Ani nejsem členem hnutí, takže politickou ambici v blízké budoucnosti nemám. Nechci být politikem. Chci ještě nasbírat nějaké zkušenosti. Mám rozjednané nějaké své věci,“ tvrdí tajemně Haspeklo. Podle informací týdeníku Euro od zdrojů blízkých hnutí by se mohl syn jednoho z nejdůležitějších lidí v Agrofertu věnovat byznysu v některé z Babišových firem. A proč se tedy angažuje v Mladém ANO, když netouží po světě politiky? „Můj úkol je prostě vytvořit fungující organizaci, ne být předsedou,“ uzavírá dosavadní „projektový manažer“ vznikajícího spolku.

Ani Lukas zatím prý neprahne po funkcích.

Mluví podobně jako Haspeklo. „Chtěl bych pracovat v nějaké společnosti v zahraničí. Představa, že ve svém věku jako zákonodárce diktuji otci, jaké má mít podmínky pro podnikání, mně přijde absurdní. Nemám pocit, že bych jako Bohuslav Sobotka měl jít hned po škole do sněmovny,“ naráží Lukas na čistě politickou kariéru premiéra.

Andrej Babiš se rád obklopuje mladými lidmi. Nejen že dal impulz ke vzniku mládežnické odnože svého hnutí, ale v jeho blízkosti na ministerstvu i ve sněmovně pracují talenty, kterým svěřuje poměrně náročné úkoly vhodné spíše pro zkušené politické kádry.

Adama Vojtěcha, někdejšího zpěváka ze soutěže Česko hledá Superstar a šéfa právnického studentského spolku Všehrd, si Babiš vytáhl ještě z právnické fakulty. Předloni ho nejprve vyslal do svého nového mediálního přírůstku Mafry, kde se Vojtěch staral o právní servis. Záhy po nástupu na ministerstvo financí si ho Babiš přivedl jako svého právního poradce. Loni se Vojtěch stal za ministerstvo financí členem představenstva karlovarského hotelu Thermal, jehož prodělečný bazén touží Babiš prodat arabským šejkům. Radami se mladý právník podílel i na vzniku Mladého ANO. Nedávno ale dostal od Babiše asi nejnáročnější úkol. Analyzuje návrhy ministerstva zdravotnictví, vše, do čeho může ministerstvo financí mluvit. „Zajímám se o efektivitu zdravotních služeb, o roli ministerstva financí při kontrole zdravotních pojišťoven a obecně o řízení zdravotnictví tak, aby se tam ušetřily nějaké peníze,“ popisuje Vojtěch. Babiš pak může jeho zjištění snadno využít v útocích proti ČSSD a ministrovi Svatopluku Němečkovi, kterého šéf ANO tak často kritizuje.

Babiš si během posledních let vychoval i svého poslaneckého asistenta, čtyřiatřicetiletého Darka Kyselu. Inženýr životního prostředí a amatérský šachista má za sebou velmi rychlou kariéru v Agrofertu. Začínal jako řadový ekonom v Lovochemii. Před vstupem do politiky to v koncernu dopracoval až na asistenta generálního ředitele Babiše, člena dozorčích rad několika společností Agrofertu a zároveň analytika hnutí ANO. Před rokem a půl si ho Babiš přivedl do sněmovny. Kysela stál dokonce u zrodu ekonomického programu vlády, účastnil se také jednání expertních týmů o koaliční smlouvě. Na rozdíl od svých vrstevníků z Babišova okolí se ale médiím úzkostlivě vyhýbá.

Členové Mladého ANO by například mohli pro poslance analyzovat návrhy zákonů. Dorost ale zřejmě zůstane hlavně „levnou pracovní silou“ při různých akcích, kampaních či konferencích.

Politické přípravky Na počet hlav konzervativci stále ještě vedou

1021 Mladí konzervativci (ODS)

650 Mladí křesťanští demokraté (KDU-ČSL)

650 Mladí sociální demokraté (ČSSD)

220 Mladí lidovci (KDU-ČSL)

150 Mladé ANO

100 Mladí demokraté (TOP 09)

40 Mladí zelení

Zdroj: ODS, ČSSD, ANO, Strana zelených, TOP 09, KDU-ČSL

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít