Doma růst, venku pokles

12. srpna 2013, 00:00 -
12. srpna 2013, 00:00

Bankovnictví Další z velkých tuzemských bank hlásí dvojciferný propad čistého zisku. Jen pár dní poté, co Komerční banka zveřejnila sedmnáctiprocentní pokles, uvedla také UniCredit Bank, že její čistý výdělek v prvním letošním pololetí spadl o třináct procent na 1,4 miliardy korun.

Vklady ani úvěry přitom neklesaly.

Půjčky dokonce rostly o 3,6 procenta na téměř 190 miliard korun, pochlubila se banka.

Vkladů však přibylo jen lehce přes jedno procento, což ve srovnání s loňským pololetím, kdy se banka těšila meziročnímu tempu růstu vkladů ve výši třiadvaceti procent, je výrazné zpomalení.

Za poklesem zisku prý stojí loňské jednorázové prodeje aktiv, vysvětlila banka. Celková aktiva banky se snížila o jednu desetinu procenta, přitom loni za stejné období banka meziročně aktiva navyšovala o více než dvacet procent. „Loňský rok byl pro řadu českých bank rekordní a aktuální výsledky hospodaření potvrzují, že v prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb, poklesu soukromé spotřeby a celkově stagnující ekonomiky bude obtížné tyto výsledky překonat,“ komentoval hospodaření šéf banky Jiří Kunert.

Čistý výnos z úroků UniCredit Bank klesl o 3,8 procenta na 3,1 miliardy. U položky s názvem čisté výnosy z poplatků a provizí se však banka pochlubila slušným tempem, meziročně vykázala růst o třináct procent na více než miliardu korun. Banka tvrdí, že si v této oblasti polepšila zejména díky přírůstku klientské základny. Jen od dubna do června se prý počet klientů rozrostl téměř o desetinu.

Podobně jako UniCredit Bank je na tom Československá obchodní banka (ČSOB), která rovněž patří k největším tuzemským bankovním skupinám. V prvním pololetí vykázala čistý zisk 6,9 miliardy korun. To je meziroční pokles o dvanáct procent. Hlavním důvodem poklesu jsou stejně jako u konkurence nízké úrokové sazby na trhu.

Provozní výnosy klesly u ČSOB o dvě procenta na 16,7 miliardy, provozní náklady naopak stouply o dvě procenta na 7,7 miliardy korun. V oblasti úvěrů se přitom bance dařilo. Růst táhly hypotéky, které se meziročně vyhouply o 19 procent, korporátní úvěry (o šest procent) a úvěry pro malé a střední podniky (nárůst o sedm procent).

Tím ovšem výsledková vlna nekončí, zprávu o hospodaření podaly i menší banky. GE Money Group hlásí za prvních šest měsíců roku 2013 čistý zisk ve výši 1,77 miliardy korun, což je meziroční pokles o 23,8 procenta. Za propadem stojí „vnější ekonomické podmínky a investice do zvýšení hodnoty vztahu se zákazníky a odlišným rozložením tvorby opravných položek v průběhu tohoto roku“, jak popisuje banka v tiskovém sdělení.

Air Bank, která vstoupila na český bankovní trh v listopadu 2011, pak snížila v prvním pololetí ztrátu na 15,1 milionu. Ve stejném období loni vykázala ztrátu 284 milionů korun. Do zisku se Air Bank plánuje dostat v roce 2015. (pel) l

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít