Doktor všehomíra

19. května 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
19. května 2014, 00:00

Muž, který navrhl Miloše Zemana na Nobelovu cenu míru, je sběratelem pochybných titulů

Když koncem dubna ruský akademik Sergej Komkov navrhl prezidenta Miloše Zemana na Nobelovu cenu za mír, byl to rázem hit sociálních sítí. Zprávu ruské agentury Regnum si na svůj facebookový profil zavěsil třeba Tomio Okamura a po internetu se šířily i desítky tweetů. Svým způsobem to přesně odráží Komkovův naturel.

Někdejší pionýrský vedoucí a středoškolský pedagog z Moskvy, který se natrvalo usadil v Mariánských Lázních, totiž za svůj věhlas vděčí virtuálním titulům a institucím, které v realitě nejsou tím, čím se zdají.

Soupis postů a titulů 62letého Komkova je na první pohled impozantní a zdálo by se, že norský Nobelův výbor našel v několikanásobném doktorovi a členu-korespondentovi Ruské akademie přírodních věd (RAEN) slovutného partnera. Jenže za sbíráním zásluh jsou často jen prázdné schránky, které zneužívají jména tradičních a úspěšných institucí.

Začít můžeme třeba zmíněnou přírodovědeckou akademií, která budí dojem, že jde o pobočku slavné Ruské akademie věd (RAN), jež je financována z eráru. Jediné písmeno navíc ve zkratce je ale hodně důležité. RAEN je pouhé občanské sdružení, které navíc některá ruská média kritizují za kupčení s tituly. A proti němuž vystupují i světově proslulí akademici. Například nositel Nobelovy ceny za fyziku Vitalij Ginzburg v roce 2005 poukázal na to, že jistý člen RAEN ve svých výzkumech popírá zákon o zachování energie.

Sněm v M ariánkách Podobně problematické jsou i další instituce, v nichž je Komkov akademikem. Mezinárodní akademie duchovní jednoty národů světa (MADENM) a Mezinárodní akademie věd pedagogického vzdělání jsou internacionální jen do té míry, že pořádají výjezdní zasedání mimo Rusko. Jedno z nich má ostatně proběhnout v létě právě v Mariánských Lázních. O profilu MADENM asi nejlépe svědčí to, že má hned 21 viceprezidentů. Jednoho z nich i pro Krymskou republiku, která byla nedávno v rozporu s mezinárodním právem přičleněna k Ruské federaci. Ruskou anexi Krymu ostatně v týdeníku Pražskij express podpořil sám Komkov.

Zatímco obě zmíněné „akademické“ instituce bychom ještě mohli považovat za elitní kluby, které se tváří jako vědecké základny, Mezinárodní akademie věd San Marino, kde je Komkov také členem, má pravidla jasně daná. Titul akademika, který se dobře vyjímá na vizitce, tu stojí 65 eur.

Spíš než pochybné tituly je ale v Komkovově kauze zajímavější česká stopa. Někdejší učitel a vychovatel, který od roku 2009 žije v západočeských lázních, tu i podniká, a to hned ve dvou firmách. Název té první – Runo Company – je opět narážkou na velký vědecký svět. Jde o zkratku Ruské univerzity národního obrození, která ovšem v Česku jinak oficiálně registrována není. Runo Company podle obchodního rejstříku podniká v nemovitostech. Druhou Komkovovou společností je Russkij dom M. L., v níž je jeho obchodním partnerem další krajan usazený v Mariánských Lázních, galerista Viktor Marčuk. Ruský dům na rozdíl od firmy Runo Company aktivní je. V únoru 2012 například podepsal smlouvu o spolupráci s mariánskolázeňskou radnicí.

Putinovi ultras Ruský dům je přitom mezi krajanskou komunitou považován za silně prokremelskou organizaci. Ostatně sám Komkov je členem Koordinační rady ruských krajanů, která pracuje pod ochranou ruské ambasády a sídlí v budově někdejší pražské rezidentury KGB. Kromě toho se angažuje i v pravoslavné církvi.

Je spoluautorem loňské petice, která volá po návratu vladyky Kryštofa, jenž odstoupil po údajné sexuální aféře.

Co konkrétně přivedlo ruského národovce k vyzdvihování Zemanových zásluh? O tom můžeme jen spekulovat – týdeníku Euru se s Komkovem spojit nepodařilo. Z Hradu je zase cítit distanc – byť se Zeman zdál nominací zprvu potěšen. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zdůrazňuje, že s Komkovem Zeman v kontaktu není a o jeho návrhu se doslechl až z médií. Je ale možné, že v kauze Nobelovky pro Zemana jde nakonec jen o neškodnou virtuální hru, jak si v Česku upevnit jméno i mezi lidmi, kteří tvrdý kurz Kremlu nevyznávají. Zda vůbec nějaký Komkovův návrh do norského Osla doputoval, totiž z principu ověřit nelze. „Veškeré záležitosti týkající se nominací podléhají padesátiletému utajení,“ potvrzuje Dag Kühle z Nobelova výboru.

Někdejší moskevský učitel a pionýrský vedoucí, který od roku 2009 žije v Mariánských Lázních, tu i podniká, a to hned ve dvou firmách.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít