Dobrý vklad do budoucnosti

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Nadace Depositum Bonum bude podporovat vědu, výzkum, vývoj a vzdělání

Rakouské společnosti v Česku již dávno jen nepodnikají, ale aktivně se podílejí i na podpoře kultury, sportu a rozvoji občanské společnosti. Není proto náhodou, že největší tuzemskou nadaci – Nadaci Depositum Bonum (z lat. dobrý vklad či dobrá úložka) – založila loni v srpnu Česká spořitelna z finanční skupiny Erste Group. Celkem tato nadace disponuje jměním ve výši 1,45 miliardy korun a jejím účelem bude podpora konkurenceschopnosti České republiky prostřednictvím investic do vzdělání.

Nadační jmění tvoří peníze z pohledávek z anonymních vkladních knížek u České spořitelny promlčených ke konci loňského roku. Podle zákona si mohla Česká spořitelna tyto nevyzvednuté prostředky zahrnout do svých výnosů, ale rozhodla se jinak. „Když jsme zjistili, kolik nám na vkladech zbývá, hledali jsme způsob, jak tyto prostředky vrátit české společnosti tak, aby z toho měla dlouhodobě co největší prospěch,“ vysvětluje motivy vzniku nadace předseda její správní rady a šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

Podpora konkurenceschopnosti Nadace Depositum Bonum se hodlá zaměřit na investice do vzdělání především v oblasti přírodních a technických věd. „Právě tyto obory jsou klíčové v zajištění dlouhodobé prosperity a konkurenceschopnosti České republiky a mladých lidi,“ objasňuje Pavel Kysilka, proč se finanční instituce rozhodla podporovat jiné než ekonomické obory. „Cíle a zaměření nadace jsme dlouze konzultovali napříč celou společností a rozhodli jsme se zaměřit na čtyři cíle: zvýšení zájmu dětí o technické a přírodovědné obory, zlepšení kvality výuky, zvýšení prestiže učitelského povolání a také povědomí o zásadním významu kvalitního školství pro prosperitu naší země,“ vysvětluje Kysilka a dodává, že nadace se rozhodla soustředit hlavně na podporu výuky v základním a středním školství, protože ty jsou klíčové pro nastartování zájmu o přírodní a technické vědy.

Zaměřeno na fyziku Letos v lednu nadace začala připravovat pilotní projekt zaměřený na výuku fyziky na 2. stupni základních škol a nižším stupni víceletých gymnázií. Tento pilot poběží od počátku příštího školního roku a má dva základní pilíře. První spočívá v přilákání mladých lidí, kteří ještě studují přírodní nebo technický obor, aby šli působit do škol, druhým pilířem je podpora motivovaných učitelů.

„Mladí lidé budou plnit roli asistentů učitelů, popřípadě vedoucích zájmových kroužků,“ vysvětluje Jan Straka, který v rámci Nadace Depositum Bonum projekt připravuje.

Do pilotní fáze bylo zatím vybráno šest škol z celé republiky – na každé škole bude spolu s učitelem na částečný úvazek fungovat takový asistent, budou spolu připravovat výuku, experimenty a laboratorní cvičení. Nadace bude hradit mzdy asistentů i přesčasy zapojených pedagogů a také spotřebu materiálu při experimentech.

Dobrá praxe V oblasti druhého pilíře – podpory motivovaných pedagogů – nadace od září spustí síť 14 regionálních center. Zde se budou učitelé fyziky jednou měsíčně setkávat, aby si mohli vyměňovat své zkušenosti, získat nové náměty pro výuku a případně i získat nové pomůcky. Celý pilotní projekt připravuje Nadace Depositum Bonum ve spolupráci se vzdělávací iniciativou Heuréka při Katedře didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, zaměřenou na inovativní výuku fyziky, a mnoha dalšími experty na vzdělávání.

A právě pedagogičtí odborníci zaměření pilotního programu oceňují. „Není sporu o tom, že bez přírodních věd, matematiky a techniky by tady nebyla současná civilizace.

Bez lidí, kteří těmto oborům budou rozumět a budou je rozvíjet, bychom se těžko mohli zase označit za civilizovanou zemi. Navíc, tyto disciplíny souvisejí nejen s prosperitou a konkurenceschopností, ale v širším smyslu jsou také součástí kultury a kulturního dědictví předávaného dalším generacím. Motivovat žáky, dát jim dobré základy a zprostředkovat jim tyto obory zajímavou formou – pro to je klíčový věk přibližně do 15 let. Zaměření projektu na základní školy je tedy přirozenou a velmi dobrou volbou,“ potvrzuje předseda Fyzikální pedagogické společnosti Jednoty českých matematiků a fyziků Leoš Dvořák.

„Projekt také od počátku konzultujeme s ministerstvem školství. Naším úkolem bude hlavně vytvářet příklady dobré praxe a zkoumat nové možnosti výuky, ale systémová opatření zůstanou pochopitelně na ministerstvech,“ uzavírá Jan Straka.

Nadace bude do svých projektů investovat výnosy z nadačního jmění ve výši 20 až 30 milionů korun ročně.

Cíle Nadace Depositum Bonum • Zvýšit zájem dětí o technické a přírodovědné obory • Zlepšit kvalitu výuky těchto oborů • Posílit prestiž profese učitele • Zvýšit povědomí o klíčovém významu školství

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít