Dobrý den, Evropo

17. září 2012, 00:00 - Johanna Grohová
17. září 2012, 00:00

euroglosa

Byl to týden důležitých zpráv a událostí. Tedy hlavně pro ty, kteří sní o ještě propojenější Evropě a přetrvávající krize eurozóny se v jejich očích stala sice pomalým, ale praktickým autíčkem k jejímu dosažení.

Za prvé dal německý ústavní soud ve středu podmíněné ano stálému záchrannému fondu pro eurozónu ve výši 700 miliard eur. Padla tak překážka jeho uvedení v život. Euro začalo posilovat, trhy růst a německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že „je to dobrý den pro Evropu“.

Evropská centrální banka navíc získala souhlas Berlína nakupovat nelimitované množství dluhopisů zemí nacházejících se v ekonomických potížích. Portugalsko pak více času plnit tvrdé podmínky v podobě škrtů a nepříjemných reforem.

A o řeckém odchodu z eurozóny se už nemluví tak často, i když trojka věřitelů rozhodne o uvolnění dalších milionů až koncem měsíce.

Dalším testem byly volby v Nizozemsku coby lakmusový papírek pro celou eurozónu. Navzdory obavám nizozemští občané nezvolili v parlamentních volbách minulou středu euroskeptické strany propagující vystoupení země z unie. Při této příležitosti je ovšem třeba připomenout, že vítězná Lidová strana pro svobodu a demokracii premiéra Marka Rutteho dala před volbami jasně najevo, že z kapes nizozemských daňových poplatníků už žádné peníze do Řecka nepůjdou. A tím zřejmě vzala vítr z plachet Geertu Wildersovi.

Unijní federalisté se spokojeně usmívali, když poslouchali slova o vzniku „federace národních států v Evropě“ z úst předsedy Evropské komise Josého Barrosa. Něco takového by bylo ještě před několika lety vnímáno jako čiré bláznovství. Od Barrosa se sice očekávalo, že předloží návrh na takzvanou bankovní unii, v jejímž rámci by jeden regulátor dohlížel na evropské banky, on šel ale mnohem dál.

Pouhá slova o federativní Evropě pronesená před europoslanci jsou snadno vyslovitelná. Zda jsou realistická, je věc druhá. Barroso mluví o změně smluv, na jejichž základě unie funguje, počínaje rokem 2014. Něco takového nebylo nikdy nic jednoduchého a naopak roky hádek a smlouvání kompromisu Evropskou unii spíše rozkližovaly. Stačí si vzpomenout na dnes polozapomenutou euroústavu. Ani tisíce oslavných projevů a článků na její adresu jí nepomohly. Lidé euroústavu v referendech ve Francii a Nizozemsku hodili politikům na hlavu.

Přesdvěčit v dnešní době skepse, že lidé potřebují „více Evropy“, bude těžší než kdykoli jindy.

V Bruselu u mnohých přirozeně převládá romantické pohnutí, že mnohé pozitivní aspekty unie lidé pochopí a státy se tváří v tvář krizi více semknou. Výsledkem může být pravý opak, a to už nyní čím dál zřetelnější několikarychlostní Evropa.

Na první pohled se může zdát, že se rozbouřené vody díky událostem minulého týdne uklidnily. Ale takové pocity se politici snažili v posledních měsících více či méně úspěšně vyvolat už mnohokrát. Krize je vždy usvědčila ze lži.

O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít