Dobrodružná země

06. října 2014, 00:00 - ALOIS LANEGGER
06. října 2014, 00:00

Rakouský trh je ve srovnání s českým sešněrován více pravidly, ale je méně zkorumpovaný

Podle průzkumu Evropské komise je Česko v první pětici států EU, jejichž obyvatelé považují korupci za velmi rozšířenou. Rakousko se v tomtéž průzkumu umístilo naopak mezi posledními pěti státy. Čeští podnikatelé za jednu z největších překážek svého podnikání považují zbytečnou administrativu a byrokracii. Na jejich rakouské kolegy je však kladeno ještě mnohem více požadavků a pravidel.

ANGAŽOVANÍ A KRITIČTĚJŠÍ RAKUŠANÉ Jako Rakušan žijící více než 20 let v Česku oba národy velmi často srovnávám. Zajímavý je například pohled na odlišný přístup Čechů k práci a k občanské angažovanosti. Zatímco v pracovním životě sbírají stále více zkušeností, projevují se aktivně a kriticky, jako občané jsou obvykle pasivní, lhostejní a tolerantní ke korupčnímu jednání.

To pak vytváří prostor pro politiky, kteří neberou vážně zásadní principy. Mnozí z nich by v Rakousku se svým přístupem neobstáli, byli by donuceni přinejmenším odstoupit, ty horší případy by se dostaly před soud. Češi sice k politice zaujímají extrémně kritický postoj, ten však bohužel neústí v tlak na zlepšení situace.

Korupce se tak stále drží na příliš vysoké úrovni. To je ale částečně dáno i vývojem země. Každá změna politicko-ekonomického systému s sebou přináší korupční příležitosti, nejinak tomu bylo i v Rakousku. Původně jsem se domníval, že je otázkou jedné generace, než se míra korupce v Česku ustálí na úrovni odpovídající západní Evropě. Jenže zmíněná generace je už v penzi a s korupcí je to tu čím dál tím horší, jen získala dokonalejší a promyšlenější formy.

Nepřestávám věřit, že postupně se bude její míra snižovat, stejně jako před lety v Rakousku. Jen by se lidé měli více ptát a zkoumat, co politici hlásají, jak vážně to myslí a nakolik se jim dá věřit.

ČEŠI, MISTŘI IMPROVIZACE Korupci vnímám jako velký problém, nemohu ale říci, že by měla vliv na naše každodenní obchodování. Český trh je volnější, nabízí více možností a šancí, atmosféra je mnohem živější než v Rakousku, kde jsou příležitosti rozděleny a pravidla pevně zakotvena.

Taková volnost s sebou přináší pozitiva i negativa. V Rakousku nevidíte u dálnic tolik billboardů, každý si nemůže postavit, co chce, takže krajina i města vypadají lépe než tady. Na druhé straně založení živnosti provází velké množství požadavků, z nichž většina je nesmyslná, daná historicky nebo zájmem určitých skupin. Bez improvizace se neobejdete ani v jedné zemi, ale Češi jsou v ní lepší.

Kvalifi kace a zkušenosti lidí jsou v obou zemích na vysoké úrovni. Rozdíl vidím v moci a vlivu odborů. Rakouské odbory jsou silnější, což se odráží v nižší potřebě Rakušanů tvrdě pracovat, a tak oproti Čechům pracují v průměru méně za více peněz. I za tento rozdíl může historie. Rakousko má za sebou 60 let, během nichž investovalo do infrastruktury, vzdělání, mezinárodních kooperací a investic, z čehož všeho dnes těží. Podobně jako když někdo pracuje a k tomu čerpá dodatečný příjem z úspor.

Věřím, že i v oblasti mezd dojde postupem doby k narovnání, ale bude to ještě nějaký čas trvat. Buď se Češi dotáhnou na své rakouské sousedy, což bude vyžadovat větší ochotu učit se cizím jazykům a pracovat v zahraničí, nebo Rakušany ekonomický vývoj donutí slevit na mzdách a přidat na práci.

ZAJÍMAVÉ A KRÁSNÉ ČESKO V České republice žiji a pracuji od roku 1991, na obchodní jednání jsem začal jezdit do Prahy ještě o rok dříve. Tenkrát Praha představovala úplně jiný svět, pohled na ni z horních pater hotelu Forum byl romantický, nikde nezářila žádná reklama a žlutá světla všemu dodávala pohádkovou atmosféru. Ulice zely prázdnotou, občas projela stará škodovka.

Lidé i vláda měli o vše velký zájem, pro reprezentanta zahraniční společnosti nebyl žádný problém jednat přímo s jakýmkoli ministrem. Všichni byli hodně pozitivně naladěni, ale očekávali více, než bylo reálné. Možná z toho pramení pocit jistého zklamání.

Mohl bych zmínit více věcí, kterým se divím a které vnímám negativně, ale ani jedna z nich životu tady neubírá na kráse a kvalitě, žádná není natolik významná, abych se kvůli ní vracel do Rakouska. Našel bych tam sice hezčí hory a přírodu, ale Česko je také krásná země a život tady pohodlný a rozhodně ne nudný. Všechno se tu vyvíjí a často mění, což znamená nejen komplikace, ale především dobrodružství a osvěžení.

Češi sice k politice zaujímají extrémně kritický postoj, ten však bohužel neústí v tlak na zlepšení situace.

O autorovi| ALOIS LANEGGER ředitel Raiffeisen - Leasing

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít