Do třetice všeho dobrého či zlého

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

Praha zvýšila nabídku na odkup 49,35 procenta akcií Pražské plynárenské na 5,3 miliardy korun. U společnosti E. ON přesto ani napodruhé neuspěla

Hlavní město je stále neúspěšné při svých snahách o ovládnutí sta procent Pražské plynárenské (PP). Praha předložila společnosti E. ON Česká republika, která ve firmě ovládá 49,35 procenta akcií, v pořadí již druhou nabídku na odkup akcií. Opět neúspěšně. „Německá energetická firma ji znovu odmítla s tím, že je nízká a navrhované podmínky transakce jsou pro ni nevýhodné,“ uvedl dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován. Ten současně upozornil, že zatímco poprvé nabídla Praha za balík akcií PP kolem 3,5 miliardy korun, při druhém pokusu před několika dny částku navýšila na zhruba 5,3 miliardy.

Firma E. ON zatím nechce prodávat podíl v plynárenské společnosti Praze, ale ani hlavní město nehodlá německé společnosti uvolnit prostor. Praha totiž nedávno odmítla 1,8 miliardy korun, které jí E. ON nabídl za 51procentní podíl ve společnosti Pražská plynárenská Holding (PPH, ovládající 50,2 procenta PP).

V přepočtu na jednu akcii PP byla nabídka německé energetické firmy zhruba o 30 procent vyšší v porovnání s tou, kterou předložilo hlavní město. „Vedení Prahy firmě E. ON vzkázalo, že pouze disponuje mandátem, který ho opravňuje ke koupi akcií, nikoli k jejich prodeji. Žádné oficiální stanovisko ale zatím Němcům nesdělilo,“ řekl zdroj týdeníku Euro.

Tajně na magistrátu Situací kolem prodeje akcií Pražské plynárenské se v úterý 4. září zabývalo vedení hlavního města. Jednání probíhalo za zavřenými dveřmi, v takzvaném utajeném režimu. Předseda představenstva společnosti Pražská plynárenská Holding Miroslav Nosál na něm informoval vedení Prahy o tom, že Česká spořitelna vypracuje ocenění akcií PPH. S tím údajně E. ON, držící 49 procent holdingu, souhlasil pod podmínkou, že součástí ocenění nebude due diligence. Nosál je součástí týmu, který vedení hlavního města pověřilo jednáním o koupi akcií, a do PPH přišel letos koncem června z košických tepláren. Dle některých zdrojů o sobě v kuloárech tvrdí, že je budoucím novým šéfem Pražské plynárenské. Jeho původní předpověď, že se tak stane ještě do konce prázdnin, se nicméně nevyplnila.

Ale zpět k „utajenému“ jednání. Na něm se vedení města dle informací týdeníku Euro dohodlo, že v nejbližších týdnech předloží společnosti E. ON třetí nabídku na odkup akcií Pražské plynárenské. A již teď je jasné, že pokud hodlá uspět, musí být o něco vyšší než dvě předchozí. Ty přitom měly vycházet z ocenění hodnoty firmy, které pro magistrát vypracovala Česká spořitelna. Finanční ústav ve svém takzvaném kvalifikovaném ocenění hodnoty PP dospěl k závěru, že cena sta procent akcií firmy osciluje kolem 7,5 miliardy korun.

Do jednání o prodeji akcií Pražské plynárenské se zapojil mimo jiné náměstek primátora Bohuslava Svobody Pavel Richter. Ten se zástupci společnosti E. ON dle informací týdeníku Euro jednal minulý týden ve čtvrtek. K zásadnímu posunu v přetahované o pražský plynárenský byznys však jeho schůzka zatím nepřispěla. „Vyjednávání stále probíhají. Do doby, než skončí, nechceme nic komentovat.

V okamžiku, kdy k nějaké dohodě dojde, ji samozřejmě zveřejníme,“ sdělil mluvčí společnosti E. ON Česká republika Vladimír Vácha.

Komici z Prahy Praha rozhodla, že se pokusí koupit od firmy E. ON její podíl v Pražské plynárenské, a ovládnout tak ve společnosti sto procent akcií koncem loňského roku. Vedení města při svém rozhodnutí vycházelo z analýzy, která doporučovala Praze získat strategickou kontrolu alespoň v jedné z městských energetických společností. Důvod spočíval především v tom, že díky tomu by Praha mohla ovlivňovat distribuci energií na svém území, koncové ceny pro občany a energetickou soběstačnost města, mimo jiné i formou výstavby lokálních energetických zdrojů. Doporučení tehdy padlo na Pražskou plynárenskou jako jedinou firmu, kde má hlavní město vůbec šanci takového cíle dosáhnout.

Snaha o ovládnutí stoprocentního balíku akcií ovšem v některých okamžicích namísto profesionálně připraveného obchodu připomíná vesnickou frašku. Zástupci hlavního města managementu firmy E. ON původně slíbili, že jim do konce letošního ledna pošlou první cenovou nabídku na odkup akcií. Od stanoveného data ale uběhlo několik měsíců a do české centrály E. ON navzdory několika urgencím ze strany německé firmy žádná nabídka nepřicházela. Šéf české pobočky E. ON Michael Fehn nakonec neváhal a v dopise primátora Bohuslava Svobodu upozornil, že se jeho společnost již necítí vázána exkluzivitou, kterou Praze původně na odkup akcií dala. Současně s tím naznačil, že se porozhlédne i po jiném zájemci. Magistrát si tehdy stěžoval přímo u nejvyššího vedení E. ON v Německu. Němci ale vzkázali, že do jednání zasahovat nebudou, protože je vše v kompetenci manažerů E. ON Česká republika.

Ne zrovna zdařilý průběh mělo i oceňování akcií Pražské plynárenské. Předseda finančního výboru pražského magistrátu Zdeněk Tůma prosadil, aby se uskutečnil tendr na firmu, která zmíněné ocenění dodá. S nabídkou sto tisíc korun jej vyhrála zmíněná Česká spořitelna. Banka ale posléze zjistila, že zvládnout takový úkol za tak nízkou cenu je nesplnitelný sen. Požádala tudíž magistrát o doplacení 250 tisíc korun. Věci se zašmodrchaly kvůli tomu, že by pro Prahu splnění takového požadavku – pokud by částku uhradila ze svého rozpočtu – znamenalo reálnou hrozbu postihu kvůli porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Úředníci proto přišli s jednoduchým a typicky českým řešením: požadovanou sumu zaplatila Pražská plynárenská, tedy firma, jejíž hodnotu Česká spořitelna zkoumala.

Graf

Kdo vlastní firmu Pražská plynárenská Holding

Magristrát hl. m. Prahy 51 %

E. ON 49 %

Kdo vlastní Pražskou plynárenskou

Pražská plynárenská Holding 50,2 %

Drobní akcionáři 0,45 %

E. ON 49,35 %

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít