Do roka a do dne

16. června 2014, 00:00 - PAVEL PĺRAL
16. června 2014, 00:00

Nelze tvrdit, že všichni v kauze Nagyová jsou nevinní a žádná korupce či kšefty s různými trafikami nebyly a nejsou. Ale soud bude vyžadovat důkazy, ne PR a mediální masáže

Minulý týden to byl rok, co desítky policistů a státních zástupců zahájily noční operaci, jejíž součástí byla razie na Úřadu vlády ČR, zatýkání, domovní prohlídky, výslechy – a jejímž výsledkem bylo obvinění několika lidí z korupce a zneužití pravomocí. Pak přišel pád vlády a cosi jako prezidentská diktatura, v níž ostatní volené ústavní orgány posloužily prezidentu Miloši Zemanovi a straně jeho přátel za toaletní papír.

Razance zásahu a jeho načasování byly zdůvodněny tím, že se jeden z podezřelých pokusil opustit republiku a uprchnout. Tím podezřelým byl vysoký manažer Českých drah a bývalý náměstek ministrů dopravy a zemědělství Roman Boček. Dnes je jasné, že nikam neprchal; letěl za ženou a dětmi do Španělska na jejich sportovní soustředění, stejně jako každý rok. A jako každý rok měl koupené letenky už od února a v zaměstnání řádně nahlášenou dovolenou. Z letadla jej policisté navíc vyvedli jen několik hodin poté, co se vrátil ze služební cesty do Číny, kde členem delegace byl i současný ministr vnitra a tehdejší kandidát na ministra dopravy Milan Chovanec. Takže to byla první jasná a prokazatelná lež Ištvana a spol. v této kauze. Nebo to nebyla lež, ale projev mimořádné policejní neschopnosti. Když Bočka rok a půl sledovali a odposlouchávali, asi by jim tahle dovolená neměla uniknout…

Následovala vazba obviněných. Ta byla opět – přinejmenším v případě Ondreje Páleníka prokazatelně – protahována oddalováním výslechu jediného svědka. Miloš Zeman se také sešel s Ištvanem a pak se ve sněmovně pochlubil, že očekává další významná obvinění v horizontu několika týdnů.

Nakonec však Nejvyšší soud policejní halali umlčel verdiktem, podle něhož vzdání se poslaneckého mandátu nemůže být skutkovou podstatou trestného činu.

Když museli dát ruce pryč od poslanců, obvinili policisté Petra Nečase – který už nebyl premiérem – z uplácení oněch tří poslanců, a to přidělením dvou postů ve státních firmách.

Což bylo zřejmě to, o čem mluvil Zeman, ale co bylo z logiky postupu policistů jasné od samého počátku. Odklad jen dodal Zemanovi další argument, proč nemůže nechat o vládě rozhodovat ty, jimž to z ústavy náleží.

A začaly měsíce dalších výslechů a zveřejňování uniklých odposlechů. Z korupčníků se ve vyjadřování státních zástupců z Olomouce zvolna a potichu stala klientelistická síť či spiklenecké centrum dosazující kamsi své lidi a ovlivňující jakési státní zakázky. Nikdo se moc nezabývá tím, že policisté nejsou schopni ani po roce šetření doložit, že byl tímto centrem někam někdo dosazen nebo ovlivněna konkrétní státní zakázka.

Známí pražští kmotři jsou vyšetřováním zasaženi jen velmi okrajově tím, že Ivo Rittig je vyšetřován v kauze úniku utajovaných skutečností z premiérovy kanceláře. Určitě má z toho rozklepaná kolena… Jeho stíhání za kšefty v dopravním podniku řeší úplně jiný tým a s kauzou Nagyová to nemá nic společného. A Roman Janoušek opět klidně brázdí vody Jadranu na své jachtě.

Zato se veřejnost z médií dozvěděla, jak se Nečas s Nagyovou důvěrně oslovují a o čem si povídají, když jsou spolu sami. A vrchní státní zástupce Ištvan se snaží tvrdit, že tyhle intimní odposlechy pustili do novin jejich vlastní podlí a rafinovaní advokáti. Zřejmě proto, aby své klienty ještě více a hlouběji poškodili, protože nejspíš usoudili, že tímto způsobem vedení vyšetřování jsou ničeni a deptáni méně, než si zaslouží. Zvláštní způsob uvažování má tento kovaný strážce zákonnosti.

A k soudu jde zatím jen žaloba na tři důstojníky Vojenského zpravodajství a Nagyovou, která měla zneužít pravomoc, kterou neměla. A státní zástupci vedou v médiích řeči na téma, že je možné, že zločinní poslanci zachránění Nejvyšším soudem nebyli uplaceni jen funkcemi, ale i penězi, k čemuž opět není předložen žádný důkaz, a jde tedy z hlediska zákona opět jen a pouze o zlovolnou pomluvu. Samozřejmě nelze tvrdit, že všichni stíhaní jsou nevinní a žádná korupce či kšefty s různými trafikami nebyly a nejsou. Ale soud bude vyžadovat důkazy, ne PR a mediální masáže. Možná proto Ištvan a spol. před ty soudy vůbec nespěchají. Takže zase do roka a do dne!

O autorovi| PAVEL PĺRAL paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít