Do roka a do dne

16. června 2014, 00:00 - PAVEL PĺRAL
16. června 2014, 00:00

Nelze tvrdit, že všichni v kauze Nagyová jsou nevinní a žádná korupce či kšefty s různými trafikami nebyly a nejsou. Ale soud bude vyžadovat důkazy, ne PR a mediální masáže

Minulý týden to byl rok, co desítky policistů a státních zástupců zahájily noční operaci, jejíž součástí byla razie na Úřadu vlády ČR, zatýkání, domovní prohlídky, výslechy – a jejímž výsledkem bylo obvinění několika lidí z korupce a zneužití pravomocí. Pak přišel pád vlády a cosi jako prezidentská diktatura, v níž ostatní volené ústavní orgány posloužily prezidentu Miloši Zemanovi a straně jeho přátel za toaletní papír.

Razance zásahu a jeho načasování byly zdůvodněny tím, že se jeden z podezřelých pokusil opustit republiku a uprchnout. Tím podezřelým byl vysoký manažer Českých drah a bývalý náměstek ministrů dopravy a zemědělství Roman Boček. Dnes je jasné, že nikam neprchal; letěl za ženou a dětmi do Španělska na jejich sportovní soustředění, stejně jako každý rok. A jako každý rok měl koupené letenky už od února a v zaměstnání řádně nahlášenou dovolenou. Z letadla jej policisté navíc vyvedli jen několik hodin poté, co se vrátil ze služební cesty do Číny, kde členem delegace byl i současný ministr vnitra a tehdejší kandidát na ministra dopravy Milan Chovanec. Takže to byla první jasná a prokazatelná lež Ištvana a spol. v této kauze. Nebo to nebyla lež, ale projev mimořádné policejní neschopnosti. Když Bočka rok a půl sledovali a odposlouchávali, asi by jim tahle dovolená neměla uniknout…

Následovala vazba obviněných. Ta byla opět – přinejmenším v případě Ondreje Páleníka prokazatelně – protahována oddalováním výslechu jediného svědka. Miloš Zeman se také sešel s Ištvanem a pak se ve sněmovně pochlubil, že očekává další významná obvinění v horizontu několika týdnů.

Nakonec však Nejvyšší soud policejní halali umlčel verdiktem, podle něhož vzdání se poslaneckého mandátu nemůže být skutkovou podstatou trestného činu.

Když museli dát ruce pryč od poslanců, obvinili policisté Petra Nečase – který už nebyl premiérem – z uplácení oněch tří poslanců, a to přidělením dvou postů ve státních firmách.

Což bylo zřejmě to, o čem mluvil Zeman, ale co bylo z logiky postupu policistů jasné od samého počátku. Odklad jen dodal Zemanovi další argument, proč nemůže nechat o vládě rozhodovat ty, jimž to z ústavy náleží.

A začaly měsíce dalších výslechů a zveřejňování uniklých odposlechů. Z korupčníků se ve vyjadřování státních zástupců z Olomouce zvolna a potichu stala klientelistická síť či spiklenecké centrum dosazující kamsi své lidi a ovlivňující jakési státní zakázky. Nikdo se moc nezabývá tím, že policisté nejsou schopni ani po roce šetření doložit, že byl tímto centrem někam někdo dosazen nebo ovlivněna konkrétní státní zakázka.

Známí pražští kmotři jsou vyšetřováním zasaženi jen velmi okrajově tím, že Ivo Rittig je vyšetřován v kauze úniku utajovaných skutečností z premiérovy kanceláře. Určitě má z toho rozklepaná kolena… Jeho stíhání za kšefty v dopravním podniku řeší úplně jiný tým a s kauzou Nagyová to nemá nic společného. A Roman Janoušek opět klidně brázdí vody Jadranu na své jachtě.

Zato se veřejnost z médií dozvěděla, jak se Nečas s Nagyovou důvěrně oslovují a o čem si povídají, když jsou spolu sami. A vrchní státní zástupce Ištvan se snaží tvrdit, že tyhle intimní odposlechy pustili do novin jejich vlastní podlí a rafinovaní advokáti. Zřejmě proto, aby své klienty ještě více a hlouběji poškodili, protože nejspíš usoudili, že tímto způsobem vedení vyšetřování jsou ničeni a deptáni méně, než si zaslouží. Zvláštní způsob uvažování má tento kovaný strážce zákonnosti.

A k soudu jde zatím jen žaloba na tři důstojníky Vojenského zpravodajství a Nagyovou, která měla zneužít pravomoc, kterou neměla. A státní zástupci vedou v médiích řeči na téma, že je možné, že zločinní poslanci zachránění Nejvyšším soudem nebyli uplaceni jen funkcemi, ale i penězi, k čemuž opět není předložen žádný důkaz, a jde tedy z hlediska zákona opět jen a pouze o zlovolnou pomluvu. Samozřejmě nelze tvrdit, že všichni stíhaní jsou nevinní a žádná korupce či kšefty s různými trafikami nebyly a nejsou. Ale soud bude vyžadovat důkazy, ne PR a mediální masáže. Možná proto Ištvan a spol. před ty soudy vůbec nespěchají. Takže zase do roka a do dne!

O autorovi| PAVEL PĺRAL paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít