Do poslední šupiny

15. prosince 2014, 00:00 - Vadim Fojtík
15. prosince 2014, 00:00

Nejdřív se z vody vyberou candáti a štiky, teprve pak přijdou na řadu kapři

Mladej, ty marš do vody, chlapi, chvilku počkejte a půjdete do loděk, úkoluje skupinku lidí postávajících na hrázi šéf výlovu Kukučka. „A vy,“ volá na rybáře, kteří stojí po pás ve vodě a drží síť, „můžete začít tahat.“ Výlov na rybníku Krčín, který se rozkládá jen několik kilometrů od jihočeské Třeboně, právě začíná.

Sítí vytvořený kruh se postupně zužuje. Koncentrace ryb ve vodě roste. Část rybářů z loděk a ti, kteří stojí ve vodě, mlátí dlouhými dřevěnými tyčemi do vody, plaší ryby a ženou je od okrajů sítě směrem k jejímu středu. Síť se stále stahuje a postupně stěhuje směrem k hrázi, kde je připravené zázemí výlovu. Ryby jsou namačkány jedna na druhou, jen s minimálním prostorem pro pohyb. Rybáři nejprve podběráky opatrně vyberou choulostivé druhy nebo, jak hantýrkou říkají, oberou dravé ryby. Poté jsou na řadě kapři. Pytláci na ústupu Mechanický keser nabírá mrskající se ryby a sype je na třídicí linku, která stojí na břehu.

Candáti a štiky, které se nepodařilo odlovit hned na začátku, jdou do nejbližších kádí, stejně tak velcí výběroví kapři. Občas vytáhnou kus, kterému z tlamy kouká háček s půlmetrovým vlascem. „Sem tam se tady objeví pytláci, velké škody ale nezpůsobí, na celkovém počtu ryb se to podílí maximálně v promile,“ tvrdí jeden z přihlížejících rybářů.

V minulosti byly škody mnohem vyšší, zvlášť v době, kdy party pytláků vybraly na objednávku restaurací za noc z rybníku i metráky ryb. Restaurace však o tuto „službu“ ztratily zájem, i kvůli přísnější administrativě. Největší ztráty tak hrozí hlavně před zahájením výlovu, kdy se kvůli nízké hladině vody ryby koncentrují na malém prostoru. „V noci se tu někdo objevil, když jsem na něj houkl, tak utekl do lesa,“ svěřuje se jednomu z kolegů muž, který strávil noc hlídáním rybníka.

Mezitím výlov pokračuje. Ryby, které neskončí v prvních kádích, míří do nerezového třídicího koryta, kolem kterého stojí rybáři, vedle sebe mají přistavené velké kádě. Čím méně hodnotná ryba, tím dál korytem dojede. V kádích na konci mají své místo hlavně cejni, bělice a další plevelné ryby. I tyhle najdou kupce, pro zvířata v zoo je to ideální krmivo. V síti už zbývá jen několik posledních kousků a rybáři ji postupně vtáhnou do lodi. „Pomalu vypustíme zbytek vody a dobereme poslední ryby. Dolovíme všechny, nechceme, aby se nám tady rozmnožily bělice a další plevel, který bude chovaným rybám ubírat potravu,“ popisuje další strategii šéf výlovu. Co nestihnou rybáři, dokončí hejno racků.

Bláznivá dovolená V tůni postupně ubývá vody. Několik rybářů naskáče do vody, další je jistí z loděk. „Pár metráků ještě vytáhneme,“ spokojeně pokuřuje u kádí jeden z přihlížejících rybářů. Na otázku, jak jej práce při výlovu baví, dodává: „My jsme tady všichni blázni,“ směje se a ukazuje na svého kolegu u třídicí linky: „Tenhle si bere na výlov dovolenou, doma ho za to vždycky pochválí.“ Na výlovu se podílejí asi tři desítky lidí.

Akce je u konce. V bahně se plácá posledních pár šupináčů. Ryby jsou roztříděny a přeloženy do přepravních kádí, které postupně odvezou nákladní vozy do nedalekých sádek.

„Pánové, balíme,“ volá Kukučka. Během chvilky je většina vybavení očištěna od bahna, kádě naložené na náklaďáku a vše cestuje k dalšímu rybníku, který se bude lovit další den.

Výlov na rybníku Krčín, který se svou rozlohou 78 hektarů vodní plochy patří k těm větším, je úspěšný. Během dvoudenní akce se podařilo vylovit zhruba 700 metráků ryb. K tomu je potřeba přičíst dalších 500 metráků vylovených během léta. Pro společnost Rybářství Třeboň je to jen zlomek produkce.

Největší tuzemská firma z oboru hospodaří na 450 rybnících, které dohromady zabírají zhruba osm tisíc hektarů; část z nich si pronajímá.

Největší ztráty hrozí hlavně před zahájením výlovu, kdy se kvůli nízké hladině vody ryby koncentrují na malém prostoru. Sem tam se tady objeví pytláci, velké škody ale nezpůsobí, na celkovém počtu ryb se to podílí maximálně v promile.

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít