do kina

24. června 2013, 00:00 - Pavel Páral
24. června 2013, 00:00

Film se bez byznysu neobejde. Bez partnerů z privátní ani státní sféry by festival nemohl existovat

Filmové hvězdy na červených kobercích a lidé z byznysu v barech a na golfových hřištích. Tyhle dva světy k sobě patří v Karlových Varech stejně jako v Benátkách, Berlíně či Cannes. Není na tom nic podivného, a také proto je týdeník Euro, který oslovuje právě skupinu finančníků, právníků, obchodníků i politiků, již roky mediálním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. A jsme jím rádi, protože lidé, kteří se potkávají a hovoří spolu, se lépe znají a lépe si navzájem rozumějí.

Je nesporné, že nad letošním setkáním se bude vznášet stín událostí posledních dní.

Dramatického zatýkání politiků, pádu vlády a vyšetřování aktivit známých pražských firem od Prašné brány, jak říká ministr financí Miroslav Kalousek, ve státních podnicích, z nichž několik je významnými partnery festivalu. Obvyklé halasné hovory se nejspíše ztiší a byznys se fakt moc řešit nebude. Ale on se v rozporu s představami široké veřejnosti ve Varech nikdy neřešil. Vždy šlo spíše o společenská setkání a vytváření obchodních kontaktů, které mají smysl vždy a všude. Vyloučit, že někdo někdy u panáka v Becher’s Baru kul nějaké pikle, sice nelze, ale každý, kdo se v tom prostředí alespoň chvilku pohyboval, ví, že většina měla mnohem příjemnější starosti.

Není nicméně pochyb, že srůstání byznysu a politiky je v Česku problém. Možná dokonce o trochu větší než jinde. Není to dáno jen naší postkomunistickou minulostí a trochu ateistickým pocitem, že není koho se bát. VelPojďme ká část podnikatelské sféry prostě musí obchodovat se státem, i kdyby sebevíc nechtěli. Podíl státu na výkonu ekonomiky je u nás prostě na evropském průměru, což znamená hodně vysoký. Navíc ač se to málo ví, stát je opravdu gigantickým investorem a v přepočtu v minulých letech investoval dvakrát i třikrát tolik než země západní Evropy. A tudíž taky zadal dvakrát až třikrát více státních zakázek. Když k tomu přidáme stále živé relikvie z dob privatizačních, je jasné, že pokušení a příležitostí je zde hodně. Ale také že kontakty mezi ekonomickou elitou a politickou sférou jsou celkem logické a nezbytné. A skutečnost, že sem tam dojde k přešlapu, na tom nic nemění. I v budoucnu budou privátní firmy obchodovat se státem, a tudíž vyjednávat se státní správou i s politiky.

Je k tomu spravedlivé říci, že za posledních šest či sedm let se situace docela dost změnila, vztahy mezi politiky a byznysmeny jsou stále korektnější a přešlapů ubývá. A to přestože pohled do novin dává zcela opačný obraz a veřejnosti se těžko vysvětluje, že z valné části jde o kauzy z historie sice nepříliš, ale přece jen už trochu vzdálené.

Proto by nikdo z oněch profláknutých tváří neměl mít problém zajet do Varů na večírek, zahrát si golf a zajít na pár filmů, které tak jako každý rok budou nepochybně stát za vidění.

Nakonec vždyť film se bez byznysu neobejde.

Nejen že by bez partnerů z privátní ani státní sféry festival s baťůžkáři a frontami u pokladen v Thermalu nemohl existovat. Ale mnohem skromnější by musel být i český film, nad jehož úrovní sice můžeme někdy zakroutit hlavou a jen občas nadšeně tleskat, ale přes to všechno jde o kulturní statek, bez něhož si normální společnost lze představit jen těžko.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít