do kina

24. června 2013, 00:00 - Pavel Páral
24. června 2013, 00:00

Film se bez byznysu neobejde. Bez partnerů z privátní ani státní sféry by festival nemohl existovat

Filmové hvězdy na červených kobercích a lidé z byznysu v barech a na golfových hřištích. Tyhle dva světy k sobě patří v Karlových Varech stejně jako v Benátkách, Berlíně či Cannes. Není na tom nic podivného, a také proto je týdeník Euro, který oslovuje právě skupinu finančníků, právníků, obchodníků i politiků, již roky mediálním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. A jsme jím rádi, protože lidé, kteří se potkávají a hovoří spolu, se lépe znají a lépe si navzájem rozumějí.

Je nesporné, že nad letošním setkáním se bude vznášet stín událostí posledních dní.

Dramatického zatýkání politiků, pádu vlády a vyšetřování aktivit známých pražských firem od Prašné brány, jak říká ministr financí Miroslav Kalousek, ve státních podnicích, z nichž několik je významnými partnery festivalu. Obvyklé halasné hovory se nejspíše ztiší a byznys se fakt moc řešit nebude. Ale on se v rozporu s představami široké veřejnosti ve Varech nikdy neřešil. Vždy šlo spíše o společenská setkání a vytváření obchodních kontaktů, které mají smysl vždy a všude. Vyloučit, že někdo někdy u panáka v Becher’s Baru kul nějaké pikle, sice nelze, ale každý, kdo se v tom prostředí alespoň chvilku pohyboval, ví, že většina měla mnohem příjemnější starosti.

Není nicméně pochyb, že srůstání byznysu a politiky je v Česku problém. Možná dokonce o trochu větší než jinde. Není to dáno jen naší postkomunistickou minulostí a trochu ateistickým pocitem, že není koho se bát. VelPojďme ká část podnikatelské sféry prostě musí obchodovat se státem, i kdyby sebevíc nechtěli. Podíl státu na výkonu ekonomiky je u nás prostě na evropském průměru, což znamená hodně vysoký. Navíc ač se to málo ví, stát je opravdu gigantickým investorem a v přepočtu v minulých letech investoval dvakrát i třikrát tolik než země západní Evropy. A tudíž taky zadal dvakrát až třikrát více státních zakázek. Když k tomu přidáme stále živé relikvie z dob privatizačních, je jasné, že pokušení a příležitostí je zde hodně. Ale také že kontakty mezi ekonomickou elitou a politickou sférou jsou celkem logické a nezbytné. A skutečnost, že sem tam dojde k přešlapu, na tom nic nemění. I v budoucnu budou privátní firmy obchodovat se státem, a tudíž vyjednávat se státní správou i s politiky.

Je k tomu spravedlivé říci, že za posledních šest či sedm let se situace docela dost změnila, vztahy mezi politiky a byznysmeny jsou stále korektnější a přešlapů ubývá. A to přestože pohled do novin dává zcela opačný obraz a veřejnosti se těžko vysvětluje, že z valné části jde o kauzy z historie sice nepříliš, ale přece jen už trochu vzdálené.

Proto by nikdo z oněch profláknutých tváří neměl mít problém zajet do Varů na večírek, zahrát si golf a zajít na pár filmů, které tak jako každý rok budou nepochybně stát za vidění.

Nakonec vždyť film se bez byznysu neobejde.

Nejen že by bez partnerů z privátní ani státní sféry festival s baťůžkáři a frontami u pokladen v Thermalu nemohl existovat. Ale mnohem skromnější by musel být i český film, nad jehož úrovní sice můžeme někdy zakroutit hlavou a jen občas nadšeně tleskat, ale přes to všechno jde o kulturní statek, bez něhož si normální společnost lze představit jen těžko.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít